.jpg)
A márkaközösségen belüli aktivitás alatt azt értjük, hogy az adott márka elkötelezett támogatói mennyire törekednek a jelenlegi tagok megtartására, valamint új tagok meggyőzésére. A fiatalok ezen a téren életkori sajátosságaik miatt eltérő helyzetben vannak, hiszen gyakrabban használják a közösségi oldalakat, intenzívebb kapcsolatban állnak kortársaikkal és jobban adnak egymás véleményére. Ezért az általuk kedvelt márkák közösségeiben aktívabb szerepet vállalnak, mint az idősebb korosztály tagjai.
Egy másik márka választásáról, azaz a márkaközösségből való távozásról az idősebbek körében leginkább az OTP Bank (26%) és a Coca-Cola (19%) esetében próbálnák meg lebeszélni az emberek barátaikat és ismerőseiket. A fiataloknál a Pöttyös Túró Rudi (32%) és a Coca-Cola (29%) esetében tennének erre legnagyobb arányban kísérletet a felmérésben részt vevők. Fordított esetben, azaz az általuk kedvelt márka fogyasztására az idősebbek legnagyobb mértékben a Nokia (37%), a Danone (36%) és a Pöttyös Túró Rudi (35%) esetében biztatnák közvetlen környezetüket.
A fiataloknál a Pöttyös Túró Rudi (55%), valamint az Adidas (46%) és a Nike (45%) esetében tennének kísérletet a meggyőzésre a fogyasztók. Az ebből a szempontból leginkább kiemelkedő márkák terén tehát csupán néhány eltérés tapasztalható, azonban az aktivitás szintjében jelentősebb a különbség – a fiatalok ugyanis nagyobb arányban törekednek arra, hogy barátaikat, ismerőseiket meggyőzzék az általuk kedvelt márkák közösségébe tartozásról.
Minden márkaközösségnek vannak különböző „funkciókat” betöltő tagjai, így például a mesélők, akik rendszeresen megosztják barátaikkal és ismerőseikkel az adott márka előnyeit és értékeit. Egy másik, szintén fontos szerepet töltenek be a segítők, akik közvetlen környezetüket támogatják a márkához tartozó termék, szolgáltatás használatában. A fiatalok sokkal nagyobb arányban számoltak be arról, hogy egy általuk kedvelt márka esetében mesélőként (60%) vagy segítőként (60%) léptek fel. Ezzel szemben az idősebbek körében 44, illetve 51 százalékos ez az arány.
„A márkaközösségek ezen tagjai egyfajta véleményvezérként sokszor nagyobb befolyásoló erővel bírnak, mint a márkatulajdonosok által irányított kommunikáció, ezért fontos ezeknek a fogyasztóknak az azonosítása, támogatása, valamint bevonása a márka tevékenységébe. A fiatalok és idősek körében mért eltérő arányok jól mutatják a társadalomban végbemenő változásokat – hiszen amíg régen az idősebbek számítottak a legfőbb információs forrásnak, addig a mai felgyorsult világban éppen a fiatalabbak azok, akik nyomon követik a termékek és szolgáltatások gyors ütemben történő fejlődését, ezáltal pedig ők számítanak szakértőnek” – mondta el Braun Róbert, a B&P Braun & Partners résztulajdonosa.
Privátbankár - Zsiborás Gergő