4p
A kínaiak két éve elvesztették az irányítást első űrállomásuk fölött - a legfrissebb becslések szerint a Tienkung-1 pár napon belül belép a Föld légkörébe és darabjaira hullik. Van rá esély, hogy nem ég el teljesen a légkörben - de mekkora a valószínűsége annak, hogy a fejünkre esik? Ha reggel a kertben találjuk egy darabját, mit tegyünk, hogy ne kerüljünk börtönbe?

Néhány nap, és irányíthatatlanul lezuhan egy űrállomás

2016-ban vesztették el a kínaiak az irányítást első űrállomásuk, a Tienkung-1 feletti irányítást. Az ázsiai szuperhatalom tudományos-technológiai kudarca és anyagi vesztesége számunkra nem túl érdekes kérdés, az viszont sokkal inkább, hogy az űrállomás folyamatosan veszít magasságából, és hamarosan belép a Föld légkörébe - bármiféle földi kontroll nélkül.

A műholdakat követő profik és amatőrök már régóta találgatják, mikor érkezhet el a belépés időpontja, de meglehetősen bonyolult kiszámítani a pályát és a várható történések idejét. Az biztos, hogy még fent van a Tienkung - annak ellenére, hogy az első jóslatok 2017 utolsó hónapjairól szóltak. Az Európai Űrügynökség (ESA) a március 24. és április 19. közötti időintervallumra tudta szűkíteni az idősávot - azaz mától kezdve bármikor megjelenhet valahol az égbolton a tűzgolyó. A legfrissebb jóslatuk szerint viszont úgy számolnak, hogy az űrállomás valamivel később, március 30. és április 6. között lép be a légkörbe.

Mekkora az esélye, hogy a fejünkre esik?

Mivel a folyamatra semmilyen ráhatása nincs a földieknek, ez kissé félelmetesen hangzik - bár az űrállomás garantáltan darabjaira hullik majd, mégis előfordulhat, hogy akár 100 kilót is elérő tömegű darabok érik el a felszínt. Annak azonban mindenesetre nagyon alacsony az esélye, hogy valakit fejbe talál: nagyjából 1 a 292 billióhoz a becslések szerint.

A livescience.com összeállítása szerint a mostani állás alapján a lehetséges becsapódási terület most a földfelszín egyharmadát fedi le, aminek döntő többségét víz borítja.

Akárhogy is lesz: ne nyúlj hozzá!

Ha viszont mégis beüt a kozmikus véletlen, és a közelünkbe pottyan az űreszköz egy darabja, a portál egyetlen jó tanácsot ad a földlakónak: ne nyúljatok hozzá!

Ennek két oka van. Az egyik az egészségügyi kockázat: az űrállomás dugig van olyan veszélyes anyagokkal, amelyek biztosan károsak az egészségre - például az üzemanyagtartályok tartalma is ilyen, Másrészt pedig a légkörben szétesett, földbe csapódott darabok biztosan tele lesznek rendkívül éles szélekkel - ahogy a portálnak nyilakozó szakértő fogalmazott, ez biztosan nem olyasmi, amit a gyerekeinknek kellene kézbe venniük.

A másik ok jogi természetű: egy 1967-es űregyezmény miatt a szabály az, hogy egy űreszköz mindaddig a felbocsátó ország tulajdona, amíg nem mond le róla. Ez független attól, hogy hol ér földet - az óceán mélyén, saját országuk területén vagy idegen földön: a tulajdonjog marad az eredeti országnál. Cserébe ha az űreszköz bármilyen kárt okoz a házunkban, autónkban, testünkben, azért - jelen esetben - Kína tartozik anyagilag is helyt állni (de mint írtuk, ennek az esélye szinte nulla).

Volt, aki már megégette magát ilyesmivel

Viszont aki talál egy darab Tienkungot a kertben, és elteszi, az lopásnak minősül. Volt, aki majdnem börtönbüntetést kapott hasonló ügyben: egy férfi 25 évig őrizgette a felrobbant Challenger űrsikló egy darabját, majd feltette az eBayre, hogy eladja. Amikor a NASA ezt kiszúrta, a férfit letartóztatták, kormányzati tulajdon ellopásáért két év próbaidőre bocsátották. Olcsón megúszta: kaphatott volna 10 ezer dolláros büntetést vagy akár 10 év börtönre is ítélhették volna.

Megcsinálta az emberiség: óriási veszély leselkedik ránk az űrben

Évente több száz új műholdat és eszközt juttat az emberiség az űrbe, nem is beszélve az adott esetben félresikerülő kísérletekről. Ezekből azonban előbb-utóbb szemét lesz, ami utána évszázadokig kering őrült sebességgel a bolygó körül. Az, hogy a fejünkre eshet valami, csak egy dolog: ha azonban eltrafálják a még működő műholdakat, úgy búcsút mondhatunk a telefonnak, internetnek és GPS-nek is. Korábbi összeállításunk >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Döntöttek a vásárlók, lépéskényszerben a cégek
Buksza blog | 2025. április 1. 07:17
Egy friss felmérésből az derült ki, hogy megszűnőben van az az igényes fogyasztóréteg, amely ragaszkodott az ismert, megszokott, bevált termékmárkákhoz vásárlásai során.
Vásárló Ilyen is nagyon régen volt a magyar boltláncokban
Csernátony Csaba - Kollár Dóra | 2025. március 31. 05:44
Újra csökkent a Privátbankár Diszkont Árkosarában szereplő termékek átlagára havi szinten, amire legutóbb tavaly nyáron volt példa. 
Vásárló Gigasztár állt a volt first lady mellé
Buksza blog | 2025. március 29. 12:11
Két évvel ezelőtt indította útjára Michelle Obama egészséges üdítőitallal foglalkozó közhasznú vállalkozását, amelybe beszállt az egyik legismertebb, jelenleg is aktív kosárlabdázó.
Vásárló Politika, pirula, profit – így tarol a modern reklámipar
Elek Lenke | 2025. március 26. 15:02
A reklámipar ma már nem a klasszikus kampányokról szól, hanem a kreativitás, a gyors reagálás és a digitális jelenlét uralja. A politikától a gyógyszeriparig minden ágazat használja, miközben a reklámformák egyre sokszínűbbek: influenszerek, mesterséges intelligencia és álcsatornák is beléptek a játékba. De hol húzódik az etika határa?
Vásárló Riasztó eredményre jutott a brit Aldi az időszakos termékeknél
Buksza blog | 2025. március 23. 16:24
Az Egyesült Királyság a gazdagabb országok közé tartozik, ám most egy kiábrándító adat érkezett. 
Vásárló A BYD megirigyelte a Dacia sikerét, indul a gőzhenger
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 16:16
Még el sem indult a termelés a BYD szegedi üzemében, de az értékesítés terén már gőzerővel folyik a terjeszkedés. 
Vásárló Kiborítja a boltosokat az árrésről szóló legújabb ötlet, új címkék jöhetnek a romániai üzletekben
Buksza blog | 2025. március 23. 12:12
Romániában azt találta ki az állami fogyasztóvédelmi hatóság, hogy a boltok tüntessék fel a termékek árában foglalt árrést az árcímkéken. A kiskereskedők szerint csacsiság a javaslat.
Vásárló Vészjósló eredményeket tettek közzé Európa egyik központi repterén
Privátbankár.hu | 2025. március 22. 15:41
Finoman szólva sem teljesített jól a biztonsági szolgálat.
Vásárló A Lidl elárulta, miről lehet felismerni az árrésstopos termékeket
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 10:17
A kereskedelmi vásárlókat nem szolgálja ki árrésstopos termékekkel a Lidl, a lakosságra viszont semmilyen korlátozás nem vonatkozik – jelentette be a társaság.
Vásárló Amin nem szabad spórolni: a gyermek gumipapucs
Márkázott tartalom | 2025. március 20. 09:20
Semmilyen gyermekeknek szánt lábbelin nem szabad a fogunkhoz verni a garast, mert komoly károkat tudunk okozni. Egyrészt anyagilag is rosszabbul járhatunk, ha mindenképpen az olcsóbb változathoz ragaszkodunk, másrészt pedig a gyermek lábának fejlődése és a járása kerülhet veszélybe, ha nem a megfelelő kialakítású és minőségű cipőt adjuk rájuk.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG