Az eurózóna gazdasági hanyatlásának mérséklődése azzal magyarázható, hogy a vártnál kisebb mértékben zsugorodott a térség feldolgozóiparának és szolgáltatási szektorának a teljesítménye. Júliusban 11 havi csúcsra, 46,0 pontra emelkedett az euróövezetben a feldolgozóipar beszerzői menedzser indexe (PMI).
Az eurózónán kívül maradt Nagy-Britanniában ugyanakkor a várt ütem több mint kétszeresével csökkent a gazdasági teljesítmény. Az éves szintre számolt visszaesés olyan nagy mértékű volt, amilyenre a negyedéves kimutatások közzétételének fél évszázaddal ezelőtti kezdete óta nem volt példa.
A hétezer német feldolgozóipari, építőipari, nagy- és kiskereskedelmi vállalat megkérdezése alapján készített júliusi Ifo mutató 87,3 pontra nőtt a júniusi 85,9 pontról. Bizakodásra ad okot, hogy a mutató ezzel már a negyedik egymást követő hónapban nőtt.
100 napja van hivatalban a Bajnai Gordon vezette kormány. A kormány első száz napjának legfontosabb eseményei között említhetőek azok a lépések, amelyeket a kabinet a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió (EU) pénzügyi támogató csomagjának továbbvitele, a nyugat-európai roadshow megvalósítása, illetve a válság itthoni megjelenése óta először sikeresen végrehajtott kötvénykibocsátás révén ért el. A válságkezelésben, az államháztartási folyamatok stabilizálásában kiemelkedő szerepet játszottak az adótörvények, az idei módosítások, és a jövő évi adójogszabály megalkotása.
Túl vagyunk a kormány első száz napján |
Közben a héten tovább erősödött a forint: az euró jegyzése 267,67 forinton állt pénteken kora délután a bankközi kereskedelemben. Utoljára július első két napján és az idei év első napjaiban járt ezen a szinten az árfolyam. A 270 forintos euróárfolyam alatt stabilizálódni látszott a forint: az eurót 268,16 forinton jegyezték péntek délután négy órakor. Hogy áll most a forint? >>>>
Egyöntetű véleménnyé vált a londoni elemzői közösségben, hogy a magyar jegybank (MNB) Monetáris Tanácsa a hétfői kamatdöntő ülésen újrakezdi a pénzügypolitikai enyhítést, de az első kamatcsökkentés, valamint a későbbi enyhítések mértékére adott citybeli előrejelzések eltérnek. Az MTI által előrejelzéseikben szemlézett nagy londoni befektetési és gazdaságelemző házak mindegyike a 9,50 százalékos alapkamat csökkentését várja hétfőre.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene - a naptárhatástól megtisztítva - 2009 első öt hónapjában 3,6 százalékkal, májusban 4,2 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól. Elemzők szerint a csökkenő reálbérek, a második félévben hatályba lépő adóemelések, valamint a csökkenő szociális transzferek hatására tovább csökken majd a lakossági fogyasztás.
Fapadon vagy a la carte repülünk ki a válságból?
Kiskereskedelem: ennél rosszabb adatsor is lesz
Munkahelyek: minden harmadik európai aggódik
Egyre engedékenyebb a Valutaalap
MTI