Még mindig nyögi a magyar piac a magánnyugdíjpénztárak államosítását
Zsugorodott tavaly az intézményi befektetői piac, az intézményi megbízások által generált tőzsdei forgalom átlagosan 30 százalékos csökkenése és a hazai szakmai befektetők által kezelt vagyon olvadása miatt. Az alapkezelői piacról a 2011-es magán-nyugdíjpénztári vagyonátadás miatt mintegy 300 milliárd forint értékű részvénybefektetés távozott, amely csak hosszú évek alatt épülhet vissza. Kevesebb pénz áramlott be 2012-ben a jelentős értékpapír-portfóliót kezelő életbiztosításokba is, a féléves díjbevétel csaknem 20, míg a háromnegyedév végi közel 10 százalékkal volt kisebb, mint egy évvel korábban - áll a KBC Securities elemzésében.
Kettős teher: mennek a külföldiek, jön a Xetra
Mivel a tőzsdei forgalom és a vállalati tranzakciók visszaesése a feltörekvő közép-európai régió egészére jellemző, néhány neves külföldi pénzintézet már bejelentette, hogy leépíti a térségben a tőzsdei szolgáltatásokkal és vállalati finanszírozással foglalkozó üzletágát. Nagy kihívások előtt állnak a kisebb magyar értékpapírcégek is, amelyek a csökkenő piacon, a BÉT új Xetra kereskedési rendszeréhez kapcsolódó információtechnológiai kiadások mellett kell, hogy megőrizzék nyereségességüket. A konszolidáció tehát folytatódhat és a részvénykereskedés átalakulhat.
|
Az átrendeződő piacon a csökkenő BÉT forgalom miatt felértékelődik a nemzetközi tőzsdékhez kiépített közvetlen kapcsolat. Változnak a professzionális befektetőktől érkező kereskedési megbízások célpontjai is. A KBC Securities tapasztalata szerint nő az érdeklődés a balti piacok iránt és egyre többen nyitnak olyan egzotikusnak számító, korábban kevéssé népszerű piacok felé, mint az orosz és a török.