Igaza van? Pereljen!
Szabó Máté |
Szabó Máté korábban többször foglalkozott már azzal a problémával, hogy ha a vevő nem íratja át nevére a járművet, a járműnyilvántartásban az eladó szerepel tulajdonosként vagy üzembentartóként. Bár az eladó bejelentette az adásvételt, a jogszabály csak a vevő bejelentéséhez fűz joghatásokat. Így a vevőre kirótt büntetéseket az eladónak kell megfizetnie, ő pedig csak peres eljárásban tudja bizonyítani igazát.
A vevő mulasztása miatt az eladót büntethetik
Szabó Máté rámutatott: a jogszabályi hiányosságok indokolatlanul egyenlőtlen helyzetet okoznak, és minden joghátrány az előző tulajdonost, az eladót terheli, és nem biztosítanak elég hatékony szankciót akkor, ha a vevő nem íratja át a járművet.
Ez a mulasztás azonban többnyire csak közúti ellenőrzések vagy pótdíjazási eljárások során derül ki, a parkolási társaságok, az autópálya-kezelő ugyanis a járműnyilvántartásból kérdezi le az adatokat, ahol a vevő mulasztása esetén még az eladó adatai szerepelnek, így vele fizettetik meg a bírságot.
Navracsics Tibort és Németh Lászlónét kérte fel, hogy intézkedjenek
A jogbiztonságot, valamint a tisztességes eljárás követelményét sérti, hogy a tulajdonjog-változást csak az új tulajdonos bejelentése alapján vezetik át a járműnyilvántartásban.
Szabó Máté ezért felkérte a közigazgatási és igazságügyi, valamint a nemzeti fejlesztési minisztert, intézkedjenek annak érdekében, hogy az eladó bejelentése alapján is megtörténjen az átvezetés a járműnyilvántartásban. A biztos arra is kérte a közigazgatási és igazságügyi minisztert, hogy akadályozza meg a forgalomból kivont, illetve rendezetlen úti okmányokkal rendelkező járművek forgalomban való részvételét.