Pintér Sándor belügyminiszter (b), Simicskó István honvédelmi miniszter (j) és Kovács Zoltán kormányszóvivő sajtótájékoztatója. MTI Fotó: Máthé Zoltán |
A kormány terrorizmus elleni intézkedéscsomag létrehozásáról döntött tegnap a brüsszeli események miatt - jelentette be Pintér Sándor belügyminiszter.
Áprilisban már az Országgyűlés fogadhatja el a törvénycsomagot amely feljogosítaná a hatóságokat
- a magánszemélyek bankszámláiba való betekintést, megfigyelve a pénzmozgásokat,
- magánvállalkozások adatfolyamaiba való betekintésre, tehát a netes és telefonos jelenlétet is ellenőrizhetik: a nemzetbiztonsági szervek itt azt szeretnék, hogy az olyan magáncégek, amelyek titkosítást használnak (neten vagy mobilhálózaton), adjanak egy "hátsó bejáratot" a hatóságoknak, mivel az ilyen kommunikáció dekódolása sokkal hosszabb időt vesz igénybe.
- Szükség esetén csak SMS-üzenetekre redukálnák a mobilkommunikációs lehetőségeket: ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy merénylet esetén a civilek lehetőségét a kommunikációra visszaszorítják a mentőszolgálatok javára, hogy ne legyen a hálózat túlterhelt és használhatatlan.
Ezekhez a lépésekhez (2/3-os) törvényt kell elfogadnia a Parlamentnek és bírói határozathoz kötnék. Felállítják a Terrorelhárítási Információs és Bűnügyi Ellenőrzőközpont, amely feladata a értékelés, elemzés és más szervezetek támogatása lesz. Pintér Sándor elmondta, nemzetközi együttműködések tökéletesek ahhoz, hogy ne aludjon el a magyar titkosszolgálat. A legmodernebb szintre akarják emelni a technológiai eszköztárat a védelemhez.
A belügyminiszter szerint a kontrollálatlan határok, a folyamatos beengedés is szerepet játszott abban, hogy megtörtént a tragédia, azonban erre a veszélyre felhívták a hatóságok a tagországok kormányainak figyelmét. A magyar kormány mindent megtesz azért, hogy a lakosság biztonságban legyen. "A biztonság olyan, mint a levegő: ha van, senkit nem érdekel, ha nincs mindenki hiányolja" - summázta a helyzetet Pintér.
Simicskó István honvédelmi miniszter szerint a magyar emberek védelmében ezeket mindenképp meg kell lépni, arra kéri a képviselőket, hogy segítsék a kormány és a hatóságok munkáját. Elmondta azt is, hogy jogállamiság van, csak a megfelelő felhatalmazás mellett használnak ilyen eszközöket.