Egy Trump és Kim Dzsongun találkozó problémás mivoltát egy politikai elemző foglalta össze a CNBC-nek nyilatkozva. Szerinte az egyik legfőbb probléma, hogy Trump kevéssé érti az észak-koreai komplex politikai rendszert, nem olvas utána, és noha ezt megtehetik a tanácsadók, ők most el vannak foglalva saját helyzetükkel (utalva ezzel az új nemzetbiztonsági főtanácsadó, John Bolton kinevezésére).
Az ellenség felkészült
Ezzel szemben az észak-koreaiak jó alaposan felkészültek, úgy jelennének meg a tárgyalásokon, hogy az összes szóba jöhető témakör minden részletét alaposan tanulmányozták, mindenre lenne valamilyen frappáns, esetleg meghökkentő mondanivalójuk. A szakértő szerint például azzal kezdődhetne a megbeszélés, hogy Kim Dzsongun 40 perces beszédet tart az egykori koreai háborúban elkövetett amerikai háborús bűnökről (mellesleg a háború azóta sincs lezárva, csak tűzszünet van érvényben, 65 éve). Felmerül a kérdés, hogy Trump hogy bírná ezt a szóáradatot, kell-e neki, hogy végighallgassa ezt kis rakétaemberétől, ahogy korábban nevezte?
Aknamező
A két vezető elvileg május végén találkozna, de egyelőre semmilyen részletes menetrend nem lett kialakítva, nincs hely és időpont, és nem tudni, kik vennének még részt a találkozón, sőt, hogy ott lenne-e a Bolton, aki korábban az Észak-Korea elleni megelőző csapást szorgalmazta. A Georgetown University professzora, Michael J. Green szerint az Észak-Koreával való tárgyalás egy aknamező, ahol a tárgyalófél csapdák sorozatát állítja. Ebben több évtizedes tapasztalatuk van, miután az ENSZ Biztonsági Tanácsát is állandóan megpróbálták kijátszani, megvezetni.
A szakértő szerint azt, hogy ezt kezelni tudják, alacsonyabb rangú diplomaták csoportjának kéne kidolgozni egy megfelelő tervet, de erre a hátralévő szűk 8 hét nem elegendő. Így komoly kockázata van a csapdába futásnak, és ez nem azért kellemetlen, mert nem történik megegyezés, esetleg nem jutnak semmire, hanem azért, mert ha az amerikai elnök találkozik az észak-koreai diktátorral, ezzel gyakorlatilag elismeri őt, és ettől eddig minden elődje ódzkodott.
Kína már megvan neki
Kim Dzsongun máris így is learatott egy babért, amikor a közelmúltban a kínai elnökkel találkozott, de Kína egyrészt korábban baráti viszont ápolt a dinasztiával, másrészt a kínai párt, miután már sok évtizede van hatalmon, igen tapasztalt az ilyen helyzetek kezelésében, valószínűleg tisztában vannak Kim Dzsongun összes lehetséges trükkjével, melyeket éppen ezért velük meg sem próbál eljátszani. Ráadásul nem is nagyon nyilatkoztak a felek, hogy mi hangzott el Pekingben, mire jutottak és mire nem.