7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az EU tőkekövetelmények részeként 2016-ban Magyarországon is bevezetésre kerül az anticiklikus tőkepuffer ráta. Sokak számára nem világos azonban, hogy ez pontosan mit jelent. Szükséges tisztázni a célját, meghatározásának módját, működési mechanizmusát, és legfőképp, hogy miképp kerül bevezetésre Magyarországon.

Sallay Miklós, az MNB közgazdasági tanácsadója Mit várhatunk az anticiklikus tőkepuffertől? című tanulmányát publikáljuk a Privátbankár.hu-n.

Ebben a cikkben igyekszünk röviden megválaszolni a fenti kérdéseket, és átfogó képet adni a tőkepuffer bevezetésének hátteréről.

1. Létrehozásának oka

Az anticiklikus tőkepuffer a Bázel III-as szabályozás válasza arra a piaci kudarcra, ami a subprime válság kapcsán került a felszínre.

A krízis előtti időszakban az alacsony forrásköltségek túlzott mértékű, expanzív hitelezési folyamatot eredményeztek. A válság miatt azonban a bankok visszafogták a hitelezési tevékenységüket, csökkent a kockázatvállalási hajlandóságuk, és igyekeztek veszteségcsökkentő stratégiákat alkalmazni. Eközben a megdrágult és nehezebben hozzáférhető hitelek által meghatározott piacon egyre több vállalat és így egyre több hitel dőlt be.

A megnövekedett kockázatok tovább növelték az újabb hitelek kihelyezésének költségét, a visszafogott hitelezés prociklikus hatással járt, azaz a gazdasági ciklust növelve tovább mélyítette a válságot. Az anticiklikus tőkepuffer intézménye erre a piaci kudarcra ad választ. Olyan pótlólagos tőkekövetelményt jelent, amit a bankok a fellendülés időszakában képeznek, és a dekonjunktúra vagy épp válság idején felold a szabályozó, olcsóbbá téve ezzel a hitelezést, így megnövelve a hitelkínálatot.

2. Működési mechanizmus

A tőkepuffer működésének kulcskérdése, hogy mikor, milyen elvek alapján és milyen mértékben írja elő a szabályozó a megképzését, illetve feloldását. Ezeket az elveket a szabályozónak ki kell dolgoznia, és közzé kell tennie, így azokra szakmai fórumokon reflektálni lehet.

Háromféle mutatót érdemes figyelembe venni a tőkepuffer meghatározásánál:

  1. A hitelpiac túlfűtöttségének indikátorait
  2. A gazdaság sebezhetőségét jelző változókat
  3. A pénzügyi sokkokat jelző gyors reagálású piaci mutatókat

2.1. A tőkepuffer emeléséhez használt indikátorok

A tőkepuffer felépítéséhez használt szempontrendszer feladata, hogy közép- illetve hosszútávon jelezze előre a hitelaggregátum eltérését a hosszútávú egyensúlyi pályától, és ezáltal egy gazdasági válság bekövetkezésének esélyét. A referenciapálya meghatározása kulcsfontosságú, hiszen azt, hogy az aktuális szint az adott makrogazdasági helyzetben túlfűtött hitelpiacot jelez-e, elsősorban ez alapján határozhatjuk meg.

2.1.1. A hitelrés

Az Európai Rendszerkockázati Testület (ESRB) ajánlása a leghatékonyabb egyedi indikátornak a hitelrést nevezi meg. Ez a hitel / GDP arány saját hosszútávú trendjétől való eltérése.

Az alábbi ábrán egy lehetséges hitelrés számítási módszert mutatok be. Itt az ESRB alapmódszertanát alkalmazom a magyar gazdaság adataira. Feltüntetem a tényadatot (hitel / GDP), a számított trendet valamint a kettő különbségeként megkapott hitelrés mutatót.

Az itt bemutatott hitelrés nem feltétlenül azonos a később bevezetésre kerülő módszertannal, annak alakját befolyásolhatják bizonyos döntések (vizsgált időszak hossza, hitelaggregátumba bevont elemek köre, árfolyamszűrés alkalmazása). Ennek ellenére ez az ábra jól illusztrálja a magyar hitelrés alakulását.

Az ábra kapcsán három észrevételt érdemes kiemelni:

  1. Az első a válságot megelőző időszak pozitív hitelrést mutató időszaka, ami a hitelpiac túlfűtöttségéről tanúskodik.
  2. A második, hogy a válság gazdasági sokkja alatt a hitelrés tovább emelkedik, mivel a hitelállomány lassabban épül le, mint a GDP. Ennek következtében a hitel / GDP a gyors gazdasági sokkra meredek növekedési pályával reagál.
  3. A harmadik a jelenlegi szakaszt jellemző negatív hitelrés.

2.1.2. Egyéb korai figyelmeztető indikátorok

Noha a hitelrés a leghatékonyabb egyedi előrejelző mutató, szükséges kiegészíteni további indikátorokkal, amelyek a tőkepuffer ráta pontos mértékének kalibrációját támogathatják. Ezeket a nemzeti szabályozó intézmények saját hatáskörükben határozzák meg. Az előrejelző modell kiépítésére sokféle módszertan létezik. Az eddig nyilvánosságra hozott nemzeti anticiklikus tőkepuffer szabályozások különböző megközelítéseket helyeznek előtérbe, országspecifikus tényezők bevonásával egészítik ki a hitelrés mutatót.

2.2. A tőkepuffer leépítéséhez használt indikátorok

A tőkepuffer mértékét akkor szükséges csökkenteni, ha a gazdaság recesszióba fordul, vagy a pénzügyi rendszert éri olyan sokk, ami miatt a hitelezés ösztönzésre szorul. Logikus lépés lenne ugyanazokat az indikátorokat figyelni, mint az emelés esetében, azonban a tapasztalat azt mutatja, hogy ezeknek jó része – a hitelrés mindenképpen – késve reagál egy válság esetén. A fenti ábrán is láthatjuk, hogy a 2008-as krízis idején a hitelrés még növekszik egy darabig, csak utána követi a gazdasági folyamatokat.

Míg az emeléshez használt makrogazdasági változók közép, illetve hosszútávon jeleznek előre, a leépítés igényére azonnal reagál a szabályozó. Olyan indikátorokat kell tehát bevonni, melyek rövid távon hívják fel a figyelmet a gazdaság egyensúlytalanságára, a hitelpiac problémáira és a gazdaság sebezhetőségére.

A leghatékonyabbnak egy olyan rendszer tűnik, mely a hangsúlyt a hitelpiac aktuális állapotát tükröző piaci indikátorokra helyezi (például kockázati felárat tükröző kamatmarzsok, pénzpiaci spread-ek).

3. Mekkora értékkel kerüljön bevezetésre?

Nincs egységes modell, melynek eredménye automatikusan kiadná a tőkepuffer optimális szintjét. Ehelyett többféle tényező makrogazdasági indikátorait figyelembe véve dönt a szabályozó a tőkepuffer értékéről.

A következő tényezők alakítják ezt az értéket:

  1. A hitelrés
  2. Kiegészítő indikátorok melyek segítségével valószínűsíthető, hogy a hitelrés értéke valós túlhitelezést, vagy csupán a hitel/GDP érték más okból eredő ingadozását jelzi
  3. Kiegészítő indikátorok, melyek a gazdaság sebezhetőségéről adnak képet
  4. Azok a piaci indikátorok, melyek a gazdaság és a hitelpiac aktuális állapotát tükrözik

A döntéshozatal elsődleges feladata, hogy megállapítsa, beszélhetünk-e túlfűtött hitelpiacról a gazdaságban. Ezt a fenti szempontrendszer első két tényezője segíti elő. A harmadik indikátorcsoport annak megítélésében ad támpontot, hogy a túlfűtött hitelpiac mekkora veszélyt jelent a gazdaság számára, tehát az anticiklikus tőkepuffert milyen értéken érdemes alkalmazni. Míg a negyedik csoport a rövid idő alatt begyűrűző sokkokról ad képet, melyek a tőkepuffer feloldását teszik indokolttá.

4. Összegzés

Az eszköz bevezetése a gazdasági- és hitelciklus simítását, az egyensúlyi növekedési pályához közelebbi gazdasági bővülést eredményezi. Elsődleges funkciója, hogy a hirtelen gazdasági visszaesések esetén puha landolást biztosítson a bankrendszernek, megakadályozva ezzel a hitelválság kialakulását, vagyis azt, hogy a hitelezés tőkekorlátok miatti visszafogása katalizátora legyen egy újabb gazdasági krízisnek.

A szabályozó szándéka szerint a tőkepuffer alkalmazása által a jövőben nagyobb stabilitást és kiegyensúlyozottabb növekedést várhatunk a bankrendszertől.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Bajban az elfoglalt családok, ahol beteg egy idős hozzátartozó
Natív tartalom | 2024. november 21. 10:53
Ki ne ismerne olyan családot, amely bajba került egy idősebb hozzátartozó váratlan betegsége miatt? Most egy merőben új lehetőség segítheti az idősgondozói ellátást Magyarországon. Huszár Viktóriával a Golden Palace Göd Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk.
Pénzügyi szektor Terjeszkedik a Rotschild, ez az új célpont
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 08:47
A gazdagokra ugranak.
Pénzügyi szektor Mérföldkövet ért el a K&H Bank
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 14:32
A pénzintézet ügyfeleinek száma 2024 szeptember végére átlépte az egymilliót
Pénzügyi szektor Szoboszlai Dominik menedzsere megerősítette a hírt
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 16:09
Lapcsoportunk megkeresésére, miszerint megszűnik Szoboszlai Dominik e-sporttal foglalkozó cége, Esterházy Mátyás sportmenedzser, üzletember az alábbi választ adta. 
Pénzügyi szektor Még inkább bevásárolta magát az MBH Bank a Fundamentába
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 18:35
Több hónapos együttműködés után.
Pénzügyi szektor Választhatnak a magyar autósok: 32 800 vagy 46 600 forint?
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 11:24
A november 2-án kezdődött év végi kgfb-kampány első hetében a személygépkocsival rendelkező ügyfelek 32 800 forintos átlagdíjon kötöttek új szerződést, miközben biztosítójuk átlagosan 46 600 forintos díjat ajánlott számukra – közölte az Insura.hu biztosításközvetítő. 
Pénzügyi szektor Lehúzza a rolót Szoboszlai Dominik cége
Privátbankár.hu | 2024. november 8. 16:04
Utolsó napjait éli a nagy reményekkel indult DomiNation Esport Kft., amelyet 2021-ben alapított a Liverpool magyar futballistája.
Pénzügyi szektor A Covid óta másodszor csökkentett kamatot a Bank of England
Privátbankár.hu | 2024. november 7. 14:37
A várakozásoknak megfelelően negyed százalékponttal 4,75 százalékra csökkentette alapkamatát a Bank of England.
Pénzügyi szektor Ön UniCredit-ügyfél? Akkor most elégedetten dörzsölheti a tenyerét
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 17:21
Újabb rekorddal zárta a harmadik negyedévet a bankcsoport.
Pénzügyi szektor Elfogyott a türelem, alaposan megleckéztetné a bankokat a svájci kormány
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 15:07
Ahogy az korábban kiszivárgott a médiába, a svájci kormány bekeményít az ország nagybankjaival szemben azt követően, hogy egyiküket tavaly az adófizetők pénzét betolva kellett kivakarni a csődből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG