5p

Az illúziók vége – a racionalitás kezdete –
úgy tűnik el az ESG, hogy velünk marad?

Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia

2025. november 4., Budapest

Jelentkezzen most!

Változtak a nyugdíjba vonulási szabályok Ausztriában, könnyebb lesz idő előtt nyugdíjba menni. Ez csökkentheti az aktívak számát, növelheti a munkaerő-keresletet. A nyugdíjak emelése is infláció feletti lesz, mindkét intézkedést “választási cukorkának” tartják. Németországban elhalasztották a döntést az alapnyugdíj bevezetéséről.
(Fotó: depositphotos.com)

Ausztriában elfogadtak egy törvénymódosítást, amelynek értelmében megkönnyítik a korkedvezményes nyugdíjazást. Eddig a férfiak közül aki 65 éves koránál előbb, legkorábban 62 évesen nyugdíjba akart menni, az megtehette, de csak a nyugdíját csökkentő levonásokkal. Ezek elérhették a nyugdíj 15,3 százalékát.

A jövő év januárjától azonban azok, akik legalább 45 éves szolgálati viszonnyal rendelkeznek, levonások nélkül mehetnek majd nyugdíjba, már 62 évesen. (Ez most csak a férfiakat érinti, a nők eleve korábban mehetnek nyugdíjba, már 60 éves kortól.)

A Der Standard egy patinás bécsi vendéglőt említ, ahonnét három pincér is ki szeretné használni a lehetőséget, hogy korábban nyugdíjba mehessen. “A hely elveszíti velük a lelkének egy részét is. Ezzel egyenesen a nyugdíj felé irányítanak olyanokat, akik még tovább dolgoznának” – panaszkodott az üzletvezető.

45 év elég volt

A Wiener Zeitung a nyugdíjreform fellazításáról beszél, és – egy korábbi választási évhez hasonlóan – a tegnapi előrehozott választásokkal magyarázza a hirtelen elfogadott új nyugdíjszabályt. Emlékeztetnek rá, hogy a szocialista SPÖ régi követeléséről van szó, amit a “45 év elég volt” szlogennel népszerűsítettek. Ezt azonban most más pártok is támogatták.

Az új, levonások nélküli korkedvezményes nyugdíj egyes becslések szerint csak 50-70 millió euróba kerül majd évente. Az ÖVP viszont 400 millió euróról beszélt a Der Standard szerint, a Pénzügyminisztérium pedig 500 millióról. A legalább 45 szolgálati év után nyugdíjba vonulók átlagos nyugdíja így 2553 euróról 2921 euróra (mintegy 976 ezer forintra) emelkedik.

Újabb cukorka a nyugdíjasoknak

Ráadásul, szintén a választás elé időzítve, augusztus végén elfogadták a jövő évi nyugdíjemelés mértékét is. Elvileg a 2,0 százalékos inflációt kellett volna az emelésben érvényesíteni, ez azonban csak a magasabb nyugdíjakra lesz érvényes.

Az 1115 eurónál csekélyebb nyugdíjak emelése a kormány döntése szerint 2,6 százalékos lesz, a közepes nyugdíjak is infláció felett nőnek majd. A rossz nyelvek “választási cukorkáról” (a választás előtt a nyugdíjasoknak adott ajándékról) beszéltek már akkor is. Az országban tegnap, vasárnap előrehozott választásokat tartottak.

55-ből 20 a költségvetésből jön

Kell-e egyáltalán nyugdíjreform Ausztriában? – tette fel a kérdést a Der Standard a főbb pártok politikusainak. Úgy tűnik, a nagyobb pártok alapvetően elegendőnek tartják a korábbi reformokat és finanszírozhatónak a rendszert.

A kisebb, ellenzéki pártok inkább kritizálják, például a sok kedvezmény, korkedvezmény miatt. Vagy azért, mert 55 milliárdnyi ausztriai nyugdíjkiadásból már 20 milliárdot az államkasszából kell betolni. (Egyébként más országokhoz hasonlóan, mint Németország vagy Magyarország.)

Irigykedő német nyugdíjasok

A nyugdíjakért az osztrákokat egyébként sokan irigylik, még a németek is. Amint az említett, közel egymillió forintos átlagnyugdíj-értéken is látszik, az osztrák nyugdíj alapvetően magas. Igaz, ehhez magasabb járulékfizetés (és költségvetési hozzájárulás) is tartozik.

Németországban pénteken összeült a kormánykoalíció egy bizottsága, hogy a tervezett alapnyugdíjról (Grundrente) értekezzen, ami a koalíciós szerződésben szerepel. A döntést végül október 11-re halasztották, úgy tűnik, még mindig komoly ellentétek vannak a partnerek között.

Eltértek a szerződéstől?

A Der Spiegel gordiuszi csomóhoz hasonlítja a problémakört. Az alapnyugdíjat azok kapnák, akik nyugdíja alacsony, de a szolgálati viszonyuk meghalad egy bizonyos szintet. Ettől az időskori szegénység kockázatának csökkenését várják. (Erről itt is írtunk.)

A koalíciós szerződésben az van, hogy ezt rászorultsági alapon, az anyagi helyzet figyelembe vételével ítélnék oda, nem automatikusan. Hubertus Heil szocialista munkaügyi miniszter azonban olyan javaslatot terjesztett elő, amely a rászorultsági vizsgálattól eltekint. Ez a kereszténydemokrata partner erős ellenállásába ütközik.

Német nyugdíjcukorka is lesz?

A lehetséges kompromisszum egyik útja, ha a jövedelmet figyelembe veszik ugyan, de a vagyont nem. Ha tehát például valakinek nagy háza van, de nem adja ki, akkor ettől nem esik el az alapnyugdíjtól.

Úgy tűnik, a német politikusok is hajlamosak választási kampányfogásnak használni a nyugdíjemelést. Erre utal a Frankfurter Allgemeine Zeitung cikke, amely azt írja, hogy technikai okokból 2020-ban magas, 2021-ben viszont szerény nyugdíjemelés várható.

A nyugdíj-jojó

Márpedig 2021 éppen megint választási év lesz, a német nyugdíjat hagyományosan július elejétől emelik. Most a német politikusok, az illetékes Munkaügyi Minisztérium szakértőivel azon tanakodnak, hogyan lehetne megelőzni ezt a “nyugdíj-jojót”, a nyugdíjak emelését kiegyensúlyozottabbá tenni.

Amint az osztrák Kurier megjegyzi: Ausztriában majdnem kétmillió ember, a lakosság 22 százaléka nyugdíjas. Ők ráadásul sokkal nagyobb arányban mennek szavazni, mint más korosztályok tagjai.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Magyarországon landolnak a nyugat-európai bankszámlás csalásokból származó piszkos pénzek
Herman Bernadett | 2025. október 15. 12:58
Az elmúlt egy évben 7,4 milliárd forint ellopását akadályozta meg az Erste azzal, hogy az ügyfelei ellen irányuló pénzügyi támadások, csalárd tranzakciók 90 százalékát ki tudta szűrni. A bűnözők azonban rendre új módszerekkel próbálkoznak, legújabban befektetési tanácsadónak, rendőrnek, sőt, a KiberPajzs munkatársának adják ki magukat – hangzott el az Erste Bank sajtótájékoztatóján.
Személyes pénzügyek Erős érv az adómentesség, félmillió közelében jár a TBSZ-ek száma
Barát Mihály Tamás | 2025. október 15. 10:22
Látványosan megugrott a június végéig tartó egy év alatt a tartós befektetési számlák (TBSZ) száma. Az év derekán már közel félmillió ilyen számlát vezettek a pénzügyi – illetve befektetési – szolgáltatók, közel kétötödével többet, mint 2024. derekán. A TBSZ-számlákon lévő vagyon is szép ütemben nő, június végén meghaladta a 7100 milliárd forintot. A TBSZ-ek nyitását maguk a szolgáltatók is erősen ösztönzik, több helyen futnak akciók. A BiztosDöntés.hu összegyűjtötte ezeket.
Személyes pénzügyek Konfliktusok helyett kontinuitás: mit adhat a bizalmi vagyonkezelés?
PR | 2025. október 14. 16:21
Kár lenne pusztán adóoptimalizációs eszközként tekinteni a bizalmi vagyonkezelésre (bvk), hiszen sokkal több ennél: tulajdonosi jogegységet, üzleti kontinuitást és konfliktuskezelési eszközt is jelenthet. A hosszú évek munkájával összegyűjtött vagyon több generáción átívelő stabilitást, értékmegőrzést és – érintett vállalkozás esetén akár – kiszámítható működést nyerhet vele, még az annyira bizonytalan gazdasági környezetben is, amilyen a jelenlegi.
Személyes pénzügyek Itt éri meg a legjobban lakásba fektetni az új hitellel
Privátbankár.hu | 2025. október 9. 12:05
Az MBH kiszámolta a megtérülést az Otthon Start hitellel.
Személyes pénzügyek Új veszély fenyegeti a bankkártya-tulajdonosokat, a kétfaktoros hitelesítést is ki lehet játszani
Hollós János | 2025. október 6. 10:11
A biztonsági szakemberek hatalmas reményeket fűztek a bankkártyák kétfaktoros hitelesítéséhez (2FA). Az Európai Unióban kötelezővé is tették használatát. Mára azonban a jelentősége fordított lett, mert hamis biztonságérzetet adott a bankkártya-tulajdonosoknak.
Személyes pénzügyek Fordulat a hitelpiacon
Privátbankár.hu | 2025. október 5. 10:12
Olcsóbban lehet kölcsönt felvenni.
Személyes pénzügyek 200 ezer forinttal és kedvezményekkel sürgeti az Otthon Start érdeklődőit az egyik bank
Privátbankár.hu | 2025. október 3. 12:06
Akik idén igényelnek Otthon Start hitelt, 200 ezer forintot kapnak a Raiffeisen Banknál vezetett számlájukra. 5 millió forintnál nagyobb hitel után pedig több költséget is átvállal a pénzintézet.
Személyes pénzügyek A kormány jóságos arcát mutatja, az összes rászoruló kaphat méltányossági nyugdíjemelést
Hollós János | 2025. október 2. 13:31
Méltányossági nyugdíjemelést eddig is lehetett kérni, de a rendelkezésre álló keret olyan kicsiny volt, hogy hamar elfogyott. Karácsony Mihály, az Országos Nyugdíjas Parlament elnöke elmondta, hogy Nagy Márton gazdasági miniszter tájékoztatása szerint a keretet immár nem korlátozzák, aki kér ilyen emelést megkapja. Többi között ez hangzott el a Klasszis Média Nyugdíjszerviz című adásában.
Személyes pénzügyek A zsűri is tanul a fiataloktól az ősz legizgalmasabb pénzügyi versenyén
PR | 2025. október 1. 10:15
A MABISZ azért támogatja a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! versenyt, mert fontosnak tartja, hogy a biztosítási ismeretek eljussanak a fiatalokhoz. A magas beosztásban lévő jól ismert szakemberek is lelkesen drukkolnak a versenyzőknek, és sokszor előfordul, hogy meglepő dolgokat tanulnak tőlük – mondja Jeney Attila, a MABISZ kommunikációs vezetője.
Személyes pénzügyek Az OTP most még kedvezőbbé tette az Otthon Startot: itt vannak a részletek
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 30. 10:34
Az OTP Bank októbertől a falusi CSOK-ot is engedi igényelni az Otthon Start mellé. A támogatás önerőként beszámítható, így nagyobb összegű, kedvezményes finanszírozás érhető el a banktól – vette észre a BiztosDöntés.hu.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG