6p

Geopolitikai feszültségek, gyenge forint, átalakuló állampapírpiac – Kiss Péterrel, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatójával beszélgettünk arról, milyen stratégiát érdemes követnie a kisbefektetőknek ebben az új korszakban.

A jelenlegi geopolitikai és piaci környezetben egyre nehezebb hosszú távú befektetési döntéseket hozni. Hogyan lehet ilyenkor mégis stratégiai nyugalmat találni?

Valóban, a globális bizonytalanság, amit részben a geopolitikai események – például az amerikai választások, vámintézkedések vagy akár egy háborús konfliktus – generálnak, nehezítik a tervezést. Ilyenkor különösen fontos, hogy a befektetők ne kapkodjanak, hanem a hosszú távú céljaikhoz igazodjanak. Aki már rendelkezik portfólióval és ahhoz kapcsolódó pénzügyi tervvel, annak az a dolga, hogy ezt a stratégiát következetesen vigye végig – a napi piaci mozgások ellenére is. A hosszú távú gondolkodás mellett a fokozatosság és a nagy árfolyammozgások következtében eltolódott portfóliósúlyok rendszeres és következetes visszarendezése is segíthet a célok elérésében.

Miben változott meg a befektetési alapkezelők munkája ebben a hektikus környezetben?

A változékony piac nem csupán kockázatot, hanem lehetőségeket is hoz. A mi dolgunk, hogy felismerjük ezeket és okosan átsúlyozzunk: ahol drága, ott eladjunk, ahol olcsóbb és vonzóbb a kilátás, ott vegyünk. Jelenleg például azt látjuk, hogy a globális részvénypiacon az amerikai súly túlzottan magas lett, így fokozatosan Európa és a közép-európai régió irányába érdemes elmozdulni. Emellett a globális portfóliókban újra előtérbe került a régiós diverzifikáció – nemcsak földrajzi, hanem deviza- és ágazati szempontból is.

A háborús helyzet, az amerikai belpolitikai változások vagy épp a forint stabilitása mind olyan tényezők, amelyek a kisbefektetőket is közvetlenül érintik. Mennyire érzékelhető ez az ő döntéseiken keresztül?

A prémium állampapírok kifutásával sok kisbefektető maradt iránytű nélkül. Az állampapírok után többen fordultak az ingatlanok vagy a befektetési alapok felé. A kockázatvállalási hajlandóság vegyes: van, aki bátrabb lett, más inkább kivár. Mi azt látjuk, sokan még mindig bankszámlán parkoltatják a pénzüket, ahol reálértékben veszítenek. A befektetési kultúra fokozatosan fejlődik, de még mindig óriási összegek hevernek gyakorlatilag nulla kamaton. Ugyanakkor a piacon könnyen elérhető pénzpiaci vagy rövid kötvényalapok likvid és alacsony kockázatú alternatívát kínálnak.

Kiss Péter szerint érdemes euróban, esetleg más devizákban is tartani a megtakarításokat
Kiss Péter szerint érdemes euróban, esetleg más devizákban is tartani a megtakarításokat
Fotó: Amundi

Miben tud többet egy rövid kötvényalap, mint a klasszikus bankbetét vagy állampapír?

A legfontosabb előnye a bankbetéttel szemben, hogy likvid – pár napon belül visszaváltható anélkül, hogy az addig felhalmozott kamatot elveszítenénk –, míg az egyedi állampapírokkal összehasonlítva nem igényel aktív odafigyelést a befektető részéről, mert ezt egy profi csapat elvégzi helyette. Például az újrabefektetés terhét is leveszi az alap az ember válláról: nem hever a pénz parlagon, hozamfizetés, vagy lejárat esetén a pénz rögtön újrabefektetésre kerül. Emellett egy ilyen alap jó belépő lehet azoknak, akik korábban nem fektettek be. Megtapasztalhatják, hogyan működik a befektetési jegy, hogyan változik az árfolyam. Ez lehet az első lépcső egy összetettebb portfólió felé.

Mi a helyzet a devizakockázattal? A forint most stabil, de sokakban él a félelem, hogy hosszú távon gyengülhet.

Ez egy jogos félelem a hosszú távú árfolyamalakulást nézve. A diverzifikáció a kulcs: érdemes euróban, esetleg más devizákban is tartani a megtakarításokat. Most éppen a dollár gyengül, az euró stabilabb, de bármikor fordulhat a helyzet. Ezért fontos, hogy ne egy devizára építsük az egész stratégiánkat. Aki forintban szeretne megtakarítani, annak is lehet olyan célja – például külföldi vásárlás, utazás, taníttatás –, amihez érdemes devizát tartani. Aki pedig befektetési alapon keresztül diverzifikál, annak sokszor a devizaváltás miatt sem kell aggódnia, hiszen az alap stratégiája szerint adott esetben tarthat devizás eszközöket is.

A geopolitikai kockázatokon túl hogyan látja a hosszabb távú globális trendeket? Hol keletkezhetnek a következő évtized nyertesei?

India egyértelműen az egyik legígéretesebb növekedési sztori. Miközben Kínában a növekedést több strukturális probléma – adósság, demográfia, állami beavatkozás – is fékezi, addig India dinamikusan fejlődik. A Kínába kiszervezett gyártás kockázatainak csökkentése is olyan trend, ami Indiának kedvez, ráadásul az elmúlt tíz évben az indiai részvénypiac messze felülteljesítette a kínait. Emellett az angolszász jogrend, a demokrácia, a nyitottabb gazdasági modell is vonzóbbá teszi a nyugati befektetőknek. Természetesen itt is vannak kockázatok, de a trend egyértelműen pozitív.

India mellett persze számos más feltörekvő régió van, érdemes például Afrikával vagy Dél-Amerikával számolni?

Latin-Amerika – különösen Mexikó – érdekes lehet, főleg az amerikai termelésátcsoportosítás miatt. Egyre több vállalat keres alternatívát Kínával szemben, és a földrajzi közelség, az alacsonyabb költségek, a kereskedelmi egyezmények mind Mexikó felé tolják a döntést. Afrika viszont egyelőre nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A fejlődés megrekedt, a tőkepiacok nem elég mélyek és a kockázatok még mindig túl magasak. Egy-egy ország vagy szektor lehet érdekes, de régiós szinten még nem látjuk a fordulatot.

Összességében milyen tanácsot adna annak a kisbefektetőnek, aki most keresi az új egyensúlyt?

Ne a hozamvadászat vezesse, hanem az arányérzék! Ha valaki most lép be a befektetések világába, érdemes likvid, kevésbé kockázatos eszközzel indítani, például egy rövid kötvényalappal. Közben meg lehet ismerkedni a befektetések működésével, és ha tisztul a kép, jöhetnek a kockázatosabb eszközök is. Aki pedig már tapasztaltabb, annak is érdemes újragondolnia az arányokat – különösen a deviza és a régiós súlyok tekintetében. A világ változik, a portfóliónknak is vele kell mozdulnia. És talán a legfontosabb: a befektetés nem sprint, hanem maraton. Akinek jó terve van és ki is tud tartani mellette, az hosszú távon jó eséllyel célba ér.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 28220 27800 28240 +1,04% 0 0 8 707 610 710 HUF 2025-07-16 17:07:33
MOL 2996 2996 3024 -0,93% 0 0 732 513 914 HUF 2025-07-16 17:05:31
MTELEKOM 1774 1774 1798 -0,89% 0 0 736 814 322 HUF 2025-07-16 17:07:02
RICHTER 10080 10070 10170 -0,20% 0 0 1 139 098 600 HUF 2025-07-16 17:05:31
OPUS 585 585 597 -1,35% 0 0 89 088 681 HUF 2025-07-16 17:07:02
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetési alapok Itt a fordulat: visszatért a lakosság az állampapírpiacra
Herman Bernadett | 2025. július 8. 10:05
A boltok helyett az értékpapírpiacon vásároltak be a családok májusban. Vettek mindent: állampapírt, befektetési jegyet, részvényt, de még a vállalati kötvényeket is, amelyeket úgy kerültek a Quaestor-botrány óta, mint a pestist. 
Befektetési alapok Van még tartalék a magyar részvényekben
Eidenpenz József | 2025. július 7. 15:08
Még mindig van tér a BUX emelkedésére, bár már most hatalmas növekedésen van túl az index – mondja Dudás Máté, az Erste Alapkezelő Zrt. szenior portfólió-menedzsere. A térségbeli részvényeket leginkább a háború húzza vissza, de még egy hosszan tartó konfliktus esetén is szép nyereséggel működhetnek a magyar tőzsdei vállalatok. A forintárfolyam viszont, úgy néz ki, mindenkinek jó azon a szinten, ahol van.
Befektetési alapok A fiatalok szeretik, ha nem egy vonatra ültetik fel őket és zakatoltatják a piacokkal
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. július 4. 14:11
A Privátbankár.hu – Alapkezelő Klasszis 2025 szavazáson a Legjobb Hosszú Kötvény Alap kategóriában első cég két szakértőjével, Simon Péter vezérigazgatóval és Gyetvai Károly értékesítési vezetővel átbeszéltük mindazokat a kérdéseket, amelyek ebben a gyorsan változó világban a befektetőket foglalkoztathatják.
Befektetési alapok Egy városnyi magyar mondott nemet az állampapírokra
Herman Bernadett | 2025. július 3. 05:42
Miközben az Államadósság Kezelő Központ szerint töretlen a bizalom, 48 ezerrel csökkent a lakossági befektetők száma. A névértékes adatok szépek, a piaci értékes számok már nem annyira. 
Befektetési alapok Új világrend jöhet, új nagyhatalmakkal, kriptovalutákkal
Herman Bernadett | 2025. július 2. 14:09
Mennyire érzik az amerikaiak a saját pénztárcájukon a vámokat, érdemes-e még az amerikai részvénypiacra befektetni, milyen világvaluta jöhet a dollár után, és elnézi-e Donald Trump Magyarországnak, hogy az ellenség Kínával üzletel – erről mondja el a véleményét Kardos Zsolt, a VIG Alapkezelő portfólió-menedzsere, aki amerikai részvényalapjával harmadik helyezést ért el a Privátbankár Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Helyén maradhat a forint, ha odafönt el nem tolják
Eidenpenz József | 2025. július 1. 15:15
A magyar részvények még mindig vonzónak számítanak, és a forint is stabil maradhat, ha a gazdaságpolitika kitart mellette. Nyugdíjas éveinkre gondolva érdemes nem csak részvényt tartani, a Gránit Alapkezelő vegyes és ingatlanalapokkal is csökkenti a kockázatokat. Interjú Mandl Gergellyel, a Gránit Alapkezelő és a díjnyertes Harmónia Vegyes Alap szenior portfóliómenedzserével.
Befektetési alapok Hogyan jöhet ki Magyarország jól a vámháborúkból?
Izsó Márton - Herman Bernadett | 2025. június 18. 15:15
Mik azok a békerészvények, és nyerhet-e Magyarország, valamint a régió az európai fiskális stimulussal, és számítanak-e újabb különadókra? – ezekről mondta el véleményét Czakó Ágnes, az OTP Alapkezelő szenior porfólió menedzsere, aki elnyerte az Év feltörekvő portfolió-menedzsere címet a Privátbankár Alapkezelő Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Mi vár Európára Trump vámpolitikájában, Magyarország hogyan jöhet ki a helyzetből?
Herman Bernadett | 2025. június 17. 15:01
Mik azok a békerészvények, és nyerhet-e Magyarország, valamint a régió az európai fiskális stimulussal, és számítanak-e újabb különadókra? – ezekről mondta el egy május végi interjúban véleményét Czakó Ágnes, az OTP Alapkezelő szenior porfólió menedzsere, aki elnyerte az Év feltörekvő portfolió-menedzsere címet a Privátbankár Alapkezelő Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Hold Alapkezelő: Aki tud hosszú távon gondolkodni, tartson több részvényt vagy részvényalapot
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. június 16. 15:01
A Privátbankár.hu idei befektetési alapkezelői szavazásán a szakma által az Év Alapkezelőjének választott Hold Alapkezelő két szakemberével, Móricz Dániel befektetési vezetővel és Tuli Péter intézményi üzletágvezetővel részletesen kielemeztük a jelenlegi pénz- és tőkepiaci folyamatokra ható tényezőket.
Befektetési alapok Évi 2-3 százalékkal leértékelődő forint mellett vonzó a devizabefektetés
Eidenpenz József | 2025. május 28. 19:01
A K&H Értékpapír rendszeres ETF befektetési programját azoknak ajánlják, akik rendszeresen szeretnének félretenni, és a magas hozam érdekében mernek vállalni némi kockázatot. A programban devizaalapú befektetések szerepelnek, amik hozamát növelheti a forint évi átlagos 2-3 százalékos leértékelődése is. Interjú Horváth Istvánnal, a K&H Értékpapír vezérigazgatójával.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG