3p
A rezsicsökkentés költségvetése lehet a jövő évi büdzsé, mivel azon olyan intézkedéseket vezetnek át, amelyek könnyebbé teszik az emberek mindennapi megélhetését - mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter mielőtt átadta a jövő évi költségvetés tervezetét Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének.

A fegyelmezett gazdálkodás fogja jellemezni 2014-et - mondta varga Mihály, nemzetgazdasági miniszter a 2014-es költségvetési törvényjavaslat sajtótájékoztatóval egybekötött átadásán. A jövő évi büdzsé tervezetét Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter adta át Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének. Jövőre az államháztartási hiány a kormány szerint 2014-ben 2,9 százalékos lehet és 2,4 százalékos inflációval számolnak jövőre és 2 százalékos lehet a növekedés.

Mi fér bele a fegyelembe?

A 2014-es költségvetést úgy is nevezhetnénk, hogy a rezsicsökkentés költségvetése - mondta a miniszter. Ennek megfelelően a költségvetés számol az év végi 11,1 százalékos rezsicsökkentéssel. Varga Mihály úgy gondolja ezáltal egy átlag családnál összesen 100 ezer forinttal több maradhat.

Elmondta, hogy a családi adókedvezmény kiterjesztésének köszönhetően is több marad a családoknál, összességében mintegy 53 milliárd forintot hagynak ott a háztartásoknál az idei évhez képest. Az egészségbiztosítási járulék és a nyugdíjjárulék terhére veheti igénybe a családi adókedvezményt a munkavállaló.

A büdzsé számol a gyed extrával és a gyermeket vállalók diákhiteleinek elengedésével, ez utóbbira 4 milliárd forintot áldoznának. Kalkulálnak a pedagógusok béremelésével, ami 132 milliárd forint, továbbá a start munkaprogram és a munkahelyvédelmi terv megtartásával is. Varga Mihály emellett említette azt is, hogy nyugdíjemelés is lesz: várhatóan 2,4%-os, az inflációnak megfelelően. A kormány összesen két százalékos reálkereset növekedésre számít és a fogyasztás 1,9 százalékos növekedésével számol.

Hamarosan benyújtják az adótörvények módosítását

A jövő évi költségvetés megteremti a lehetőségét a hús általános forgalmi adójának (áfa) csökkentésére, ugyanakkor ennek részleteiről még nem született kormánydöntés - mondta a nemzetgazdasági miniszter. Az adótörvények módosítását két héten belül nyújtják be az Országgyűlésnek, jelenleg az utolsó simításokat végzik rajta.

Arra a kérdésre, hogy miből lesz minderre pénz, Varga Mihály azt válaszolta, hogy jövőre sokkal fegyelmezettebben fognak befolyni a bevételek, így fedezetet nyújtanak ezekre az intézkedésekre. Emellett az EU-támogatások felhasználása is fegyelmezettebb és célzottabb lesz - mondta.

Ezekre a területekre megy majd több

Kövér László megismételte azt a korábbi bejelentést, amely szerint jövőre az egészségügyre 10,6 százalékkal, oktatásra 12,6 százalékkal, a közbiztonságra 3 százalékkal több forrás jut az ideihez képest. Emellett a felzárkóztatás területén 9,6 százalékkal lesz több forrás.

A költségvetés tervezet már elérhető.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezt az adatot nem tűzi ki a MAGA sapkájára Donald Trump
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 17:01
Az amerikai gazdasági aktivitás növekedése lassulást mutatott decemberben az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) végleges értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Inflációs meglepetés Németországban
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 15:40
Németországban 1,8 százalékra, 2024 szeptembere óta a legalacsonyabbra mérséklődött az éves infláció decemberben az előző havi 2,3 százalékról a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden közzétett előzetes adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Rossz hírek érkeztek az EU-ból
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 12:37
Lassult az euróövezet gazdasági növekedése decemberben.
Makro / Külgazdaság Mi még egy hetet várhatunk arra, amit a franciák már most tudnak
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 10:17
Lassul az infláció, csak 0,8 százalékkal emelkedtek éves szinten az árak decemberben Franciaországban. 
Makro / Külgazdaság Megint jött egy rossz hír a KSH-tól: romlott az egyenleg
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 08:36
A kormányzati szektor III. negyedévi hiánya 909 milliárd forint volt, a GDP 4,2 százaléka. Az egyenleg 95 milliárd forinttal, 0,2 százalékponttal kedvezőtlenebb az egy évvel korábbinál – írja a KSH.
Makro / Külgazdaság Lesz mit megmagyaráznia Szijjártó Péternek
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 08:30
Nagyot romlott a külkereskedelmi egyenleg novemberben.
Makro / Külgazdaság Beköszönthet a Kánaán a kutakon Venezuela után? Reagáltak a szakértők
Imre Lőrinc | 2026. január 5. 19:49
A globális olajárak csökkenését várja Orbán Viktor miniszterelnök az Egyesült Államok venezuelai katonai bevatkozása után. A kormányfő mindezt a kínálat várható növekedésével hozta összefüggésbe. A valóság azonban nem ennyire egyszerű.
Makro / Külgazdaság Bulgáriának sikerült, Orbán Viktor makacsul ellenzi – egyre távolabb a magyar euró?
Vámosi Ágoston | 2026. január 5. 19:27
Akkor sem lenne egyszerű folyamat az euró bevezetése Magyarországon, ha tavasszal felállna egy új nemzetgazdasági / pénzügyminisztérium. Az uniós feltételrendszer teljesítésétől több területen is messze áll a magyar gazdaság: 5 százalékos hiánycélokkal és 7 százalék körüli kamatokkal esélyünk sincs. Megnéztük, mi kellene ahhoz, hogy a magyar boltokban is euróval fizessünk.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen hír érkezett Magyarország szomszédjából
Privátbankár.hu | 2026. január 5. 16:57
Megugrott az osztrák munkanélküliség.
Makro / Külgazdaság Mostantól jobb lett Magyarországon adózni
Privátbankár.hu | 2026. január 5. 16:11
Életbe lépett a korábban bejelentett 11 pontos adócsomag, kibővült a családi adókedvezmény-rendszer – mi változott január 1-jével?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG