Jelzálogjog-bejegyzést, előlegfizetést és áfacsökkentést is tartalmaz több más javaslattal együtt az a csomag, amit az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) állított össze és juttatott el a pártok képviselőihez. Mint azt az Azénpénzem.hu megírta, az anyag az építési ágazat 2014. évi súlyponti problémáit és ezek megoldására irányuló javaslatokat tartalmazza.
Komoly problémák
Az építőiparból az elmúlt hét évben 85 ezer munkavállalót bocsátottak el, a lánctartozás 2013 végén becslésük szerint több százmilliárd forintra rúgott, aminek felét soha senki sem fizeti ki, mert az adós azóta tönkrement, eltűnt. Az országos építés-szerelési tevékenység 2013. I. negyedév végén érte el mélypontját, majd a múlt év közepétől növekedésnek indult. A nagyon alacsony bázishoz viszonyítva, ugyanakkor a 2013. év egészében mért 9,6 százalékos növekedés alapvetően az Unióból finanszírozott állami, önkormányzati megrendeléseknek köszönhető. Ezzel összhangban szerepeltetik javaslataik között például az energiahatékonyságot szolgáló programok elindítását, az uniós pályázatok felpörgetését.
A megoldási javaslatok között szerepel, hogy a magánmegrendelők által kiköthető garanciát a szerződés értékének öt százalékában maximálják. Szeretnék elérni, hogy követelésüket jelzálogjog-bejegyzési lehetőséggel biztosíthassák. Állami tulajdonban levő faktorcéget állítanának fel, a közbeszerzéseknél pedig 20-40 százalékos előlegfizetési kötelezettséget vezetnének be.
A lakásépítés visszaesése a hét év alatt elérte a 80 százalékot, 2013-ban még 7,3 ezer új lakást sem adtak át, a felújítások száma pedig évente 110 ezer körüli, noha 400 ezerre lenne szükség. Az ÉVOSZ szerint bármilyen programot is indít a kormány lakástémában, az csak akkor hatásos, ha legalább 8-10 éves időtávon kiszámítható, és elegendő forrás van mögötte.
Hogyan lehet áfát csökkenteni?
Az áfacsökkentésre az ÉVOSZ úgy oldaná meg, hogy az áfa-kedvezményt szociális alapon visszaigényelhető konstrukcióban lehetne igénybe venni: a 27 százalékból 20 százalékot lehetne visszakérni. Ez szerintük az új építések mellett „a meglévő épületek fenntartására, korszerűsítésre is ösztönözné a magánmegrendelői kört”. Érdekes, hogy néhány nappal korábban, a Privátbankár.hu-nak nyilatkozó Becsei András, a Bankszövetség alelnöke, az OTP Jelzálogbank vezérigazgatója is úgy vélte: a direkt áfacsökkentés helyett - amely eddig lepattant a kormányról - más irányt kell használni. Ő a szociálpolitikai kedvezményen (szocpolon) keresztül adná vissza a magasabb áfát a fiatal, gyermeket vállaló és új otthont szerezni kívánó polgároknak.