5p
A héten a benzin és a gázolaj ára is emelkedett a mediterrán piacon, ezalatt a forint árfolyama viszont gyengült a dollárhoz viszonyítva. Mekkora sokk érte a piacokat a Brexit hírére? Mi jön ezután és hogy mit jelent ez a magyar autósoknak? Drágul-e a tankolás, és ha igen, mennyivel? A GKI most is elkészítette szokásos üzemanyagár becslését.
A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek, A piaci változások regisztrálását több cég (pl. Bloomberg, Platts, Reuters) végzi, az árjegyzések között esetenként nagyobb eltérés is lehet. A GKI Energiakutató Kft. a Reuters árjegyzései alapján végzi el az árváltozás előrejelzéséhez tartozó számításokat.

Mennyire fájt a Brexit?

A Brent spot kőolaj ára a héten 46-49 dollár között ingadozott, heti átlagban közel egy dollárral, másfél százalékkal nőtt az ár. A spot olajár a hét első négy napján 48 dollár körül ingadozott, egy dollárral, 2,2 százalékkal volt drágább, mint a megelőző hét átlagára.

Pénteken a brit népszavazás hatására a spot olajár 4 százalékkal mérséklődött, a tőzsdei záróár 46,1 dollár/hordó volt, így a heti átlagos áremelkedés 1,5 százalékra csökkent. Az elemzői többség véleménye szerint a népszavazás kimenetele csupán néhány napon keresztül, s elsősorban a pénzpiaci hatások (a dollár további erősödése) miatt befolyásolhatja az olajár alakulását. Ezután várhatóan folytatódik a kőolajárak lassú emelkedése, legalábbis az 50 dollár/hordós szint eléréséig. A kőolajpiacokon továbbra is jelentős a túlkínálat, bár a legújabb jelentés szerint csökkent az amerikai olajkészlet mennyisége, de az üzemanyagkészletek szintje emelkedett. A héten a készletező társaságok jelentései szerint az Egyesült Államokban a tárolt kőolaj mennyisége kicsit csökkent, de a benzinkészletek emelkedtek.  Európában az üzemanyagkészletek szintje kicsit csökkent, májusi adatok szerint a finomítási tevékenység is mérséklődött a megelőző hónaphoz viszonyítva.

Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga 1 dollárral, közel 2 százalékkal nőtt ezen a héten. A hosszabb határidőkre vonatkozó olajtőzsdei befektetések mennyisége (a csütörtöki statisztika szerint) ismét emelkedett, ezek szerint a befektetők nem várták, hogy az angolok többsége az EU-ból való kilépést választja. Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti átlagos különbség ezen a héten kicsit csökkent, mivel a WTI heti átlagára valamivel gyorsabban nőtt, mint a Brent heti átlagára. Az amerikai kőolajfúrások száma ezen a héten ismét csökkent, a három heti emelkedés után most héttel csökkent a fúrások száma.

Az európai benzinpiacokon az árak a hét első napján kb. 20 dollárral emelkedtek, majd a követő napokon inkább stagnáltak. Pénteken a nagy olajár esés és tőzsdei zuhanás miatt a benzinár 0,5-3,5 százalékkal mérséklődött a megelőző naphoz viszonyítva. A gázolajnál az árak a hétői kb. 10 dolláros emelkedés után csütörtökig kicsit ingadoztak, majd pénteken a benzinnél jelentősebben, 4,3-4,7 százalékkal mérséklődtek a csütörtöki szinthez képest. A francia olajipari sztrájk hatásai még érezhetőek, folyik a leapadt készletek feltőltése, de a francia keresleten kívül az európai üzemanyagkereslet mérsékelt. Az benzinexport területén a héten valamelyest megerősödött az export az Egyesült Államok irányába (az amerikai készletek emelkedésének ellenére), az észak-afrikai piacokon szintén kissé megnőtt a kereslet. Az európai dízelimport a magas készletszint miatt nem emelkedik.

A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin tonnánkénti ára (dollárban mérve) a mediterrán piacon a megelőző hét átlagához viszonyítva a június 20 - június 24-e közötti időszakban 2,1 százalékkal nőtt, az észak-nyugat-európai piacon 2,6 százalékos volt az emelkedés, míg az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon 3,8 százalékkal növekedtek az árak. A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára a mediterrán piacon 1,8 százalékkal nőtt a megelőző hét áraihoz viszonyítva, az észak-európai piacokon 1,5-2 százalékos volt az áremelkedés.

Mi történt ezalatt a forinttal?

A forint árfolyama a június 20 - június 24-i héten valamivel 279 Ft/dollár felett ingadozott, csak 0,3 forinttal kellett többet adni 1 dollárért, mint egy héttel korábban. Az árfolyam a hét első négy napján kis erősödést jelzett a dollárhoz képest, majd pénteken a dollár erősödésének hatására 3,6 százalékkal gyengült. A forint-árfolyam az euróhoz viszonyítva ezen a héten csak kicsit gyengült. A forintárfolyam változása ezen a héten nem befolyásolta a dollárban számított átlagos árak csökkenését, azonban pénteken az üzemanyagárak esését ellensúlyozta az árfolyam jelentős gyengülése.

