Bátrabban fognak lízing konstrukcióban finanszírozni a pénzintézetek, és az árakat is csökkentik, mivel a lízingnél kisebb a fogyasztók számára előírt kötelező fedezet aránya, mint a hitelek esetén - jelentette ki a főtitkár.
A forintkölcsönöknél a kihelyezett hitel nem haladhatja meg a fedezetként felajánlott ingatlan értékének 75, euróhitel esetében 60, más devizahitel esetében pedig 45 százalékát. Pénzügyi lízing esetén ugyanakkor a hitel/fedezet arány legfeljebb 80, 65, illetve 50 százalék lehet. Ezek az előírások a gépjármű-hitelezésre, illetve lízingelésre is érvényesek.
Lévai Gábor szerint, a szintén március 1-jén bevezetett úgynevezett fogyasztói elállási jog, nem okoz a piacon lényegi változást. A rendelkezés szerint a gépjárművásárló, a hitel, vagy lízingszerződés megkötésétől számított 14 napon belül ingyenesen elállhat a szerződéstől. A főtitkár úgy látja, ennek hatására a pénzintézetek inkább kivárnak majd a hitelek folyósításával.
Kifejtette, a szerződésszám bővítésének lehetőségeit erősen korlátozza, az idén június 11-én bevezetésre kerülő hitelezhetőségi limit, amellyel meghatározzák majd a hitelfelvevők maximális havi törlesztési képességét.
Euróhitel, illetve lízing esetében a havi törlesztőrészlet a folyósításkor nem lehet magasabb a hitelezhetőségi limit 80 százalékánál, más devizahitel esetén 60 százalékánál, míg a forinthitel esetén ez az arány 100 százalékos.
A devizaalapú lízing szegmensben a finanszírozási volumen visszaesésére, míg a forintalapú esetén legfeljebb a stagnálásra számít Lévai Gábor, a szigorítások bevezetése után. Felhívta a figyelmet arra, hogy komoly adminisztrációs munkát jelent majd a finanszírozóknak a pénzügyi közvetítőkre vonatkozó szabályok átalakulása. Az új szabályozás a korábbi a és b típusú ügynöki tevékenység helyett a függő, és a független közvetítő fogalmát alkalmazza.
Az új közvetítői kategóriák megszerzéséhez szükség lesz a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) engedélyének megszerzésére, amelyhez egyebek között hatósági vizsga letételére lesz szükség. Az új szakmai követelményeknek a közvetítők 2011. január 1-jét követően kötelesek megfelelni.
További szigorítást jelent majd a pénzügyi szektoron kívüli, lakás- és gépjárműlízing-konstrukciókat kínáló cégek számára, hogy esetükben a szerződéskötést 50 millió forintnyi alaptőke követelményhez kötik - jelezte Lévai Gábor.
A bankok optimistábbak, mint a vállalatok
Történelmi mélyponton az európai lízingpiac
Hogyan adjunk túl a jelzáloggal terhelt házon?
MTI