4p
Londoni pénzügyi elemzők szerint a nem hagyományos monetáris enyhítési eszköztár valószínűleg nem lesz elég a versenyképesebb forintárfolyam eléréséhez, ezért a Magyar Nemzeti Bank (MNB) várhatóan újabb kamatcsökkentésbe kezd.

A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzői az MNB várható monetáris politikájáról összeállított, csütörtökön ismertetett előrejelzésükben a jelenlegi 1,35 százalékos MNB-alapkamat 0,25 százalékpontos csökkentését jósolták az idei második negyedévre.

EUR/HUF alakulása.

A Barclays közgazdászai szerint az év eleje óta végbement forinterősödés hajtóereje valószínűleg az volt, hogy az MNB az eurójegybank (EKB) decemberi enyhítési lépései ellenére változatlanul hagyta monetáris politikáját. A ház szerint ha ez így marad, az már árthat a magyar növekedési kilátásoknak, és megnehezítheti az inflációs cél elérését is középtávon.

Lépni fog az EKB

A cég londoni elemzői márciusra újabb monetáris enyhítési lépéseket várnak az EKB részéről, és azzal számolnak, hogy ez további erősödési nyomást gyakorol majd a forintra az euróval szemben. 

A Barclays közgazdászai szerint ebben a helyzetben az MNB nem hagyományos monetáris eszköztára önmagában valószínűleg már nem lesz elég erőteljes a forintárfolyam stabilizálásához, és a ház ennek alapján jósol a második negyedévre 0,25 százalékpontos MNB-kamatcsökkentést.



A Barclays elemzői szerint az újabb kamatcsökkentési ciklus mellett szól az is, hogy a német ipari termelés az utóbbi időben jelentősen gyengült, és ez a vártnál lassabb növekedést eredményezhet a magyar gazdaságban.

Más nagy londoni házak is egyre nagyobb esélyt adnak arra, hogy az MNB hamarosan újrakezdi kamatcsökkentési ciklusát, és egyes citybeli előrejelzések szerint a térség más jegybankjai is követhetik a példát.

1 százalékig mehetnek

A Commerzbank londoni befektetési részlegének alapeseti előrejelzése azt valószínűsíti, hogy az MNB az idei év végéig 1 százalékra csökkenti alapkamatát. 

A ház szerint az infláció diffúziós mutatója - amely azt méri, hogy a kosáron belül milyen az inflációs gyorsulást, illetve lassulást mutató összetevők megoszlása - jelenleg semleges, vagy negatív a térségi EU-gazdaságok mindegyikében, így Magyarország mellett Csehországban és Lengyelországban is, és ebben a mutatóban még nem is jelent meg teljes mértékben az olajárak legutóbbi zuhanásának hatása.

Mindemellett most nincs olyan inflációgyorsító hatás sem, amely a helyi fizetőeszközök árfolyamából szűrődne át, és ebben a környezetben a globális nyersanyagár-sokkok dezinflációs hatása fokozatosan szétterjedhet az inflációs kosár összetevőinek széles körére - hangsúlyozták a Commerzbank londoni elemzői.

A ház szerint ráadásul a bizonyítékok arra is vallanak, hogy az inflációs várakozások visszaesése már a maginflációs összetevők egyre szélesebb körébe is átszűrődik.

Ebben a környezetben a Commerzbank londoni elemzői Magyarország mellett Lengyelországban is 1 százalékra csökkenő jegybanki alapkamattal számolnak az idei év végéig, Csehországban pedig növekvő esélyét látják a negatív kamatszint kialakulásának.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői azzal számolnak, hogy az MNB monetáris tanácsa a már jövő havi kamatdöntő ülésen 0,15 százalékponttal 1,20 százalékra csökkenti az alapkamatot.

A ház szerint az újabb enyhítési ciklus végére az MNB irányadó kamata 1 százalékra, vagy ez alá is csökkenhet. A JP Morgan londoni elemzői azonban elismerik, hogy ez "szoros esélyű" előrejelzés, mivel az MNB-nek lehetősége van erőteljes nem konvencionális monetáris eszközök használatára is.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Élő adás az MNB volt elnökével – kövesse velünk!
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 15:15
Simor András fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
Makro / Külgazdaság Egy fizetés már nem elég a megélhetésre? Baj van Magyarország szomszédjában
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 13:21
Aggasztó horvát statisztika jelent meg.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály alig győzte dicsérni a budapesti tőzsdét
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 11:22
Szerinte a magyar tőkepiac immár egy folyamatosan változó világgazdasági környezethez is képes volt hatékonyan alkalmazkodni.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy drágább lesz-e a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 10:49
A héten csütörtökön tovább emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára.
Makro / Külgazdaság Mitől is véd Trump pajzsa? Ma délután Simor Andrással beszélgetünk a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 08:43
A volt jegybankelnök, közgazdász 15 óra 30-tól élőben válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire. Hangoljon a Klasszis Média YouTube-csatornájára!
Makro / Külgazdaság Ezen is múlhat Putyin békeszándéka? Oroszország egyik legnagyobb partnere irányt vált
Imre Lőrinc | 2025. november 12. 05:58
Az elmúlt időszak egyik legfontosabb, a magyar közéleti, politikai diskurzust is meghatározó bejelentése Donald Trumphoz és az új, vezető orosz energiavállalatokat célzó amerikai szankciókhoz kapcsolódik. Úgy tűnik, hogy az Egyesült Államok gazdasági büntetőintézkedései, ha nem is kényszeríthetik térdre Oroszországot, de jelentős ütést vihetnek be az agresszornak, amely egyik legfontosabb vásárlóját, Indiát is kezdi elveszíteni.
Makro / Külgazdaság Komoly bajban a német gazdaság?
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 13:02
A feldolgozóiparban különösen sötéten látják a helyzetet.
Makro / Külgazdaság Valami nagyon félrement a brit gazdaságban, az elemzők is másra számítottak
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 12:48
A Covid óta nem voltak ennyien munka nélkül.
Makro / Külgazdaság Szerbiában már hatottak az amerikai szankciók – lelépne az orosz tulajdonos
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 10:44
Átadná a NIS irányítását másnak az orosz tulajdonos.
Makro / Külgazdaság Nagyon fájhat az OTP-nek a bankadó tervezett emelése
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 10:27
Akár 60 milliárddal is nőhet a bank adóterhe a tervezett emelés hatására.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG