5p
Amerikában lényegesen több fér bele a véleménynyilvánítás szabadságába, mint nálunk. Azonban a szélsőjobbos, náci felhangú vonulgatást még ott sem nézik jó szemmel, így tulajdonképpen semmi meglepő nincs abban, hogy ellentüntetők jelentek meg és a vita eldurvult a két oldal között. Autóval belehajtani a tömegbe szándékosan viszont simán csak terrorcselekmény.
Sebesültet látnak el azután, hogy az autó az ellentüntetők közé hajtott. EPA/Virginia State Police

A magukat alt-rightnak nevező, szélsőjobbos csoportosulás tömegrendezvényén szabadult el elég csúnyán az erőszak, és amerikai sajtóhírek szerint az ellentüntetők közé behajtó autót is egy velük szimpatizáló férfi vezette. A gázolásnak, amely egyébként kísértetiesen hasonlít az európai autós terrortámadásokhoz, összesen 19 sérültje van és egy halálos áldozata is: a 32 éves Heather Heyes ügyvédnő volt.

A rendőrség a támadással kapcsolatban egy 20 éves fehér férfit, James Alex Fields-et vett őrizetbe, a New York Times arról ír, hogy már korábban is érdekelte a neonáci ideológia középiskolai tanárai szerint.

Az esemény napján egyébként a Vanguard America jelvényeivel és tagjaival látták vonulni, de a bevándorlás-, egyenjogúság-, és demokráciaellenes csoport később közleményben határolódott el tőle.

A konföderációs maradványokat szórnák ki

A demonstrációt a szélsőjobboldali csoport azért szervezte, hogy tiltakozzék Robert Lee tábornok szobrának tervezett eltávolítása ellen. Lee az Egyesült Államokat 1861 és 1865 között emésztő polgárháborúban a déli, konföderációs seregek vezetője volt, sokak számára a rabszolgatartó déli államok konföderációjának jelképe.

A szobrát védelmező demonstrálók - köztük sokan a fehérek felsőbbrendűségét hirdető fajvédők - is konföderációs zászlókat lobogtatva jelentek meg a város egyik parkjában meghirdetett rendezvényen. Sokan katonai egyenruhát öltve, pajzsokkal felszerelkezve érkeztek, már pénteken este.

A demonstráción felbukkantak a Ku Klux Klan tagjai is. A tüntetők és ellentüntetők botokkal vagy puszta kézzel estek egymásnak, mígnem helyi idő szerint délben Jason Kessler, a rendezvényt szervező csoportosulás vezetője be nem jelentette az esemény végét.

Trump fura lépése

Komolyabb felháborodást váltott ki, hogy Donald Trump nagyon sokáig csak arról volt hajlandó beszélni, hogy a gyűlöletet elítéli, viszont a fajgyűlölők és a fehér felsőbbrendűséget hirdetők ellen már csak késve szólalt meg.

Lánya, Ivanka Trump, ennél sokkal nyíltabban ítélte el a Charlottesville-ben történt eseményeket.

Nem finomkodott  az elnök nemzetbiztonsági tanácsadója, H.R. McMaster sem, ő az NBC „Meet The Press” című műsorában nyíltan terrortámadásnak nevezte azt, ahogy Fields az ellentüntetők közé hajtott és embereket gázolt el – írja a Vox.

Több fontos politikus is elítélte a Charlottesville-ben történteket, Justin Trudeau, Hillary Clinton, Bernie Sanders mellett Trump saját párttársai is igen erős nyilatkozatokat tettek, John McCain egyenesen árulónak nevezte a fehér felsőbbrendűséget hirdetőket.

Kitört a háború az interneten

A Charlottesville-ben történt eseményeknek már most nagyon durva az online visszhangja, ráadásul a szélsőjobb történtek utáni, még pocsékabb megítélését csak tovább rontotta, hogy az egyik legnagyobb amerikai neonáci oldalnak sikerült egészen vállalhatatlan stílusban lehoznia az eseményeket, egyebek mellett "ledagadtribancozva" a gázolás áldozatát. Ezt a megnyilvánulást utólag már valószínűleg bánják, ugyanis az oldalhoz a cikk megjelenését követően bejelentkezett a domaint hosztoló GoDaddy, hogy 24 órát ad a Daily Stormer-nek, hogy mentse át az anyagait máshová, utána lelövik az oldalt.

