9p

Mennyire érzik az amerikaiak a saját pénztárcájukon a vámokat, érdemes-e még az amerikai részvénypiacra befektetni, milyen világvaluta jöhet a dollár után, és elnézi-e Donald Trump Magyarországnak, hogy az ellenség Kínával üzletel – erről mondja el a véleményét Kardos Zsolt, a VIG Alapkezelő portfólió-menedzsere, aki amerikai részvényalapjával harmadik helyezést ért el a Privátbankár Klasszis 2025 versenyén.

Úgy tudom, hogy félig Magyarországon, félig az Egyesült Államokban él. Hogy látja most az ottani helyzetet? Milyen most a hangulat az Államokban Donald Trump beiktatása óta? 

Az Egyesült Államokban szocializálódtam, ott jártam egyetemre, ott kezdtem a szakmát, és 30 évig ott is dolgoztam. Most itt egy amerikai alapot kezelek, emiatt lehetséges, hogy valóban jobban látom a helyi trendeket, érzem az ottani mentalitást. Évente többször kimegyek az Egyesült Államokba. Februárban még hatalmas optimizmus volt mindenütt, az első 100 nap lelkesedése viszont elillant, az emberek egyre kevésbé bíznak abban, hogy Trump mindent megold majd, mert lássuk be, vannak problémák. Nagyon magabiztosan állította, hogy egy nap alatt megoldja az orosz-ukrán háborút, de semmilyen előrelépés nem történt. Azt is megígérte, hogy letöri az árakat, miután extrém módon felment a tojás ára. Ez sem sikerült, az átlag amerikaiak szegények maradtak, drága nekik az ország. Én például a Costco-ba járok vásárolni, ott veszem a fehér pólókat, amelyek időtlen idők óta 99 centbe kerültek. Most hat darab 18 dollárba kerül. 

Ez a vámpolitikának köszönhető? 

Igen. Az árak felmentek, a kínálat pedig szűkösebbé vált, a kínai vámok hatása mindenhová lecsorog, és ezt az átlagos amerikaiak a bőrükön érzik. 

Mi volt a célja a vámokkal Trumpnak? Valóban a gazdaságot védi velük, vagy egyfajta alkupozícióként tekint rájuk? 

Elsősorban ez egy propagandafogás lehetett. Amerikában kétévente vannak a kongresszusi és hatévente a szenátusi választások, ezeken nagy a tét. Az lehetett a mesterterv, hogy rögtön a választás után kerüljön recesszióba a gazdaság, mert akkor lesz két év az időközi választásokig, és eközben várhatóan minden talpra áll, gyorsulni kezd a növekedés, és akkor be lehet biztosítani a republikánus többséget mind az alsóházban, mind a felsőházban. A lassulás viszont nem úgy jött be, ahogy kiszámolták, a recesszió késik. Most már Trump is kezdi belátni, hogy ez a vámpolitika így nem működik, az amerikai gazdaságnak ez fájni fog. 

Mi lesz akkor a vámokkal? 

Trump a piaci reakciók alapján fog cselekedni, ezeken méri le a hatást. Várható, hogy lesznek vámok, mondjuk 10 százalék körül, és arra számítunk, hogy sok mindenben engedni fog az elnök, mert tart attól, hogy a recesszió késik, és elhúzódik majd a következő választás idejére. Akkor pedig már várhatóan felfelé kell menjen a gazdaság. 

A dollárral és a kötvénypiaccal mi lesz most?

Az államadósság növekszik, már a GDP 120-130 százaléka körül jár, ami azért kritikus, mert egyre nagyobbak a kamatkiadások. A történelem során pedig láthattunk arra példát, hogy ha egy nagyhatalom kamatterhei lehagyják a hadászati kiadásokat, onnantól kezdve 10-20 éve marad hátra, amíg egy másik hatalom átveheti a hatalmat a világban. 

Az új világ gazdaságát valamilyen digitális fizetőeszköz fogja valószínűleg összekötni
Az új világ gazdaságát valamilyen digitális fizetőeszköz fogja valószínűleg összekötni
Fotó: Klasszis Média/Izsó Márton
Ki lesz az új világrend nyertese? Európa? Kína?

Először egy tripoláris világrend alakulhat ki. Létrejöhet egy szélesebb értelemben vett Amerika, amelybe beletartozhat az Egyesült Államok mellett Kanada, Mexikó sőt Dél-Amerika is. Az egész kontinens egy gazdasági övezet lehet valamikor. Én Európát és az eurót sem temetném. A harmadik övezet Ázsia lehet Kína vezetésével. 

A dollár vezető tartalékdeviza szerepe is megrendülhet? 

Úgy gondolom, hosszútávon a dollár gyengülni fog. A dollár egyebek között a petrodollárok miatt lett a világ vezető tartalékdevizája, miután az Egyesült Államok az 1970-es években megállapodott az arab országokkal, hogy a kőolajat dollárban számolják el, addig az angol font is meghatározó volt. A gazdaság azonban átalakulóban van, az alternatív energiákat már nem csak dollárban számolják el, az egyre jobban elterjedő elektromos autókhoz pedig nem kell kőolaj. 

Milyen valuta jöhet a dollár helyett? 

Az új világ gazdaságát valamilyen digitális fizetőeszköz fogja valószínűleg összekötni, a szerverek viszont továbbra is Amerikában lesznek, mert ott van a legnagyobb szabadság, ha innovációról van szó. Csak lehet, hogy nem azt fogják majd mondani, hogy hány dollár egy bitcoin, hanem azt, hogy hány bitcoin egy dollár. 

Mennyire befolyásolja a piacokat, hogy Donald Trump a Fed elnökével is ujjat húzott? 

Powell mandátuma jövő tavasszal lejár, és az már biztosra vehető, hogy a jegybank szerepét is betöltő intézmény élére egy „galamb” hozzáállású, lazításpárti elnököt választhatnak majd meg
Powell mandátuma jövő tavasszal lejár, és az már biztosra vehető, hogy a jegybank szerepét is betöltő intézmény élére egy „galamb” hozzáállású, lazításpárti elnököt választhatnak majd meg
Fotó: Klasszis Média/Izsó Márton
Trump szeretné, ha lejjebb vinné Jerome Powell a kamatokat, hogy a gazdaság induljon be, csakhogy a recesszió még nincs itt. A recesszió pedig szükséges ahhoz, hogy a „rossz vért” kimossa a gazdaságból. Powell úgy gondolja, volt már az amerikai gazdaság hasonló helyzetben az 1979-es második olajválság idején, akkor a kamatvágás túl korán kezdődött, ismét 20 százalék körüli szintre kellett emelni az alapkamatot, és ez hatalmas recesszióhoz vezetett. Powell ezt mindenképpen el akarja kerülni. Trumpnak ez nem tetszik. Powell mandátuma jövő tavasszal lejár, és az már biztosra vehető, hogy a jegybank szerepét is betöltő intézmény élére egy „galamb” hozzáállású, lazításpárti elnököt választhatnak majd meg. Visszatérve az elnök és a Fed-elnök közötti kapcsolatra: ilyen viszonyt még nem láttunk, hogy nem beszélnek egymással. A Fed-elnök magától nem megy be a Fehér Házba, csak ha meghívják, vannak protokollok. A korábbi elnökök pedig folyamatosan tartották a kapcsolatot a Feddel, így volt ez Clinton, Bush és Obama idejében is. Most hogy nincs kapcsolat, nehéz kibogoznia a piacnak, mennyit ér a dollár, milyen hozam reális a kötvénypiacon. 

Orbán Viktor, a magyar miniszterelnök viszont jóban van Donald Trumppal. Magyarország nyerhet ebből?

Ha megnézzük Trump politikáját, akkor nem valószínű. Van egy-két dolog, amiben nem enged, például abban, hogy Kína az ellenség. Kína sok mindenben túllépett már az Egyesült Államokon, vannak gyorsvasutak, fejlett az AI. Trump látja, hogy Kína kezdi utolérni az Államokat, most a legújabb ötlete az, hogy nem engedi be a diákokat tanulni, de ez nem fogja megállítani a kínai fejlődést. Trump tehát Kína-ellenes, Magyarország pedig jóban van Kínával. Az Egyesült Államokban nagyon sok elektromos autót látni, de egyetlenegy BYD sincs köztük, egyetlen egy kínai elektromos autót sem látni, bár van a Tesla mellett más is, BMW például. Az, hogy Magyarország beengedi a kínai technológiát, nem biztos, hogy tetszeni fog az Egyesült Államoknak. Amikor arról van szó, hogy America First, akkor ők tényleg így gondolják, hogy America First, és akkor nincs barát, csak a saját érdekük számít. Az is biztos, hogy Magyarország nem fog tudni külön üzletet kötni a vámokról az Egyesült Államokkal, amíg az EU tagja. Ugyanaz fog ránk vonatkozni, ami az unióra. 

Mindezek tükrében hogyan tud egy olyan amerikai részvényalap, amit ön is kezel, jól teljesíteni? 

Vagy abban hisz az ember, hogy bele kell vásárolni az esésekbe, vagy azt gondolja, hogy lufi van, és elad. Kérdés, mi lesz a Magnificent Sevennel, a hét vezető részvénnyel? Az ezredfordulón az internet volt a legnagyobb sztori, 1995-2000  között például mindenki azt mondta, ha befektetsz a Ciscóba, életed végéig tarthatod, hiszen routerre mindig szükség lesz. Hol van most a Cisco? A nagy kérdés most, hogy mi lesz az AI sorsa. Az biztos, hogy nem jó az aktuális vezetés ellen dolgozni. Az Nvidea például hatalmas chip-gyártó, de nem adhatja el a chipeket Kínának, ami nehézségeket okoz neki. A chip-gyártók helyett most inkább azokat a cégeket lehet érdemes megvásárolni, amelyek nem közvetlenül az AI insfrastruktúrák gyártásában vesznek részt, hanem az AI felhasználását kutatják. Ilyen például a Palantir Technologies, amely adatokat elemez az AI-t használva. 

Miért érdekes ez a cég?

A Palantir most már nem csak a titkosszolgálatoknak dolgozik, de a piacnak is. Ha például egy hipermarketlánc megkeresi, hogy elemezze az adatait, olyan tanácsokat tud adni, hogy ebben és ebben az üzletben hétfőn reggel 8 és 9 között ezeket a termékeket érdemes akciósan árulni. Egy Walmartnak, Costco-nak irdatlan mennyiségű adata van, és ezeket a Palantir minden korábbinál részletesebben tudja elemezni. A Google ezen a területen most le van maradva kicsit, egyre inkább átveszi a helyét a chat GPT. 

Az, hogy Magyarország beengedi a kínai technológiát, nem biztos, hogy tetszeni fog az Egyesült Államoknak
Az, hogy Magyarország beengedi a kínai technológiát, nem biztos, hogy tetszeni fog az Egyesült Államoknak
Fotó: Klasszis Média/Izsó Márton

Mi van a Teslával? 

Elon Musk nélkül nem lenne most elektromos autózás. Most már az elektromos autózás megkerülhetetlen, ez az ő érdeme. A politikai szerepvállalása viszont ballépés volt, és voltak más mellényúlásai is. A Tesla belülről kevésbé igényes, mint a luxusautók, de a technológiája fantasztikus. A kilincs leesik, de az adatok elemzése és a szoftverek terén behozhatatlan előnye van az európai gyártókhoz képest. Meg tudta csinálni például, hogy a legutóbbi texasi árvíz idején távolról meghosszabbította a Teslák hatótávját egy három hónapos korlátozott időszakra, hogy a Tesla-tulajdonosok el tudjanak menekülni akkor is, ha áramkimaradás van. Erre más autógyártók nem képesek. A robottaxit is várhatóan a Tesla fogja először megvalósítani. 

Akkor most temessük az amerikai részvénypiacot, vagy ne temessük?

Amerika most valóban alulteljesít. Ha viszont van valahol egy jó ötlet a világban, azt még mindig ott érdemes megvalósítani. Kínában nincs biztonságban, akinek jó ötlete van, az Alibaba alapítóját, Jack Mát is bebörtönözték vagy eltüntették. Európa túlszabályozott, nehéz engedélyt kapni a fejlesztésekre. A világot viszont az innováció viszi előre, a hét nagy részvény, a Magnificent Seven is emiatt nőtt nagyra, és ez továbbra is így marad. Van egy mondás: Never short America, ez érvényes lesz még egy jó ideig. 

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27490 26920 27490 +2,12% 0 0 10 839 452 360 HUF 2025-07-02 17:09:46
MOL 2968 2932 2968 -0,07% 0 0 1 069 729 516 HUF 2025-07-02 17:05:01
MTELEKOM 1772 1764 1788 -0,11% 0 0 521 278 610 HUF 2025-07-02 17:05:08
RICHTER 9900 9810 9990 -0,90% 0 0 2 589 420 270 HUF 2025-07-02 17:10:06
OPUS 591 584 592 +0,17% 0 0 48 613 344 HUF 2025-07-02 17:05:04
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetési alapok Helyén maradhat a forint, ha odafönt el nem tolják
Eidenpenz József | 2025. július 1. 15:15
A magyar részvények még mindig vonzónak számítanak, és a forint is stabil maradhat, ha a gazdaságpolitika kitart mellette. Nyugdíjas éveinkre gondolva érdemes nem csak részvényt tartani, a Gránit Alapkezelő vegyes és ingatlanalapokkal is csökkenti a kockázatokat. Interjú Mandl Gergellyel, a Gránit Alapkezelő és a díjnyertes Harmónia Vegyes Alap szenior portfóliómenedzserével.
Befektetési alapok Hogyan jöhet ki Magyarország jól a vámháborúkból?
Izsó Márton - Herman Bernadett | 2025. június 18. 15:15
Mik azok a békerészvények, és nyerhet-e Magyarország, valamint a régió az európai fiskális stimulussal, és számítanak-e újabb különadókra? – ezekről mondta el véleményét Czakó Ágnes, az OTP Alapkezelő szenior porfólió menedzsere, aki elnyerte az Év feltörekvő portfolió-menedzsere címet a Privátbankár Alapkezelő Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Mi vár Európára Trump vámpolitikájában, Magyarország hogyan jöhet ki a helyzetből?
Herman Bernadett | 2025. június 17. 15:01
Mik azok a békerészvények, és nyerhet-e Magyarország, valamint a régió az európai fiskális stimulussal, és számítanak-e újabb különadókra? – ezekről mondta el egy május végi interjúban véleményét Czakó Ágnes, az OTP Alapkezelő szenior porfólió menedzsere, aki elnyerte az Év feltörekvő portfolió-menedzsere címet a Privátbankár Alapkezelő Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Hold Alapkezelő: Aki tud hosszú távon gondolkodni, tartson több részvényt vagy részvényalapot
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. június 16. 15:01
A Privátbankár.hu idei befektetési alapkezelői szavazásán a szakma által az Év Alapkezelőjének választott Hold Alapkezelő két szakemberével, Móricz Dániel befektetési vezetővel és Tuli Péter intézményi üzletágvezetővel részletesen kielemeztük a jelenlegi pénz- és tőkepiaci folyamatokra ható tényezőket.
Befektetési alapok Évi 2-3 százalékkal leértékelődő forint mellett vonzó a devizabefektetés
Eidenpenz József | 2025. május 28. 19:01
A K&H Értékpapír rendszeres ETF befektetési programját azoknak ajánlják, akik rendszeresen szeretnének félretenni, és a magas hozam érdekében mernek vállalni némi kockázatot. A programban devizaalapú befektetések szerepelnek, amik hozamát növelheti a forint évi átlagos 2-3 százalékos leértékelődése is. Interjú Horváth Istvánnal, a K&H Értékpapír vezérigazgatójával.
Befektetési alapok Infláció vagy növekedés? Mi aggasztja most jobban a szakértőket?
Izsó Márton - Herman Bernadett | 2025. május 28. 09:23
Bebesy Dániellel, az Erste Alapkezelő kötvényportfólió-menedzserével a világpiacon zajló feszültségekről és azok magyar gazdaságra gyakorolt hatásáról beszélgettünk. A szakértő devizás kötvényalapjával harmadik helyezést ért el az idén a Privátbankár.hu szavazásán.  
Befektetési alapok Az agresszív vámokkal a Trump-adminisztráció a saját szavazóit lövi lábon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 22. 09:31
Gyurcsik Attilával, a Privátbankár.hu idei befektetési alapkezelői szavazásán első, második és harmadik helyeket is elért Accorde Alapkezelő vezérigazgatójával részletesen átbeszéltük a világban most zajló geopolitikai feszültségeket és a most észszerűnek tűnő befektetési stratégiákat.
Befektetési alapok Kiderült, mibe tették az emberek az állampapírkamatokat
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 19:22
Tovább nőtt az első negyedévben a háztartások vagyona. Az állampapíroktól megváltak sokan, inkább a befektetési alapokat keresték. Az erős forint miatt sokan devizázni kezdtek, a nyugdíjpénzek pedig bent maradtak a pénztárakban – írja az Mfor.hu.
Befektetési alapok Klasszis: megvannak a legjobb magyar befektetési alapok és alapkezelők, innovációk
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 09:54
A hazai befektetési alapok vagyona 2024-ben is dinamikusan nőtt tovább, megközelítette a 18 ezer  milliárd forintot, ami 27,7 százalékos emelkedés volt. A Privátbankár.hu idén is kiosztotta a Klasszis 2025 díjakat a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek. Az Év Alapkezelője a HOLD Alapkezelő, az Év Portfóliómenedzsere Szőcs Gábor, az Év Feltörekvő Portfóliómenedzsere pedig Czakó Ágnes lett.
Befektetési alapok Még csak a felénél tartunk, de már megvan az évtized biznisze?
Privátbankár.hu | 2025. március 10. 12:35
Az Erste Nyíltvégű Ingatlan Befektetési Alap megvette a HelloParks két raktárcsarnokát.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG