A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek, A piaci változások regisztrálását több cég (pl. Bloomberg, Platts, Reuters) végzi, az árjegyzések között esetenként nagyobb eltérés is lehet. A GKI Energiakutató Kft. a Reuters árjegyzései alapján végzi el az árváltozás előrejelzéséhez tartozó számításokat. |
A Brent spot kőolaj ára a héten 47-50 dollár között ingadozott, heti átlagban csak 10 centtel, 0,1%-kal nőtt az ár. A spot olajár csak csütörtökön és pénteken haladta meg az előző heti átlagos árszintet. Az áremelkedés és az -ingadozás továbbra is az OPEC tagországok és néhány más olajexportáló ország tervezett szeptember végi találkozójának várható hatása indult el. A héten több esemény is az áremelkedés felé hajtotta az árat. Ezek közül a legjelentősebb és hosszabb távon is hatást gyakorló esemény volt az amerikai Fed elnökének beszéde a várható kamatemelésről. Emellett a tőzsdei pénzügyi befektetők újabb hatalmas hullámot indítottak el az olaj határidős kereskedésében, amely felfelé hajtotta az árakat.
Jemenből tüzet nyitottak egy szaúdi olajipari létesítményre, valamint a Hormuzi-szorosnál tartózkodó amerikai és iráni hadihajók között villongás támadt. Ezen hírek bejelentésének hatására azonnal felfelé indult az olajár. Ugyan a szaúdi olajminiszter egy interjújában mérsékelni akarta az algériai találkozóval kapcsolatos megegyezési reményeket, de ennek semmilyen hatása nem volt az árakra, sőt az sem, hogy Irán bejelentette, hogy támogatja az OPEC-országok találkozóját, de csak akkor, ha a tagországok elismerik a jogát, hogy kitermelését az embargó előtti szintre emelje. Elemzők rámutatnak, hogy a legtöbb OPEC-ország és más olajtermelő országok kitermelése történelmi csúcson van, vagy dinamikusan növekszik, ezért egy termelési szint befagyasztás nem sokat eredményezne a hatalmas készletszintek leapasztásában. Az olajárat az sem mérsékelte, hogy a heti jelentés szerint emelkedtek az amerikai kőolaj- és feldolgozott termék készletek. Ezzel szemben áremelkedést okozott a heti bejelentés, hogy nem változott az amerikai kőolajfúrások száma ezen a héten.
Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga 30 centtel, 0,5 százalékkal csökkent ezen a héten. A hosszabb határidőkre vonatkozó olajárak szerint az idei év utolsó negyedévében az olajár meghaladja az 50 dollárt, így talán nem kerül sor a hazai jövedéki adó emelésére 2017 januárjától. Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti átlagos különbség ezen a héten gyakorlatilag nem változott. Európában a benzinexport lehetőségei ezen a héten még megmaradtak, sőt a földközi-tengeri térségben is a finomítói felújítások miatt megnőtt a kereslet. Folytatódott az európai dízel- és tüzelőolaj-export is, emiatt csökkenhettek az európai dízelkészletek. Kereskedők és elemzők hangsúlyozzák, hogy szeptemberben több finomítónál tervezett felújítási munkákat kezdenek el, Európában és Észak-Amerikában is, ennek hatására bizonyos mértékig csökken majd a készletállomány. Az európai benzin és gázolaj-piacokon az árak a héten többé-kevésbé a kőolajár mozgását követték.
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban mérve) a mediterrán piacon a megelőző hét átlagához viszonyítva az augusztus 22 - augusztus 26-a közötti időszakban 1,5 százalékkal nőtt, az észak-nyugat-európai piacon 1,6 százalékos volt az árnövekedés, míg az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon 1,7 százalékkal emelkedtek az árak. A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára a mediterrán piacon 0,5 százalékkal nőtt, az észak-európai piacokon 0,6-0,9 százalékkal növekedtek az árak a megelőző hét átlagához képest.
Mi történt ezalatt a forinttal?
A forint átlagos heti árfolyama az augusztus 22 - augusztus 26-i héten csekély mértékben erősödött, 274,5 dollár körül ingadozott. A megelőző héthez viszonyítva ezen a héten 30 fillérrel kellett kevesebbet adni egy dollárért. Az árfolyam a hét folyamán mérsékelte az üzemanyagpiacokon jelentkező áremelkedés mértékét. A továbbiak miatt fontos, hogy a hét utolsó napján a forint másfél forinttal gyengült a dollárhoz viszonyítva a Reuters adatai szerint, a magyar bankközi piacon azonban erősödés jelentkezett.
Literben és forintban
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében, heti átlagokkal számolva, a mediterrán piacon 1,4 százalékos emelkedést mutatnak az árak, az NWE piacon 1,5 százalékos, az ARA piacon is 1,5 százalékos volt az árnövekedés. A gázolajnál, a mediterrán piacon a forintban számított heti emelkedés 0,4 százalékos volt, az észak-európai piacokon 0,5-0,9 százalékkal növekedtek az árak forintban mérve. A hét második felében az első napokhoz viszonyítva 2-2,5 százalékos benzin áremelkedés és 0,5-1 százalékos dízel áremelkedés jelentkezett.
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27%-os áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében változatlan árat, vagy 2 forint körüli emelést indokolnak, a gázolaj esetében a pénteki 2 forintos áremelést követőenvárhatóan nem lesz további változtatás.
A fenti változtatásokkal a benzin ára 337, a gázolaj ára 339 forint/liter körüli szinten változhat - véli a GKI előrejelzésében.