Felrepült az a hír is, hogy az Anonymous feltörte az ominózus oldalt, ezt azonban a hackercsoport egyelőre cáfolja, szerintük valószínűbb, hogy a Daily Stormert üzemeltető, Nigériában bujkáló Andrew Anglin akarja így menteni az oldalt (és a bőrét).

Az Anonymous ezzel együtt egyébként lázadásra szólított a fajgyűlölet és a fehér felsőbbrendűséget hirdetők ellen, és lelőtt több szélsőséges site-ot is és a legnagyobb alt-right híroldalt is, igaz ez (altright.com) a cikk írásakor már újraéledt.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Élőben kapcsoljuk Mellár Tamást – a Klasszis Klub Live stúdiójában
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 15:15
A közgazdász, a KSH volt elnöke fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
Makro / Külgazdaság Jó hír jött az euróövezetből
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 14:39
Az euróövezetben és az Európai Unióban éves és havi szinten egyaránt csökkentek az ipari termelői árak decemberben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság A szebbik arcát vette elő az olasz infláció
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 13:22
Olaszországban az elemzők által vártnak megfelelő mértékben, 1,0 százalékkal, 2024 októbere óta a leglassabb ütemben nőttek a fogyasztói árak januárban éves összevetésben – derült ki az olasz statisztikai hivatal, az Istat szerdán közzétett előzetes adataiból.
Makro / Külgazdaság Több mint 4 milliárd forintba kerültek a magán CT/MR berendezések az államnak
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 13:03
Az utolsó képalkotó berendezéseket is megvette az állam a magánegészségügyi cégektől. Hiszen 2025. november 1-jétől csak állami intézményben végezhetőek ezek a vizsgálatok. 
Makro / Külgazdaság Van ok az örömre az euróövezetben, ha az inflációra néznek
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 12:23
Javult az adat.
Makro / Külgazdaság Fontos találkozót rendeznek pénteken, az olaj árfolyama gyorsan megindulhat
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 09:28
Pénteken tárgyalhat az Egyesült Államok Iránnal.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Mellár Tamástól – ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 08:41
A Klasszis Média immár 6. évfolyamában járó egyórás élő adásának mai vendége a közgazdász, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) volt elnöke lesz. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Az orosz-ukrán háború dönti el, hogy mi lesz Trumpék indiai megállapodásából hosszabb távon
Imre Lőrinc | 2026. február 4. 05:44
Hosszú várakozás után végre kereskedelmi megállapodást kötött egymással az Egyesült Államok és India, ami Oroszország számára lehet a legrosszabb hír. Bár hosszabb távon nem valószínű, hogy India teljesen lemondana az orosz kőolajról, az egyezmény fontos jelzés lehet Vlagyimir Putyinnak, hogy átgondolja az orosz-ukrán háború folytatásával kapcsolatos álláspontját.
Makro / Külgazdaság Zuhan az orosz energiaexport, de Putyin egyelőre nem lassít Ukrajnában
Wéber Balázs | 2026. február 3. 18:40
Mimimum két évtizede nem volt olyan alacsony az olaj- és gázexportból származó bevételek aránya az orosz költségvetésen belül, mint tavaly. Ennek ellenére Putyinnak esze ágában sincs visszafogni a háborút, inkább adót emel és hozzányúl a Nemzeti Vagyonalap tartalékaihoz. Nagyító alatt ezúttal az orosz háborús költségvetés.
Makro / Külgazdaság Hogyan lesz ebből magyar gazdasági növekedés?
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 14:01
Miközben a magyar gazdaság stagnált, más régiós országokban szárnyalt a GDP. Úgy tűnik, a magyar gazdaság irányítói nem találják a megfelelő irányt. Többek között ezekről beszélt kollégánk, Király Béla az ATV Start műsorában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG