1p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Az OTP Bank a svájci frank alapú kötvénnyel rendelkező önkormányzati ügyfelei számára árfolyamrögzítéses eljárást dolgozott ki: 3 évig 200 forinton törleszthetnek a bajban lévő, OTP-számlával is rendelkező önkormányzatok, a különbözet egy kedvező kamatozású gyűjtőszámlán halmozódik.

Így gatyásodtak le az önkormányzatok

Wolf László, az OTP Bank Kereskedelmi Banki Divíziójának vezérigazgató-helyettese az önkormányzati szektor finanszírozási helyzetével kapcsolatban a terméket ismertető sajtótájékoztatón elmondta: az elmúlt 2 évtizedben az önkormányzatok pénzügyi egyenlege folyamatosan romlott. A nettó vagyonuk korábban a GDP körülbelül 20 százalékát is elérte, mára azonban negatívvá vált. 2007-2008-ban volt a legjelentősebb a kötvénykibocsátás, ezen papírok lejárata 2011-ben kezdődött el. A szektor megújítandó adóssága 90 milliárd forintra növekszik 2013-ra.

Wolf László ismertette: az önkormányzatok teljes adósságállománya 1600 milliárd forint volt 2011 végén, ebből a bankszektorral szemben 983 milliárd, az OTP-vel szemben 292 milliárd forint volt az állomány.

A svájci frank erősödése jelentősen emelte az állományt, a CHF-kamat csökkenése azonban részben ellensúlyozta az árfolyamváltozásból adódó növekedést. Wolf László a Bloomberg elemzői konszenzusát ismertetve elmondta: a svájci frank árfolyama a következő 4 évben várhatóan újra 200 forint alá kerül.

Az új önkormányzati törvény egyelőre sok bizonytalanságot rejt, a feladatfinanszírozás bevezetése körül egyelőre sok minden nem világos a kiadási és a bevételi oldalon sem. Ez a bankokat is óvatosságra készteti. Pozitív fejlemény azonban, hogy a fejlesztési célú hitelfelvételt a kormány külön engedélyhez köti, illetve az új hitelfelvételek nem haladják meg a bevételek 50 százalékát. Az OTP a meglévő hitelállomány rendezésére és a jövőbeli finanaszírozás biztosítására is megoldást próbál találni.

2005-ben az OTP hitelpiaci részesedése még 50 százalékos volt, 2011 végére ez 30 százalékra csökkent. A fizetési nehézségekkel küzdő önkormányzatokkal az OTP korábban is igyekezett együttműködni.

A forintgyengülés a számítások szerint 12 milliárdos többletterhet jelent az önkormányzati szektor számára, ami a szektor bevételeinek mindössze 0,4 százaléka; éppen ezért az OTP nem tömegterméket, hanem a valóban pénzügyi problémákkal küzdő önkormányzatok számra elérhető áfolyamrögzítési lehetőséget kínál.

200 forinton rögzítik az árfolyamot

Kovács Pál, az OTP Bank Kereskedelmi Banki Divíziójának ügyvezető igazgatója is arra hívta fel a figyelmet: az önkormányzatok gazdálkodását, tervezését rendkívüli módon nehezíti, hogy a költségvetési, finanszírozási rendszer nincs még kidolgozva.

Alapvetően azoknak az önkormányzatoknak kínálnak megoldást, akik finanszírozási gondok elé néznek a következő időszakban. Nem tud és nem kíván azonban az OTP konstrukciója a teljes hitelállomány rövidtávú árfolyamkockázat kezelésére megoldást kínálni - hangsúlyozta Kovács Pál.

Az OTP-nél számlát vezető, CHF-kötvényeit már törlesztő önkormányzatok vehetnek részt az árfolyamrögzítésben. Legfeljebb 3 évig, 2014 végéig az OTP 200 forintos CHF-árfolyamon történő törlesztést ajánl, így küszöbölve ki az árfolyamingadozás hatásait, lehetővé téve a tervezést, a szükséges belső átalakítások megkezdését. A valós és a fix, 200 forintos árfolyam közötti különbözet egy gyűjtőszámlára kerül, a hitelkamat erre az összegre 3 havi BUBOR + 1,5 százalék. A bank és az önkormányzatok között már megindultak a tárgyalások a programmal kapcsolatban.

Az OTP önkormányzati hitelállománya összességében jónak mondható, nincs jelentős számú önkormányzat súlyos fizetési problémákkal, a nem teljesítő hitelek állománya 3 százalék alatti - mondta Kovács Pál.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 42820 42820 44160 -2,44% 0 0 21 112 923 890 HUF 2026-04-21 17:05:04
MOL 4086 4042 4136 +1,54% 0 0 1 383 913 078 HUF 2026-04-21 17:05:29
MTELEKOM 2446 2430 2458 -0,16% 0 0 514 902 270 HUF 2026-04-21 17:14:07
RICHTER 13200 12890 13200 +1,54% 0 0 2 730 566 560 HUF 2026-04-21 17:13:44
OPUS 312 303 337 -3,10% 0 0 249 101 151 HUF 2026-04-21 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Állampapír / Kötvény Ilyet is rég láttunk: egymás kezéből tépik ki a magyar állampapírt a befektetők
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 12:58
Hozamcsökkenés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Állampapír / Kötvény Mi lesz veled, magyar állampapír?
Eidenpenz József | 2026. április 20. 05:55
A választások után kibontakozó eufória jókora hozamesést okozott a magyar állampapíroknál, ami előbb-utóbb a kisbefektetők megtakarításait is érinteni fogja. A további hozamesés is benne van a pakliban, több elemző számít erre, de hosszabb távon sok függ az ország, a költségvetés helyzetétől, az euróbevezetés felé tett lépésektől.
Állampapír / Kötvény Dőlni kezdett a pénz Magyarországra két nappal a választás után
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 12:17
A tőzsde kissé korrigált a hétfői eufória után, az állampapírokat viszont egymás kezéből tépték ki a befektetők, és jó sokat is fizettek értük. 
Állampapír / Kötvény Menekülni akar a magyar állampapírokból? De hogyan?
Eidenpenz József | 2026. április 10. 11:34
Háború itt, válság ott, se szeri, se száma a bizonytalanságoknak és kockázatoknak. Ezért sok kisbefektető kérdezi, hogy ha állampapírt vesz, és megunja vagy megijed, ki tud-e szállni, illetve hogyan. Áttekintjük, melyik állampapírfajtánál hogyan működik ez, de általában nagyon egyszerűen.
Állampapír / Kötvény Napokon belül új állampapír-sorozat jön
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 19:33
Ötéves futamidejű, 2031-ben lejáró Magyar Állampapír Plusz sorozatot hoz forgalomba az ÁKK. Az első kamatperidóus túlnyúlik az egy éven, ezért 7,39 százalék tényleges kamatot fizetnek.
Állampapír / Kötvény Most csak tízmilliárd forinttal finanszírozták tovább az Orbán-kormányt ismeretlenek
Privátbankár.hu | 2026. március 12. 12:50
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) 20 milliárd forintért hirdetett meg jegyzésre 12 hónapos diszkont kincstárjegyet a csütörtöki aukción.
Állampapír / Kötvény Újabb óriási devizakötvény-kibocsátást hajtott végre a magyar állam
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 13:30
Zárt körben értékesített az ÁKK, 6 százalékos kamatra.
Állampapír / Kötvény Csökkent az állampapír hozama
Privátbankár.hu | 2026. február 26. 12:22
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) 30 milliárd forintért hirdetett meg jegyzésre 12 hónapos diszkont kincstárjegyet a csütörtöki aukción.  
Állampapír / Kötvény Jó hír érkezett a lakossági állampapírokról
Privátbankár.hu | 2026. február 26. 10:45
Az eddihóginél is biztonságosabb lesz az online állampapír-vásárlás a Magyar Államkincstárban: új védelmi elemekkel bővült a WebKincstár és a MobilKincstár alkalmazás február 26-tól.  
Állampapír / Kötvény Ismeretlenek milliárdokkal finanszírozták meg a magyar államadósságot
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 12:45
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) 30 milliárd forintért hirdetett meg jegyzésre 12 hónapos diszkont kincstárjegyet a csütörtöki aukción.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG