"Nyilvánvaló, hogy Görögország és az eurózóna vitája a világgazdaságot fenyegető legnagyobb kockázattá fejlődik gyorsan, és növekvő veszélyt jelent Nagy-Britanniának is" - jelentette ki George Osborne hétfőn azt követően, hogy Londonban megbeszélést folytatott Jánisz Varufakisz görög pénzügyminiszterrel.
Jól gondolja meg, mit csinál!
A brit pénzügyek irányítója az általa konstruktívnak minősített egyeztetésen arra kérte görög kollégáját, hogy cselekedjen felelősen. Ugyanakkor fontosnak nevezte, hogy az euróövezet dolgozzon ki és fogadjon el egy jobb tervet a munkahelyteremtés és a gazdasági növekedés támogatására.
Varufakisz, aki a hét végén indult európai körútra, hogy támogatókat keressen a görög adósságállomány újratárgyalását célzó tervéhez, nem nyilatkozott a brit pénzügyminiszterrel tartott megbeszélés után.
Nagy-Britannia nem tagja az euróövezetnek. London hivatalos álláspontja a görög adósságvita ügyében a folytonosság fenntartása, vagyis az, hogy Görögországnak teljesítenie kell az összesen 240 milliárd eurós hitelmegállapodásokban vállalt kötelezettségeit.
Túl sok lenne Európában
A görög pénzügyminiszter vasárnap Párizsban arról beszélt, hogy egy új megállapodásról akar tárgyalni Görögország nemzetközi hitelezőivel, az Európai Unióval, az Európai Központi Bankkal és a Nemzetközi Valutaalappal. A Michel Sapin francia pénzügyminiszterrel tartott megbeszélés után úgy fogalmazott, nem akarja kijátszani egymással szemben a feleket, sem szembenállítani Európa északi és déli részét, hanem mindenkit egy asztalhoz ültetne annak érdekében, hogy dűlőre jussanak egy új megállapodásról, mert a jelenlegi görög mentőcsomag "túl sokba kerül Európának".
Az új görög pénzügyminiszter elkötelezett híve a görög hitelmegállapodások újratárgyalásának és a megszorító gazdaságpolitikával való szakításnak. Hétfőn este mintegy száz befektetővel és bankárral találkozik a londoni Cityben a Bank of America Merrill Lynch globális pénzügyi szolgáltató csoport szervezésében. Úgy tudni, Jánisz Varufakisz arról próbálja meggyőzni a résztvevőket, hogy országa képes lesz törleszteni adósságát oly módon, hogy a magánbefektetőket se érje kár.
Ezt benézte Európa: lehet még drachma Görögország pénze Úgy tűnik, Európa túl optimista volt. Azt hitték, a szélsőbalosnak titulált Sziriza párt hatalmon megszelídül, és megpróbál az országa számára nyitva álló keskeny ösvényen haladni. A helyzet nem ezt mutatja. Az új kormányfő regnálásának első hetében szinte minden napra tartogatott valami meglepetést. Ezekkel mind arra utalt, hogy az eddigi stabilizációs utat és a nemzetközi szervezetekkel való együttműködést fel akarja adni. Talán abban a hitben, hogy úgyis megmentik, bármi áron. A Privátbankár elemző cikkét itt olvashatja tovább >>> |