Flickr/Mitch Barrie |
Pert indít az amerikai államok egy része az amerikai kormány ellen amiatt, hogy engedélyezte egy texasi cégnek a 3D nyomtatóval elkészíthető fegyverek terveinek letölthetővé tételét és a program online elérését.
Washington állam, Massachusetts, Connecticut, New Jersey, Pennsylvania, Oregon, Maryland New York és a főváros, Washington DC arra kéri a bíróságot, hogy mondja ki semmisnek a kormány és a Defense Distributed nevű cég júniusban kötött megállapodását. Ugyanezt indítványozza 21 szövetségi állam főállamügyésze.
Kockázat a közbiztonságra
"Lenne egy kérdésem a Trump-kormányzathoz: miért engedik meg, hogy veszélyes bűnözők ilyen könnyen fegyverhez jussanak?" - fogalmazott Bob Ferguson, Washington állam főállamügyésze. Szerinte ezek a letölthető és műanyagból elkészíthető fegyverek nem kerülnek majd be semmilyen nyilvántartásba, még fémdetektorral is nagyon nehéz a nyomukra bukkanni, és életkortól, mentális állapottól vagy bűnözői háttértől függetlenül bárki hozzájuk juthat. A tiltakozók szerint a megállapodás azonnali kockázatot jelent a közbiztonságra.
Pennsylvania államügyésze, Josh Shapiro szerint vasárnapig ezren már le is töltötték az AR-15-ös típusú gépkarabély 3D-s nyomtatásához szükséges tervet, pedig az jogilag csak augusztus elsejétől lett volna lehetséges. Ilyen gépkarabéllyal mészárolt le egy férfi 49 embert Orlandóban 2016 júniusában, de más ámokfutók is használták már ezt a fegyvert.
A Defense Distributed 2013-ban mutatta be az első, 3D-ben kinyomtatható tűzfegyvert, a terveket akkor legalább százezerszer töltötték le. Az Obama-kormányzat végül betiltotta a szolgáltatást – az exportra vonatkozó szövetségi törvények megsértésére hivatkozva (az Egyesült Államokon kívül is történtek letöltések) –, a Trump-kormányzat azonban júniusban megváltoztatta ezt a döntést.
A fegyver elkészítéséhez szükséges nyomtatók több ezer dollárba kerülnek, így valószínűleg nem lesznek mindenki számára elérhetőek. Ez azonban nem zárja ki, hogy rossz kezekbe kerülnek, vagy rossz célra használják őket.
A harcias anarchista
A texasi cég alapítója, a magát anarchistaként aposztrofáló Cody Wilson 2015-ben indított pert azért, hogy a The Liberator nevű, csaknem teljes egészében műanyagból készülő kézifegyver terve elérhető legyen online. A férfi szerint az akkori kormány a betiltással megsértette a szólásszabadságot. A Trump-kormányzat végül a fegyverkereskedelmi szabályok lazítása keretében szüntette meg a tiltást.
Wilson azt mondta: reméli, hogy véget vet annak az ifjúsági mozgalomnak, amely szigorítaná a hozzájutást a fegyverekhez az iskolai mészárlások elkerülése érdekében.
„Engem nem érdekelnek ezek a diákok, meg az álmok a ’józan fegyverreformról’. Az internet a fegyvereket fogja szolgálni, amiket le lehet tölteni” – mondta a férfi Wire-nak adott interjúban. – „Ezen egyetlen petíció sem fog változtatni.”
Nagy úr a fegyverlobbi
Bár az Egyesült Államokban hosszú évek óta téma a fegyvertartás szigorítása az iskolai ámokfutások miatt, ezt sem a demokrata, sem a republikánus vezetők nem merték meglépni. Ebben az amerikai hagyományok mellett alighanem szerepe volt a befolyásos fegyveripari lobbinak is. Sőt, Donald Trump amerikai elnök a tilalom helyett inkább a tanárok felfegyverzését javasolta.
Az országban csak idén negyvenen vesztették életüket iskolai lövöldözésekben. A legnagyobb vérengzés Parklandban történt: a floridai kisváros egyik tanintézményében 17 diákot és iskolai dolgozót lőtt le egy volt diák.
UPDATE:
Kedd reggeli Twitter-bejegyzésében Donald Trump amerikai elnök közölte: megvizsgálja az internetről letölthető fegyverek ügyét. "Úgy tűnik, nem sok értelme van" – írta, hozzátéve, hogy már egyeztetett is róla az Országos Fegyverszövetséggel.