Donald Trump és Hillary Clinton az elnökjelöltek első tévés vitáján. (EPA/JUSTIN LANE) |
Kampánykörútján mindkét elnökjelölt egymást vádolta, Hillary Clinton szerint Donald Trump atomháborúba sodorhatja az Egyesült Államokat, Trump pedig azt állítja, hogy Clinton elnökké választásával alkotmányos válság alakulhat ki.
Clinton kedden Floridában, majd Pennsylvaniában kampányolt. Pennsylvaniában Donald Trump nőkkel kapcsolatos viselkedésének szentelte beszéde nagy részét, előtte Floridában külpolitikai kérdésekről beszélt.
A demokraták elnökjelöltje - miközben republikánus vetélytársa jellemét és felkészültségét firtatta -, ismét arra figyelmeztette hallgatóságát, hogy Trump atomháborúba sodorhatja az országot. Ezt Clinton már hétfőn, egy másik kampányrendezvényen is elmondta.
Elemzők rámutatnak, hogy a kampány finisében, miközben magabiztosan vezetett a közvélemény-kutatásokban, Hillary Clinton az utóbbi napokban már úgynevezett pozitív üzeneteket fogalmazott meg: az ország újraegyesítéséről, a kampányban szerzett sebek begyógyításáról, a jövő teendőiről beszélt. Ám a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatója, James Comey pénteki bejelentését követően - miszerint újabb, eddig ismeretlen e-mailek kerültek elő és az FBI újraindítja a nyomozást - visszatért a Trumpot erősen támadó, negatív retorikához.
Egy régi ügy
Ráadásul kedden az FBI teljesen váratlanul nyilvánosságra hozott 129 oldalnyi olyan, erősen szerkesztettnek mondott dokumentumot, amely még egy 2001-ben végzett nyomozás eredményeit taglalja, és Bill Clinton volt elnök - Hillary férje - egyik kegyelmi ügyét ismerteti. Bill Clinton ugyanis elnöksége egyik utolsó intézkedéseként kegyelemben részesítette a szökésben lévő Mark Rich dúsgazdag üzletembert, a demokraták, illetve Bill Clinton egyik nagy anyagi támogatóját.
Trump Obamát és Clintont is szidja
Donald Trump kedden Pennsylvaniában és Wisconsinban kampányolt, és megismételte hétfői állítását, miszerint ha Hillary Clinton lenne az elnök, az amerikai történelemben először fordulna elő, hogy az elnök elhúzódó bűnügyi nyomozás és várható büntetőjogi per alanya lenne.
Trump egyébként keddi kampánygyűlésein főleg Obama elnök egészségbiztosítási törvényének negatívumaival foglalkozott, és ismételten a törvény teljes körű visszavonását ígérte. Pennsylvaniában alelnökjelöltjével, Mike Pence indianai kormányzóval együtt az eddigi legerőteljesebbnek tartott támadást intézte az egészségbiztosítási törvény ellen.