Theresa May. Kép forrása: EPA |
Ahogy arról korábban már írtunk, rendkívüli bejelentésre készült Theresa May, ahol bejött az újságírói lottó ötös: július 8-án előre hozott választásokat terveznek Nagy-Britanniában. A mostani javaslatot igaz, még a parlamentnek is el kell fogadnia, kétharmados többséggel, illetve abban az esetben is életbe lép, ha a jelenlegi kormány ellen bizalmatlansági indítványt nyújtanak be.
A bejelentés indoklásaként a miniszterelnök elmondta: akárcsak a Brexittel, a mostani választás is a britek ügyét szolgálja, mutatván, hogy "Nagy-Britanniának nincs szüksége az Európai Unióra, és képes egyedül, a világtól függetlenül működni". Korábban ugyanakkor még hangoztatta, hogy Nagy-Britanniának szüksége van arra a stabilitásra, amit a 2020-ig tartó mandátum adni tud, így "semmiképp sem" tervez előre hozott választásokat.
Ledobta a kesztyűt
Theresa May - meglehetősen szenvedélyes - bejelentésében elmondta, hogy az előre hozott választásokkal nem csak az Európai Uniónak kívánnak példát mutatni, hanem a brit politikának is. Mint fogalmazott: a Brexittel az Egyesült Királyság megmutatta, hogy egyedül Nagy-Britannia dönthet a brit törvényekről és az ország működéséről, az emberek akarata volt ez, egyes politikai szereplők azonban kétségbe vonják az emberek döntését.
A miniszterelnök így úgy döntött, hogy az előre hozott választásokkal az ország sorsa után most a politikában is döntsenek az emberek. "Westminsterben egységnek kellene lennie, de ez nincs most meg, a liberális demokraták patthelyzetet teremtenek a parlamentben, az SNP pedig mindent ellenez, amit a kormány cselekszik. Nem fogom hagyni, hogy az ellenfeleim ellehetetlenítsék a kilépési tárgyalásokat. Ha most nem írunk ki választást, ez a kicsinyes játszma tovább folytatódik", fűzte hozzá.