3p
A svájci frank árfolyama már "csak" 11 százalékkal haladja meg a januári szintet, így az autósok csak ekkora törlesztőrészlet-emelkedést tapasztalnak majd a februári törlesztőben. Májustól az elszámolás miatt ugyanakkor - a jelenlegi árfolyammal számolva - nagyjából 10-15 százalékkal még így is csökkennek a törlesztőrészletek - nem a februári, hanem a jóval kisebb januári szinthez képest.

A Magyar Nemzeti Bank hétfőn hivatalosan 294,76 forinton jegyezte a svájci frankot, ami a január 15-i 319,27 forintos szinthez képest 25 forintos gyengülést jelez. Ráadásul a piacok immár félig hivatalos véleményt is hallottak arról, hogy a Svájci Nemzeti Bank nem hivatalosan 1,05-1,10 közötti frank/euró árfolyamot szeretne, s egyre több piaci szakértő ad hangot annak a véleményének, hogy a korábban tartott 1,20-as euró/frank árfolyamnál is túlértékelt volt az alpesi fizetőeszköz. Felix Brill, a Wellershoff and Partners stratégiai döntésekért felelős munkatársa szerint a reális kereszt 1,27-nél lenne. Mindez pedig azt jelzi, hogy csillapulóban a januári pánik, s a jövőben aligha lehet a frank árfolyamának elszállására számítani.

Ez pedig azt jelenti, hogy ismét Magyarország lépett helyesen: míg Horvátországban immár az EU-vizsgálatát kiváltva 6,39 kunán fixálták a törlesztőket, Romániában pedig a bankok 3-6 hónapra a decemberi törlesztési árfolyamot égették be az ügyfelek felé, addig hazánkban „csend” volt. Meglehet, érdemes volt kiülni a hisztériát. (Persze, tegyük hozzá, hogy a többi országban eddig nem voltak központi lépések, míg Magyarországon folyamatosan napirenden volt a devizahitelek politikai rendezése, amelynek utolsó pontja a jelzáloghitelek forintosítása volt. Az is igaz, hogy egyetlen más országban sem okozott olyan szintű nyomást a gazdaságra és a társadalomra a devizahitelek kérdése, mint hazánkban.)

Érdemes volt kivárni

A frank február másodikán ugyan 10,97 százalékkal magasabb árfolyamon áll, mint január első jegyzési napján (akkor 265,62 forint volt a hivatalos MNB árfolyam), ám ez azt jelenti, hogy a jellemzően a hónap első napjaira eső elszámolási ponton nem ugrik olyan jelentősen a törlesztőrészlet. Egy, az árfolyamgyengülés miatt átlagosnak mondható 65 ezer forintos autóhiteles törlesztőrészlet esetén nem egész 7 ezer forinttal nőhet a februári törlesztés.

Májustól csökken a törlesztőrészlet

Ráadásul az érintett hiteleseknek maximum 3 hónapra kell felkészülniük a magasabb törlesztésre. Májustól ugyanis a hitelintézeteknek és a lízingtársaságoknak vissza kell írniuk az elszámoltatási törvény alapján a korábban felszámított árfolyamrés és az egyoldalú kamatemelések összegét. A Privátbankár.hu kérdésére korábban Lévai Gábor, a Magyar Lízingszövetség főtitkára pontosította: számításaik szerint nem a fennálló hiteltartozás, hanem az eredeti hitelösszeg mintegy 10 százalékára rúghat az az összeg, amelyet a deviza(alapú) gépjármű-hitelesek visszakaphatnak.

Miután azonban az átlagos tőketartozás ma már „csak” 1,2 millió forintra tehető, az elszámolás itt is - akárcsak a jelzálog alapú hiteleknél - 20-25 százalékkal, átlagosan 200-300 ezer forinttal csökkentheti a fennálló tőketartozást és hasonló mértékben csökkenhet a törlesztőrészlet. Ez pedig azt jelentheti, hogy – a svájci frank mostani szintjével kalkulálva -, hogy májustól a futamidő végéig összességében 10-15 százalékkal még a magasabb váltási árfolyam ellenére csökkenhet az autóhitelesek törlesztési terhe. Ezt a csökkenést nem a magasabb februári, hanem a még - mai szemmel békeidőnek tetsző - januári törlesztőrészletekhez lehet majd mérni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Kamatstop vége: ennyivel nőhet a lakáshitelesek törlesztőrészlete októbertől
Privátbankár.hu | 2026. június 15. 08:49
Csaknem öt év után megszűnhet a több százezer lakáshiteles törlesztőrészletének meredek emelkedését megakadályozó kamatstop. A BiztosDöntés.hu kiszámolta, milyen havi többletkiadás jelent ez egy átlagos adós számára szeptember 30-át követően.
Pénzügyi szektor Jóváírás, hitelért cserébe – hát szabad ezt?
Privátbankár.hu | 2026. június 15. 07:54
Bődületes mértékben nőtt a lakosság hitelállománya egy év alatt, ami a BiztosDöntés.hu elemzése szerint nagyrészt az Otthon Start megjelenése óta eltelt időszak piaci szárnyalásával magyarázható.
Pénzügyi szektor Kínában nőtt az új banki hitelkibocsátás májusban
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 15:09
Kínában nettó 520 milliárd jüannal (1 jüan=44,98 forint) nőtt a bankok által nyújtott jüanban jegyzett hitelállomány májusban, miután egy hónappal korábban 10 milliárd jüan csökkenést jegyeztek föl.
Pénzügyi szektor Volt egy ellenszavazat az MNB alapkamatával kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 17:12
Egy ellenszavazat mellett döntöttek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának tagjai az április 28-i ülésen az alapkamat tartásáról – olvasható az MNB honlapján szerdán közzétett jegyzőkönyvben.
Pénzügyi szektor Ezek az innovációk formálják a prémium pénzügyi szolgáltatások jövőjét Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 16:02
A digitalizációtól az AI-ig, a szolgáltatásfejlesztéstől a kommunikációig több területen is erős mezőny gyűlt össze a Klasszis innovációs pályázatán.
Pénzügyi szektor Nyugdíjpénztári toplista: kihirdették a Klasszis 2026-os díjazottjait
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 15:44
Nemcsak a hozam, hanem a kockázat és az árfolyam-ingadozás is számított a Klasszis nyugdíjpénztári díjain, ahol öt kategóriában ismerték el a legerősebb portfóliókat.
Pénzügyi szektor Hold Alapkezelő, Apelso Trust és a legjobb privátbankárok: íme, a Klasszis-díjazottak
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 15:29
Szolgáltatói kiválóság, tanácsadói teljesítmény és szakmai együttműködés: ezek kerültek a középpontba a Klasszis Média első privátbanki díjátadóján.
Pénzügyi szektor Kartelleztek a bankok: rekord méretű bírság született
Privátbankár.hu | 2026. június 7. 15:45
Kartellezésre hivatkozva minden korábbinál nagyobb összegű, több mint 700 millió eurónyi bírságot szabott ki a román versenytanács (CC) a tíz vezető bankra, amelyek állítólag kamatpolitikájuk összehangolásával befolyásolták a román bankközi kamatlábat (ROBOR) – közölte vasárnap a hatóság.
Pénzügyi szektor Soha nem tartoztak még ennyivel a magyar háztartások a bankoknak
Privátbankár.hu | 2026. június 5. 16:25
Rekordmagas szintre emelkedett a magyar háztartások banki hitelállománya: elérte a 13 497 milliárd forintot – derül ki a Bankmonitor elemzéséből. Ez azt jelenti, hogy elméletben minden magyarra nagyjából 1,4 millió forintnyi banki tartozás jutna.
Pénzügyi szektor NAV: ma éjfélkor jár le a határidő
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 18:46
A NAV ma éjfélig mintegy 400 ezer cégtől vár tao-, és több mint 100 ezer társaságtól kivabevallást.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG