Forrás: siberia / 123RF Stock Photo |
Kérlelhetetlenül eső trendben volt az utóbbi időben a kőszén piaca. Mivel a szén viszonylag erősen szennyezi a környezetet, és az USA-ban olcsóvá vált a földgáz az új kitermelési technikáknak köszönhetően (pl. kőzetrepesztés), a szénnel foglalkozó cégek különösen nehéz helyzetbe kerültek.
A Marketwatch szerint 2011 kezdetétől folyamatosan esik a szén ára, a Dow Jones USA szénszektor index értékének 94 százalékát veszítette el. Ám úgy látszik, minden árfolyamnak van valahol olyan alacsony szintje, amely már felkelti az élelmes befektetők figyelmét. Soros György magyar származású befektető augusztusban bevásárolta magát két szénbányászati cégbe is.
A környezetvédelem költséges mulatság
A környezetvédelmi előírások és a kínai gazdaság lassulása valósággal megölik ezt az üzletágat a Marketwatch szerint. Több társaság már csődben is van. Úgy tűnik, semmilyen ok nem szól amellett, hogy valaki szénnel foglalkozó cégek részvényeit vegye. De ha valamelyik befektetést ennyire utálják, akkor a kontrariánus gondolkodású befektetők számára érdekesek lehetnek.
Nem szól logikus érv amellett, hogy ebbe a szektorba fektessen be valaki, így aztán már elvileg ilyenkor mindenki eladott, aki akart. Soros az Arch Coal (ACI) és a Peaboday Energy (BTU) részvényeiből vásárolt be. Egy másik híres hedge fund-menedzser, Leon Black is szépen csendben összegyűjtött egy csomagot az év korábbi szakaszában.
Lázár beszólt Sorosnak… Soros a menekültválsággal kapcsolatban is ismertette véleményét a közelmúltban, amit olvasóink is lelkesen olvastak és kommentáltak, nem mindig éppen örömükben. Később Lázár János bírálta Soros elképzeléseit, erről itt írtunk. |
Valamit hallottak, vagy kikövetkeztették
Úgy tűnik, az okos tőke tud valamit – írja a cikk. Fel is verték egy időre az árakat, az Arch 2-től 10 dollárra emelkedett, bár azóta visszaesett és most már csak 3,86 dollár. A Dow Jones US szénindex 23 ponton is állt nemrég, legutóbb viszont 28 ponthoz közelített. Ez majdnem 22 százalékos emelkedés igen rövid idő alatt.
A cikk óvatosságot ajánl az ilyen részvényekkel, mert a társaságok csődje is könnyen bekövetkezhet. Ezért inkább egy több elemű részvénykosár megvásárlását javasolják, ha valakinek van mersze Soros nyomdokába lépni. Van egy hasonló tematikájú ETF (tőzsdén kereskedett alap) is (KOL), bár abban nem csak bányák vannak, hanem például bányászati felszerelésekkel, gépekkel foglalkozó részvénytársaságok is.
Sorost egyébként eléggé nehéz lenne követni, mert több száz féle befektetése van. Ezeket többek között itt lehet végiglapozni a június végi állapot szerint.