MTI Fotó: Czeglédi Zsolt |
Nem nőnek az energiaárak - lesz újabb rezsicsökkentés?
A kormány megvédi a rezsicsökkentés terén elért eddigi eredményeket, lakossági áremelkedés tehát nem várható - mondta Seszták Miklós a Magyar Időknek. A nemzeti fejlesztési miniszter kifejtette: ha a számok azt mutatják, hogy az energiaárak stagnálnak vagy kedvezően változnak, akkor lesz lehetőség a program folytatására. A kormány mindenképpen megvédi az eddigi eredményeket, lakossági áremelkedés tehát nem várható.
Az ipari rezsicsökkentésre vonatkozó kérdésre azt válaszolta a miniszter, hogy az unió kifejezetten figyel erre, mert inkább piacszabályozási kérdésnek tekinti, mintsem energiaügynek. "Mi szeretnénk bevezetni, de hogy mikor és milyen mértékben, az egyelőre kérdés. Ugyanakkor a szabadpiaci termékárak az elmúlt két évben a hazai szervezett árampiacon 10-15 százalékkal, a mértékadó nemzetközi gáztőzsdén 20-25 százalékkal csökkentek, ezért az ipari fogyasztók a korábbi évekhez képest jelentősen olcsóbban juthattak hozzá a villamos energiához" - elemezte a tárcavezető.
Bejött a blöff: így is-úgy is csökkent volna az ár
A napi.hu épp a napokban írt a Magyar Energiakereskedők Szövetségének elemzéséről, amely szerint a rezsicsökkentés tulajdonképpen megelőlegezte a világpiaci árak alakulását, így a neki köszönhető árcsökkenés az elmúlt öt évben mindenképpen bekövetkezett volna. A rezsicsökkentés viszont nem érintette ennyire pozitívan a cégeket, tőlük ugyanis más kedvezményeket megvontak, így a piaci árváltozásokból nem tudtak pozitívan részesülni.
Szakértők szerint egyébként a villamosenergia-árak és a földgáz árának a csökkenése és az alacsony kamatok mind-mind egy újabb lakossági rezsicsökkentés mellett szólnak - egy maximum 10 százalékos csökkenés jöhet majd a következő években, ennek ütemezése azonban már szigorúan politikai kérdés.
A kormány szerint egyébként már 820 milliárd forint fölött jár a rezsicsökkentéssel megspórolt összeg.
Hulladékégető, fizetős utak, vasút: további gondolatok a minisztertől
- Uniós program keretében egy Budapesten létesítendő hulladékhasznosító erőmű építésére 50 milliárd forintot különítettek el. Mindenképpen épül egy második égető, hogy ez szennyvíziszap és egyéb hulladék égetésére is alkalmas lesz-e, hogy a már meglévő rákospalotai mellé vagy Csepelre, esetleg Budapest más területére kerül-e, annak rövidesen el kell dőlnie.
- Véleménye szerint a most épülő gyorsutakat a fizetős hálózatba be kell vonni, hiszen az úthasználó mindenképpen magasabb minőségű szolgáltatást kap, mint korábban.
- a személyforgalom mindenképpen megmarad a Délinél, így színvonalas, komfortos állomásépületre továbbra is szükség lesz ott. Az évtized végéig felújítják a Keletit és a Nyugatit is.
- 2020-ig 882 kilométernyi vasútvonalat korszerűsítenek, és csaknem 45 ezer férőhelynyi új járműkapacitás lesz elérhető. Már arról is van döntés, hogy a következő években 1200 milliárd forintot fordítunk vasútfejlesztésre.