Szakértők szerint a forgalom bővülése az év hátralévő részében gyorsulhat, de az év egészében a tavalyinál kissé alacsonyabb, 3,5-5 százalék között lehet. A KSH csütörtökön közölt adatait itt találja >>>
Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője MTI-hez csütörtökön eljuttatott kommentárjában kiemelte: a KSH által közölt 1,6 százalékos januári növekedési ütem alulmúlta a várakozást. Az Erste elemzői arra számítottak, hogy a 2015 második felében látott 4-5 százalékos növekedési lendület nagy része megmarad januárban is.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője is hasonlóan vélekedett a januári adatról, és megjegyezte, hogy az év további részében dinamikusabb, 5 százalék körüli növekedést vár.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője is a forgalom növekedésének gyorsulására számít a reálbérek emelkedése és a foglalkoztatás bővülése miatt, az elemző éves átlagban 3,5 százalékos növekedésre számít a tavalyi 5,8 százalék után.
Frissítés
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) a KSH adataira reagálva közleményében azt írta, várható volt a kisebb növekedési ütem, az online pénztárgép rendszer mérleget felfelé húzó hatásának gyengülése miatt.
"Az adózási adatok azt mutatták, hogy az online pénztárgép rendszer jelentős mértékben tisztította a kiskereskedelmi piacot is. Ennek a növekedési mutatóra gyakorolt hatása 2015-ben erős volt" - írták.
Szépített az adatokon az olcsó benzin
Az üzemanyag vásárlások most is felfelé nyomták a kiskereskedelem mérlegét a 4,4 százalékos növekedési ütemmel. A különféle iparcikkek vásárlása 4,8 százalékos emelkedést mutat, mindkét területen átlag feletti volt a forgalom emelkedése.
Az élelmiszer piac viszont visszaesett, másfél százalékkal kisebb lett, mint egy évvel korábban. Az OKSZ szerint ennek oka feltehetően az, hogy 2015. erős növekedéssel indult, 2016. januárjában pedig a húsfélék és a tejtermékek árszintje 5 százalék körüli mértékben csökkent, ezekből nyilván több fogyott, de a drágább zöldségből, gyümölcsből, a másfélszeresére drágult burgonyából pedig sokkal kevesebb. A 10 százalék feletti drágulást mutató étolajból és cukorból is kevesebbet vásárolhattak.
Ez jöhet idén
A kereskedelmi vállalkozások továbbra is 3-4 százalékos növekedéssel számolnak 2016-ban. Előreláthatóan továbbra is gyorsan nő az e-kereskedelem. A januári kiskereskedelmi mérleget visszahúzó élelmiszerpiacon is éves szinten növekedés várható, mely a húsvéti költekezéssel indulhat meg.