A brit és a magyar miniszterelnök találkozója. Kép forrása: MTI Fotó: Koszticsák Szilárd |
Nem volt nagy meglepetés, David Cameron brit miniszterelnök és Orbán Viktor mai budapesti tárgyalásának középpontjában a kint dolgozó magyarok, Nagy-Britannia EU-ban maradásának feltételei és menekültek voltak a legfontosabb témák. Cameron éppen most turnézza végig Európát, hogy támogatókat szerezzen az EU-val szembeni követeléseihez, Orbán Viktor személyében pedig nagyszerű társra találhat ebben, persze csak akkor, ha cserébe kiáll a magyar követelés mellett, azaz hogy Brüsszel dolgozzon ki alternatívát a menekültkvóta helyett.
Orbán azért is van most jó pozícióban, mert kvázi rajta keresztül tárgyalhat Cameron a visegrádi országokkal, ezt alátámasztja, hogy tegnap Orbán a lengyel vezetéssel tárgyalt, ahol egyeztették a britekkel kapcsolatos álláspontokat, illetve az is, hogy Orbán végig úgy beszélt a sajtótájékoztatón, mint aki a visegrádiak nevében tárgyal.
Gazdaságilag fontos befektető az Egyesült Királyság Magyarországban, az ötödik legnagyobb befektető - nyitott a magyar miniszterelnök. Az igazán komoly témák viszont nemzetköziek Orbán szerint: "Kiemelem a könnyűket, a nehezeket meghagyom a vendégünknek": a szíriai konfliktus kapcsán megvitatták, hogy a béke jelenti a legjobb megoldást, a magyarok kisebb egységekkel részt vesznek részt a cél érdekében.
Orbán elmondta, Cameron négy pontjában egyetértenek: legyen egyenlő elbánás az eurózónán kívüli tagországokkal szemben is és legyen lazább az országok közti együttműködés. Orbán arra törekszik, hogy ne csak Magyarország, hanem a V4-ek érdekei is képviselve legyenek az Európai Tanács februári ülésén, illetve akkor, amikor a britekkel tárgyalnak.
David Cameron fiatalkori magyar emlékeivel nyitott - biztos nem bulizott úgy, mint mások Ibizán. Elmondta, olyan Európát szeretne, ahol működnek a nemzetállamok és a szubszidiaritás. Nem kell még szorosabb unió, de nem akar elvetni bizonyos vívmányokat, mint például az egységes piac.
A legfontosabb téma a sajtótájékoztatón azonban mégis a britek ellátórendszerét érintette: jelenleg azonnali támogatást kapnak azok, akik munka reményében vándorolnak ki a szigetországba, köztük rengeteg magyar is. A brit kormány terve most az, hogy az azonnali kifizetést megszüntetik és négy éves várakozási időt szabnak ki az első támogatásig. Orbán Viktor a sajtótájékoztatón arra kérte David Cameront, hogy vegye figyelembe: a szigetországban dolgozó magyarok becsületesek. Orbán szerint a magyarok több pénzt fizetnek be, mint amennyit kivesznek a jóléti rendszerből. Azt akarja, hogy a magyarokat ne nézzék migránsnak Nagy-Britanniában, ahogy a többi visegrádi ország munkavállalóját se.
Cameron szerint van mód arra, hogy kidolgozzanak egy minden fél számára előnyös megállapodást, nem veti el például a 4 év lecsökkentését se, nyitott az új megközelítésekre - válaszolt újságírói kérdésre.