A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében, heti átlagokkal számolva, a mediterrán piacon 2,2 százalékos emelkedést mutatnak az árak, az NWE  piacon 2,7 százalékos, az ARA piacon 3,9 százalékos volt az áremelkedés. A gázolajnál, a mediterrán piacon a forintban számított heti emelkedés 1,9 százalékos volt, az észak-európai piacokon 1,6-2,1 százalékkal emelkedtek az árak forintban mérve.

Ez jöhet a magyar kutakon

A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében a heti változások a benzin esetében a mediterrán és a többi piacon is 1-3 forintnyi áremelkedést jelentettek. A gázolaj forintban mért árai esetében a piacok 1-2 forint emelkedést jeleznek. A hét második felében a forintban számolt árak a benzin esetében további emelkedést, a gázolajnál azonban csökkenést jeleznek. Hétfőn, június 27-én, várhatóan a benzin árát 2-3 forinttal emelhetik, a dízel árát várhatóan nem változtatják, de elképzelhető egy 2 forintos emelés is - áll a GKI előrejelzésében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Nem Magyarországot választotta célpontjául a kisbolt-specialista
Buksza blog | 2024. május 14. 10:04
A főleg élelmiszereket és italokat árusító lengyel Zabka három üzlet megnyitását tervezi májusban Romániában, majd ezt követően gyors terjeszkedésbe kezd. 
Vásárló Jelentős árcsökkentésre kényszerül a McDonald's: menüt adnának szendvicsárban az amerikai éttermekben
Buksza blog | 2024. május 14. 08:57
A McDonald’s arra készül, hogy extra árengedményt ad legalább egyik menüjére, hogy visszacsalogassa azokat a vendégeit, akik az infláció miatt az utóbbi időben inkább otthon főznek.
Vásárló Hamarosan szívhatják a fogukat az autósok?
Privátbankár.hu | 2024. május 11. 11:19
Az árcsökkenésnek vége szakadhat. 
Vásárló Nagyon bejött a "féláras" megoldás a magyar vásárlókat is megcélzó lengyel "cipőkirálynak"
Buksza blog | 2024. május 11. 09:37
Remekeltek az év elején a CCC cipőboltlánc üzletei. A nyereség a triplájára nőtt.
Vásárló Miért pont az Aldi vagy a többi diszkont? Megvan az új varázsszó
Buksza blog | 2024. május 9. 19:03
Az Aldi azon áruházláncok között lesz, amelyek jól jönnek majd ki abból az időszakból, amelyben az inflációval küszködő vásárlók sokkal jobban megnézik, mit vásárolnak a boltokban.
Vásárló Az elképzelhetetlent kínálja a svájci bicska új változata
Buksza blog | 2024. május 9. 15:13
A svájci bicska mögött 140 éves múlt áll, ám a fejlesztése soha nem áll meg egy pillanatra sem. Más kérdés, hogy amire a gyártó most készül, az igencsak meglepő változást hoz a bicska történetében.
Vásárló Kitalálja, mennyivel olcsóbb ugyanaz a magyar tészta Romániában, mint nálunk?
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 06:35
Bődületes a különbség - miért vásárolna itthon az, aki Romániában is megteheti?
Vásárló Ezért kellett új ellenséget keresnie a kormánynak: sosem láttunk még ilyet a magyar boltokban
Gáspár András, Valkai Nikoletta | 2024. május 9. 05:36
A Privátbankár Árkosár-felmérések bő 17 éves történetének legnagyobb éves árcsökkenését mértük a hazai hipermarketekben májusban - igaz, az áresés mértéke messze-messze elmarad a korábban látott óriási áremelkedésektől. Jó hír, hogy végre havi szinten is értelmezhető árcsökkenés történt az élelmiszerek frontján. Megnéztük azt is, hol a legolcsóbb a spárga, a párizsi és a csirkemáj.
Vásárló Újabb pofont kapnak a termékzsugorítók
Buksza blog | 2024. május 7. 11:11
Méretes bírságra számíthat az a gyártó Dél-Koreában, amelyik titokban próbálja csökkenteni termékei megszokott mennyiségét ugyanazért az árért.
Vásárló Az Aldi közelebb menne a vevőkhöz, miközben a Lidl ünnepel
Buksza blog | 2024. május 7. 07:48
Az Aldi egyik legjobb terjeszkedési döntése az volt, amikor a cég vezetősége úgy határozott, hogy partra szállnak Nagy-Britanniában. A „hódítást” a helyi lakosok bevonásával akarják kiterjeszteni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG