A tavaly decemberi heves ingadozások és a felemásra sikerült mikulás rally után nagy várakozás előzte meg az évkezdetet, hogy iránymutatást kaphassunk az egész évre vonatkozólag. Az amerikai piacok ki is tettek magukért: az utolsó 65 év leghevesebb kilengését produkálták.
Borús szilveszter
Az év utolsó napjai békés emelkedéssel teltek, az egész éves masszív nyereséget megtartották az alapkezelők, hogy méretes bónuszaikat zsebre tehessék. Az év utolsó napján aztán egy viszonylag feltűnőbb esés következett, jóllehet csak félnapos kereskedés volt, amikor általában kis forgalom, kis mozgás a jellemző.
Ez már önmagában gyanús volt. Az idei év első napja, ami egy kósza péntek volt (ismét nem teljes értékű nap) megint kisebb esést hozott. Aztán jött az első teljes hét első két napja egy igen combos lejtmenettel. Olyannyira, hogy az S&P 500 első 3 napi teljesítménye az 1950 óta a 3. legrosszabb lett a maga 2,86 százalékos értékével. Ennél nagyobb esés csak 2000-ben volt 4,57 százalékkal, illetve 2008-ban 3,86 százalékkal. Mindkét év méretes mackót hozott.
Van azonban egy, még ennél is érdekesebb adat. Az utolsó 50 évben az idein kívül csak egyszer, 2008-ban fordult elő, hogy az előző év utolsó napja és az év első 3 napja egyaránt esést produkált. Márpedig 2008-ban tudjuk, mi következett utána: 1929 óta a legnagyobb összeomlás.
Borúra derű
Ezzel az érdekességeknek még nincs vége. Az év negyedik napján felfelé vették az irányt a piacok, az 5. napon pedig egyenesen szárnyaltak, mondhatni szputnyikoltak. Ennek pedig az lett az eredménye, az év 4. és 5. napjának együttes teljesítménye 2,97 százalék lett, a legmagasabb ugyancsak 65 éve! A dobogón soron következő évek: 2000, 1980, 1983, 1987. Nos, közülük a 2000-es és az 1987-es nem akármilyen tetőzés utáni összeomlást hoztak…
Ha a két különleges eseményt, vagyis az első 3 nap rekord esését a negyedik és ötödik nap rekord emelkedésével vetjük össze, akkor leginkább a 2000-es évre hasonlítunk. Akkor év közben jött a tetőzés, majd következett egy 3 éves medvepiac. Az S&P 500 az év közepén 1530 pont körül tetőzött és a medvepiac során közel a felére esett vissza. Az igazán nagy izgalom a Nasdaqon volt, ahol felfújták a dotcom lufit, az márciusban durrant 5000 pontos értéknél, majd onnan majdnem az ötödére zuhant a medvepiac során. Itt egy külön érdekesség: akkori tetejét most, 14-15 év után közelítette meg, 4800 pont fölötti értékkel, persze szó sincs az akkorihoz hasonló lufiról, az emelkedés sokkal megalapozottabb volt.
Hasonlóságok
Így tehát mind a 2000-es, mind a 2008-as évkezdettel erős hasonlóságok mutatkoznak. Mind a kettő rossz ómen. Figyelembe kell vennünk viszont két dolgot: egyrészt a tőzsdén sosem tehetünk biztos kijelentéseket a múltbeli forgatókönyvek alapján, legfeljebb magasabb valószínűségekkel kalkulálhatunk. Másrészt, amint arra már többször felhívtuk a figyelmet, van most egy tényező, amit korábban nem láthattunk a tőzsdetörténelemben: az olcsó, esetenként ingyen pénz rekord hosszúságú időszaka. Ez előbb-utóbb véget kell, hogy érjen, és az semmiképpen nem a bikákat segíti.
A jelek tehát vészjóslóak, de ez alapján még nem kiálthatunk medvét. Annak viszont már sokkal nagyobb az esélye, hogy az év első napjaihoz hasonló, igen rázós évünk lesz.