1p

Mi lesz az árrésstop vége?
Belebukhat valaki az MNB-alapítványi botrányba?
Mik lennének egy új kormány legfontosabb teendői?

Online Klasszis Klub élőben Csillag Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi gazdasági és közlekedési minisztert!

2025. június 25. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A héten először szédítő magasságba, 266 dollárra is felszökött a bitcoin nevű számítógépes fizetőeszköz árfolyama, szerda este azonban a MtGox nevű kereskedési plattform túlterheltsége miatt pánik tört ki és 65 dollárra is lezuhant az ára.

„Nem betöréses támadás (Ddos) áldozatai lettünk, hanem a saját sikerünké” – állítja a MtGox nevű bitcoin-kereskedési rendszer, a furcsa számítógépes deviza kereskedésének állítólag legforgalmasabb központja, egyfajta tőzsdéje. A közlemény szerint a rengeteg újonnan regisztrált résztvevő, új kereskedési számla túlterhelte a rendszert, amely nagyon lelassult, ez pedig pánikot váltott ki. A pánikeladások azután teljesen lefagyasztották a kereskedést. (A bitcoin mibenlétéről, keletkezéséről itt írtunk részletesen.)

Tokiói keltezésű méretes zakó

A tokiói keltezésű írás szerint 24 óra alatt háromszorosára nőtt a forgalom. Egész márciusban még „csak” hatvanezer új számlát nyitottak, áprilisban azonban csak a legelején 75 ezret, az utóbbi napokban már napi 20 ezer új regisztráció történt. A cég állítása szerint megfeszített erőkkel dolgozik a rendszer bővítésén.

Hallgassa a pénz zenéjét

A világban zajló bitcoin-tranzakciók nyilvánosak, csak a mögöttük álló személyek kiléte ismeretlen, – éppen fordítva, mint a bankrendszerben. Nyomon követésük egy vicces módja, ha buborékokként és hangokként ábrázolják őket (képünkön lejjebb), mint a Listentobitcoin.com. A nagyobb buborékok és mélyebb hangok nagyobb tranzakciókat jelentenek, az eredmény egy furcsa zene.

Az árfolyam április 10-én 266 dolláron érte el csúcspontját a MtGox grafikonja szerint, majd néhány óra leforgása alatt 105 dollár környékére zuhant, ami mintegy 60 százalékos visszaesés. (Kérdés persze, hogy honnét, hiszen március közepén még 47,5 dollár, az év elején 13 dollár, egy évvel ezelőtt pedig dollár körül járt az árfolyam – a lufi, ha ez lufi, tehát ereszt, de még nem pukkant ki teljesen.)

Lelkesek, szkeptikusok és összeesküvéselmélet-hívők

Ezután az ár kissé magához tért, de később újra csökkenni kezdett. Egy 12 órás kereskedési szünet után újra csúnyán zuhanni kezdett, pénteken a reggeli órákban 65 dollár is volt, délben 80 dollár körül járt. (Frissítés: délután háromra ismét 67-68 dollárra esett, aktuális árfolyamok itt vagy itt.)

(Forrás: Bitcoincharts.com)

Ilyenkor persze a szkeptikusok ujjonganak, hogy „na ugye megmondtuk”, a lelkesek pedig próbálják tartani a lelket a többiekben. Ennek a furcsa, hackervalutának, cyberpénznek és még sok mindennek nevezett, titkosítható, ellenőrizhetetlen, decentralizált fizetőeszköznek a szakirodalma hetek alatt óriásira duzzadt, naponta tucatjával születnek róla cikkek a világsajtóban, de már magyarul is 3-4 írás jelenik meg naponta. (Két érdekesebb közülük az Alapblogon itt>>> és itt>>>, további cikkek és technikai információk a Bitcoin.hu-n.)

Ez lesz az új arany?

 

Lelkes hívei a világ hibás pénzügyi rendszerétől való függetlenedés eszközét látják benne. „A bitcoin az lesz a bankoknak, mint a hagyományos postának az e-mail” – írták.  Mások pedig úgy vélik, hogy konstrukciójánál fogva – kínálata nagyon korlátozott, fizetési módnak pedig gyors, olcsó – emelkedésre van ítélve. Így ellentétben a hagyományos papírpénzzel, amelyek vége eddig még mindig az elinflálódás volt, a bitcoint „hiperdefláció fenyegeti”.

Sokak a válság elleni védelemként, egyfajta modern aranybefektetésként is tekintenek rá. Főleg a ciprusi válság kitörése óta tartja magát ez a vélemény, mert az egybeesett a bitcoin-árrobbanással. Az összeesküvés-elméletekre hajlamosak is megjelentek, és „vajon kinek állhatott érdekében megtámadni a bitcoin-rendszert?” – teszik fel a kérdést.---- Mégis, hogyan lehet megvenni? ----

Ellenzői szerint viszont teljesen értéktelen, nincsen mögötte semmilyen biztosíték, garancia, csak az emberek mohósága élteti. Pilótajáték, lufi, amely bármikor kipukkadhat.

De hogyan vegyünk?

A bitcoin megszerzésének alapvetően három módja van, meg lehet vásárolni, drága számítógépes hardverekkel költségesen és kis mennyiségben elő lehet állítani, vagy árukért, szolgáltatásokért el lehet fogadni.(Illetve, egy negyedik mód az ajándékozás lehet. Nemrég egy internetes oldalon valaki több ezer dollár értékben ingyen elosztogatott belőle, a „bitcoinmilliomos” kilétét azóta is találgatják.)

Magyarországról azonban nem olyan egyszerű csatlakoznia a külföldi bitcoin-kereskedelmi portálokhoz. Amint nemrég írtuk, bankkártyát, Paypal-es fizetést nem fogadnak el, a legjellemzőbb fizetési mód a banki átutalás, mert az nem vonható vissza. Ahogyan a bitcoin-küldés is visszavonhatatlan, letilthatatlan művelet. Annak érdekében, hogy ne vállaljon kockázatot sem a vevő, sem az eladó, a kereskedési platformokon (bitcoin-tőzsdéken) az eladó bitcoinjait letétbe kell helyezni a platform működtetőjénél. Ha az üzlet létrejött, és a vevő fizetett, amit az eladó vissza is igazolt, csak akkor utalják át a bitcoint a vevő számlájára.

Tudod már, mi az a SEPA?

Így mindkét fél viszonylag magas fokú védelmet élvez – igaz, futja a kereskedési platform csődjének, meghibásodásának, esetleg működtetői becstelenségének kockázatát. Ezen letétek, ügyfélszámlák miatt a kereskedési platformok kiemelt célpontjai a hackertámadásoknak, betörési kísérleteknek is, amire már volt példa. (Épp egy ilyen okozott nagy áresést 2011-ben.)

Nemzetközi átutalásokat Magyarországról jobb az EU-n belül kezdeményezni, mint kívülre, különösen mióta létezik a SEPA nevű EU-s szabvány, aminek lebonyolítására minden hazai banknak képes kell lennie. A nem túl drága, 10 euró körüli minimális díjú és viszonylag gyors, 1-2 naposnak mondott átutalási formát széles körben elfogadják Európában. Például a Bitcoin.de nevű három nyelvű német platform is, az összes SEPA-tagországból. (Amely a maga részéről saját közleményei szerint szintén túlterheltséggel küzd.)

Beszéljük meg kávé mellett

A személyes vétel is járható út, ilyenkor általában fórumokon (például Bitcoin.hu) vagy más információs oldalakon (Localbitcoins.com) jönnek össze eladók és vevők, majd megbeszélik a részleteket. A biztonságra, a garanciákra persze ekkor is nagyon kell ügyelni, mint a bitcoinnal kapcsolatban mindenütt (például a számlánkhoz való hozzáférést lehetővé tevő titkos kulcs kezelésénél.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Nagy durranás készül a magyar patikákban – Nagy Márton már örül
Privátbankár.hu | 2025. június 13. 16:42
Itt is vállalják az árkorlátozást.
Vásárló Leszegi a fejét, ha meglátja a hétvégi üzemanyagárakat!
Privátbankár.hu | 2025. június 13. 12:45
A nemzetközi áremelkedés szombattól megjelenik a hazai kutakon is.
Vásárló Váratlan veszély leselkedik a gyerekekre – baljós jelentést tettek közzé
Kollár Dóra | 2025. június 11. 15:03
Egy friss jelentés szerint Európában és Nagy-Britanniában folyamatosan nő az új autók motorháztetejének magassága, ami egyre komolyabb közlekedésbiztonsági kockázatot jelent, különösen a gyerekek számára.
Vásárló Hónapok óta nem láttunk ilyet a boltokban: megint drágább lett a családi nagybevásárlás
Gáspár András, Valkai Nikoletta | 2025. június 10. 05:47
Az árrésstopos termékek ára csökkent, de így is megszakadt egy kedvező trend júniusban: három hónap után most először drágult újra a családi nagybevásárlás a Privátbankár Árkosár-felmérése szerint. Alaposan megvizsgáltuk, hogyan alakítja az árakat az intézkedés, amivel a kormány elégedett, de a szakszövetség szerint csúnyán vissza fog majd ütni.
Vásárló Kinek segíthet a lézeres látásjavítás?
Márkázott tartalom | 2025. június 8. 11:56
Sokak számára a szemüveg és a kontaktlencse már évek óta része a mindennapoknak – hol több, hol kevesebb kellemetlenséget okozva. Pedig létezik egy korszerű, tartós és biztonságos megoldás azok számára, akik szívesen búcsút mondanának ezeknek az eszközöknek. A kérdés csak az, hogy kik élhetnek ezzel a remek lehetőséggel, azaz a lézeres látásjavítással?
Vásárló Kiderült, milyen árak várják a magyar autósokat a hosszú hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. június 6. 15:25
Mutatjuk, mire számíthat a kutakon.
Vásárló Lézeres szőrtelenítési trendek 2025-ben: Új irányok és lehetőségek
Márkázott tartalom | 2025. június 6. 14:29
Ebben az évben számos új szolgáltatás és fejlesztés várható a lézeres szőrtelenítés világában. Az elmúlt esztendők technológiai fejlesztései révén ezek az eljárások még komfortosabbá és eredményesebbé válnak. Hogyan változik az esztétikai kezelések világa 2025-ben? Nézzünk meg néhány fontos tényezőt!
Vásárló Divatos női cipők
Márkázott tartalom | 2025. június 5. 16:10
Gondoltál már arra, hogy a megfelelő cipő mennyire képes meghatározni a napodat? Az ideális lábbeli nem csupán a stílusodat tükrözi, hanem hozzájárul a kényelmedhez és akár teljesítményed javításához is. A jól megválasztott cipő összhangban van az edzéseid eredményességével, és azzal, hogy mennyire érzed jól magad egész nap. De hogyan találhatod meg azt a darabot, ami mindkét elvárásnak megfelel? Egyre több márka kínál változatos lehetőségeket, hogy megkönnyítse a döntést.
Vásárló Tisztítószerek esetén megéri a minőséget választani
Márkázott tartalom | 2025. június 5. 07:52
A higiénia nem pusztán esztétikai kérdés, hanem alapvető elvárás, bármilyen helyiségről is legyen szó. Otthoni környezetben, közintézményekben, ipari létesítményekben egyaránt elengedhetetlen a megfelelő tisztaság, hiszen ez az alapja a kényelmes, biztonságos feladatvégzésnek.
Vásárló Mit érdemes tudni a modern autótuning kapcsán?
Márkázott tartalom | 2025. június 3. 15:39
Az autóiparban a technológiai újítások kulcsszerepet játszanak, különösen az autók teljesítménynövekedésében és megjelenésük finomításában. Az utóbbi évek egyik legizgalmasabb újdonsága a G87-es BMW M2, melyet sokan tartanak a tuning világ egyik legígéretesebb alapjának.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG