4p

Egyelőre nem vert túl nagy hullámokat határainkon túl, hogy a magyar kormány ismét különadókat vezetne be a nagy cégekre és bankokra a rezsicsökkentés és a hadseregfejlesztés finanszírozása érdekében. A bejelentésről beszámoló külföldi lapok arra azért emlékeztetnek, hogy az Orbán-kormány 2010 után is bevetette már ezt a fegyvert a költségvetés stabilizálása céljából, és most ismét így konszolidálja a büdzsét, valamint kerüli el a magánszemélyek adóemelését. Megjegyzik azt is, hogy az elsöprő választási győzelmet nagy osztogatás előzte meg.

Mint arról beszámoltunk, rezsivédelmi és honvédelmi alap létrehozását jelentette be tegnap este Orbán Viktor.

A miniszterelnök szerint kötelezik a bankokat, a biztosítókat, a nagy kereskedelmi láncokat, az energiaipari és kereskedőcégeket, a telekommunikációs vállalatokat és a légitársaságokat, hogy – mint fogalmazott – „extraprofitjuk nagy részét” ebbe a két alapba fizessék be. Ezekből fogják ugyanis finanszírozni a rezsicsökkentés és a honvédség megerősítésének költségét.

Orbán Viktor rezsivédelmi és honvédelmi alap létrehozását jelenti be a Karmelita kolostorban 2022. május 25-én. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Orbán Viktor rezsivédelmi és honvédelmi alap létrehozását jelenti be a Karmelita kolostorban 2022. május 25-én. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Az intézkedések két évre ( az idénre és jövőre) vonatkoznak. De hogyan látják mindezt külföldön?    

Harcban az EU-val

Magyarország különadót akar behajtani a bankoktól és az energetikai vállalatoktól, emelte ki a Der Standard beszámolójában. Emlékeztettek arra, hogy az Orbán-kormány már 2013 óta támogatja a kisfogyasztók energiakiadásait, emellett az elmúlt hónapokban árstopot vezetett be az üzemanyagokra és egyes alapélelmiszerekre.

Az osztrák napilap megjegyezte azt is, hogy Magyarország az Oroszország elleni olajembargó miatt blokkolja a hatodik uniós szankciós csomagot, és kompenzációként „milliárdos szubvenciókat” követel Brüsszeltől. (Emellett azt szeretné, ha az exporttilalom alól mentesülne a csővezetékes szállítás – a szerk.)

Megfigyelők szerint azonban az embargó mögött politikai okok is állnak, Orbán Viktor ugyanis „oroszbarátnak számít”, az áprilisi választásokat pedig főleg azzal az ígérettel nyerte meg, hogy nem engedi Magyarországot belesodródni az ukrajnai háborúba, írja a Der Standard, Ugyanerről számolt be az osztrák állami televízió (ORF), a szintén osztrák Kleine Zeitung és a Kronen Zeitung is.

A német n-tv azt emelte ki:

Magyarország különadóval akarja kiépíteni a hadsereget

Hozzátették: a kormány abból finanszírozza majd az energiaárak jelenlegi szinten tartását is.

A Bloomberg arról ír, hogy Orbán Viktor bejelentése után a forint és a pesti tőzsde is zuhant, az adók részleteit pedig ma fél 3-tól ismerteti a kormány sajtótájékoztatón.

Az amerikai hírügynökség megjegyzi: a friss forrás segít majd konszolidálni a magyar költségvetést, miközben az Európai Unió befagyasztja a Magyarországnak járó uniós forrásokat. (Brüsszel a Helyreállítási Alap forrásait zárolta eddig, valamint elindította a jogállamisági mechanizmust, amely akár újabb uniós pénzek megvonásával járhat – a szerk.)

Régi fegyver

Az Euractiv uniós hírportál azt emeli ki, hogy Orbán Viktor ismét a bankokra és cégekre kivetett különadóval „dugaszolja be” a költségvetésen tátongó egyre nagyobb lyukat. Tehát ezúttal is egy olyan intézkedéshez nyúl, amellyel elkerülheti a családokat terhelő adóemeléseket.

A bejelentés egy nappal azután történt, hogy az Orbán-kormány különleges jogköröket biztosított magának a háborús veszélyhelyzet kihirdetésével.

A nacionalista Orbán 2010-ben került hatalomra, és egymás után negyedszer alakíthat kormányt elsöprő győzelmet aratva, amit pénzszórás előzött meg

-írja a lap, az év elején a különböző társadalmi csoportoknak nyújtott extra juttatásokra utalva (13. havi nyugdíj, gyermekes családoknak járó szja-visszatérítés, 25 év alattiak szja-mentessége).         

Ez a lap is emlékeztet arra, hogy Orbán Viktor 2010 után a bankokra, a kereskedelemre és az energiacégekre kivetett különadókkal stabilizálta a gazdaságot.

Ez segített ugyan csökkenteni a hiányt, ugyanakkor erodálta a befektetői bizalmat.

Az Euractiv által idézett elemzők szerint az energiárak növekedésének megakadályozása és a hadseregfejlesztés két óriási tétel, amely több mint ezermilliárd forintba kerülhet, a lényeg pedig a részletekben rejlik majd.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Örüljünk: nyugatabbra kevésbé hervatag a hangulat
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 12:58
A beszerzési menedzser index Németországban és az euróövezetben is javult, de még mindig csökkenést jelez.
Makro / Külgazdaság Megint emelkednek az üzemanyagárak, és még csak ezután jön a feketeleves!
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 11:32
Még a januári adóemelés előtt is drágul a tankolás.
Makro / Külgazdaság Történelmi felismerés, zsákutcába vitte az országot az orbáni gazdaságpolitika
Hollós János | 2024. december 16. 10:58
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara új elnöke pécsi látogatásakor kijelentette, a munkaintenzív időszaknak vége, egy technológia-intenzív tudásalapú társadalmat, gazdaságot kell építeni. Ezzel ugyan ki nem mondva, de a világ tudtára adta, hogy Orbán Viktor tévútra vitte Magyarországot a munkaalapú társadalom programjával 14 évvel ezelőtt.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megint készülnek valamire, de mire számítanak az elemzők?
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 08:51
A Gránit Alapkezelő, a Makronóm Intézet, az Erste, a CIB Bank és az MBH Elemzési Centrum szakértői szerint szinte biztosan változatlan marad decemberben is a jegybanki alapkamat, ám az Inflációs jelentés tartogathat kellemetlen meglepetéseket.
Makro / Külgazdaság „A kereskedők azt akarják, hogy ott rohadjanak meg a drága áruk a boltok polcán?”
Privátbankár.hu | 2024. december 15. 17:32
Soha nem volt még ilyen drága a bevásárlás. Mitől emelkednek megint durván az élelmiszerárak, miközben a gazdaság recesszióban van? Tényleg a gonosz multik próbálnak nyerészkedni a magyar embereken, vagy máshol kell keresni a válaszokat?
Makro / Külgazdaság Kell az elektromos autó? Jött egy beszédes jelentés
Privátbankár.hu | 2024. december 15. 12:17
Novemberben ismét átlépet egy kerek számot az elektromos autók értékesítése a világ újautó-piacain. Továbbra is Kína menetel az élen az átállásban a világ többi országa messze lemaradt mögötte.
Makro / Külgazdaság A kínai konkurencia lemészárolja a régió egyik utolsó mohikánját is
Privátbankár.hu | 2024. december 14. 17:05
Szlovákiában még létezik a textilipar, ám hamarosan múlt időbe kerül ez, miután az ottani ágazat ikonikusnak mondott vállalata nem tud lépést tartani a Kínából érkező olcsó termékkel.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter elárulta, hogyan jön az orosz gáz Magyarországra
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 16:36
A szankciókhoz alkalmazkodva.
Makro / Külgazdaság A német autóipar válsága súlyos csapás a Visegrádi Négyeknek
Káncz Csaba | 2024. december 13. 09:35
A V4-ek szélsőséges függősége a német autógyártástól sérülékennyé tette a négy ország gazdaságát. Északkelet-Magyarország olyan csomóponttá fejlődik, amely – geostratégiailag figyelemre méltó módon – összeköti a német ipart a kelet-ázsiai befektetésekkel, és az orosz energiaforrásokat egy szinte teljes akkumulátorgyártási láncba integrálja. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság A végleges sem jobb az előzetesnél — lehet iparkodni
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 09:02
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG