MTI Fotó: Bruzák Noémi |
Az szja nem csökken, az áfa igen
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a 46. Kormányinfón elmondta: kedd estére véglegesítették a 2017. évi költségvetést, azt benyújtják a Költségvetési Tanács elé. Május elején az Országgyűlés elé tárják, így júniusra meglesz az elfogadott jövő évi költségvetés, ami az adócsökkentés és az otthonteremtés költségvetése lesz.
Az szja egységesen 15 százalék lesz, mint idén – tehát nem csökken, nem közelítünk a korábban kitűzött 1 számjegyű cél felé. A kétgyermekesek esetében viszont 15 ezer forintra nő a gyermekenként igénybe vehető családi adókedvezmény összege.
A legfontosabb élelmiszerek körében rezsicsökkentés kezdődik, a tej, tojás, baromfihús áfáját csökkentik 5 százalékra, ahogy korábban Varga is bejelentette. Lázár szerint ez a nyugdíjasoknak a legjobb hír, és összességében 100 milliárd forintot hagy a lakosságnál. Mivel 250 féle kenyér van forgalomban, ezért a kenyéráfa csökkentését most nem vették napirendre.
18 százalékra csökkentik az éttermi szolgáltatások és az internetszolgáltatás áfáját.
100 milliárd csokra és egészségügyre
100 milliárd forintos keretet nyitnak meg a csokra; eddig 3 ezren jutottak hozzá. Szükség esetén nagyobb keretet is biztosítanak.
Folytatódik a pedagógusok és a fegyveres testületek dolgozóinak életpálya-modelljének bevezetése. A mentősök és a NAV-tisztviselők esetében önálló életpályamodellt vezetnek majd be.
Balog Zoltán számára 2017-ben az egészségügy fejlesztésére 100 milliárd forintos fejlesztési alapot hoznak létre, ez béremelésre is fordítható, Balog tárgyalásokat kezd az érintettekkel. A konkrét javaslatot a tárca teszi meg.
A közfoglalkoztatási program folytatódik, a munkavédelmi akcióterv is. Folytatódik a bürokráciacsökkentés, és a Modern városok programja is bekerül a költségvetésbe.
Nullás költségvetés jön
A rendszerváltás óta először az országnak működési szempontból nullás költségvetése lesz – megvizsgálják, mi az, amit működésre és mi az, amit fejlesztésre fordítanak. A működési költségvetés nullás lesz. Mivel több az adóbevétel, mint amit működésre költünk, marad pénz fejlesztésekre – a hitelfelvételek is csak ezt a célt szolgálhatják majd.
A hiány legfeljebb a GDP 2,4 százaléka lehet, a 2,5 százalék alatti mérték ugyanis lehetővé teszi az államadósság csökkentését. 3,1 százalékos GDP-növekedéssel számolnak, ennek érdekében 2017 júniusáig kiírják, 2018-ra ki is fizetik az adott uniós programozási ciklusra vonatkozó uniós támogatásokat.
Módosítják a 2016-os költségvetést is - részben azért, mert magasabbak a bevételek, mint a kiadások.
Az Eurostat adatai szerint a közkiadások arányában Magyarország többet költ oktatásra, mint az uniós átlag, viszont kevesebbet honvédelemre - ez utóbbin változtatnak, a NATO elvárásainak megfelelően növelik a honvédelemre és ugyanígy az egészségügyre is.
Megnézik, miért késnek az uniós projektek
Jelen pillanatban 710 kiemelt állami projekt van késésben, a miniszterelnök akciótervet kért minden minisztertől 2000 milliárd forint az idei éves kifizetési cél, ehhez ezeknek a programoknak el kell indulniuk.
Az aszfaltkeverési ügyben (melynek hátteréről itt írtunk) a korrekció mértéke 13%, maximum 50 milliárd forint lesz (a 100 százalékos 240 milliárdos korrekcióhoz képest). Nettó veszteség nem ér minket, más projektekhez lehívhatjuk ezt az összeget - így 500 milliárd forint befagyasztott összeg kifizetése előtt nyílt meg az út.
Folytatják a földárverést - utolsó kör jön
Egy hónap múlva újabb földárverési kör indul, azonos feltételekkel - ezt követően lezártnak tekinti a kormány a programot.
Több mint 50 ezer hadiárva, hadiözvegy kért juttatást
Április 11-éig több mint 50 ezren jelentkeztek hadiárvák, hadiözvegyek ellátásáért - mondta Lázár János. Ki kaphat ilyet? Mi kell hozzá? Ezzel a kérdéssel itt foglalkoztunk részletesen >>