Lényegében a családi ezüstöt, műkincsgyűjteményét kényszerül értékesíteni Karl-Heinz Essl, a BauMax alapítója annak okán, hogy a barkácsáruházlánc kelet-európai részlegének veszteségét kipótolja - adja hírül a Die Presse, amelyet a Magyar Nemzet idéz. A tulajdonos ugyanakkor megjegyezte: a kalapács alá kerülő műkincsek is csak a négyezer főt foglalkoztató, 66 egységből álló osztrák hálózat talpon maradását tudják garantálni. A régió országaiban működő Baumax cégek a szlovák áruházak kivételével masszívan veszteségesek, Romániában tavaly 26, Törökországban 14 millió eurós volt a mínusz. A Die Presse szerint a tulajdonos a román, a bolgár, a horvát, a szlovén és a török cégek felszámolását tervezi.
Mi lesz Magyarországon?
Bár az osztrák lap a magyar érdekeltségek jövőjéről nem szól, ám a Magyar Nemzet megjegyzi, hogy a rendelkezésre álló 2012-es cégbírósági adatok szerint a BauMax 3,7 milliárd forintos veszteséggel zárt, s 2011-ben is hasonló volt a mínusz. Ennek nyomán a magyar érdekeltség elbukása sem zárható ki, amely beleilleszkedne abba a sorba, amely a válság egyik legnagyobb vesztesének számító barkács-áruházakat érinti. Mint ismert, a Bricostore 2012. végén kivonult Magyarországról és tavaly a Praktiker is jelezte: átgondolja a magyar piaci jelenlétet.
Romániában minden új lesz
A régió más országaiban is komoly a mozgás - igaz ez kiváltképp Romániára: az OBI a napokban jelentette be, hogy elhagyja az országot, ahol hét üzletet üzemeltetett. Februárban a brit Kingfisher felvásárolta az országban működő 15 Bricostore-t, a Praktiker pedig egy török befektetőnek, Omer Suslinak adta el 27 helyi üzletét.