Nem fogadták meg a kisbefektetők a régi bölcs tanácsot, miszerint májusban adj el mindent, és ne is térj vissza a részvénypiacra a St Leger napi lóversenyig, amit szeptemberben tartanak. A magyar háztartások ugyanis májusban másfél éve nem látott rekord összeget, több mint 406,6 milliárd forintot fektettek be különböző értékpapírokba, amelyek között részvények és más kockázatosabb eszközök is voltak jelentős mennyiségben – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adataiból.
Újra népszerű az állampapír, sőt a vállalati kötvény is
A tetemes mennyiségű friss pénzből ezúttal állampapírokra is jutott, zsinórban négy havi eladás után májusban 91,4 milliárd forintnyi új lakossági megtakarítás jutott erre a piacra. A háztartásoknál lévő magyar állampapírok volumene ennek köszönhetően 13 227,8 milliárd forintra nőtt.
Népszerű volt a kisbefektetők körében a banki kötvény is, több mint 15 milliárd forintnyit vásárolt a lakosság ezekből ennek köszönhetően 671 milliárd forintos 12 és fél éves rekordra ugrott az állományuk. A jelzáloglevelek is ismét kelendőek, ezekben is van 2,6 milliárd forintnyi lakossági pénz, ami 8 éves rekord, mivel hosszú évtizedeken át egyáltalán nem voltak lakossági jelzáloglevelek, az utolsó ilyen sorozatok valamikor 2019 körül járhattak le.
Még a vállalati kötvénypiacon is találtak jó befektetési lehetőséget a háztartások, 6,7 milliárd forintért vásároltak májusban vállalati kötvényeket, ezzel 36 milliárd forintra duzzadt az állományuk, ami több mint 9 éves rekord.
A 2015-ös Quaestor-botrány óta nem fordult elő, hogy a lakosság jelentősebb összeget fektetett volna be nem bank, hanem valamilyen más vállalat kötvényébe.
A külföldi kötvények is népszerűek maradtak, bő 16 milliárd forintért vásároltak a háztartások ilyen eszközöket, az állományuk így új történelmi csúcsra, 1069 milliárd forintra hízott.
A befektetési alapok mindent visznek
A friss megtakarítások legnagyobb része befektetési alapokba került májusban is. A hazai alapokba 217 milliárd forint új megtakarítás folyt be, ezzel a háztartásoknál lévő befektetési jegyek állománya elérte a 12 083 milliárd forintot. Ez történelmi rekordnak számít, de a külföldi alapoknál is megdőlt minden korábbi csúcs. 12 milliárd forint friss befektetés áramlott beléjük, a magyar lakosságnál ennek és a hozamoknak köszönhetően május végén már 2538,6 milliárd forintnyi külföldi befektetési jegy volt.
Fotó: Privátbankár
A hazai részvénypiacról sem vonultak vissza a lakossági befektetők májusban, sőt szokatlanul nagy összegért, csaknem 60 milliárd forintért vásároltak magyar részvényeket. Ennek és némi árfolyam-emelkedésnek az eredőjeként a hónap végén a háztartások hazai részvényállománya elérte a 2445 milliárd forintos új történelmi csúcsot.
Ebből 1386,5 milliárd forintnyit tettek ki a bankrészvények, amelyek nagy része OTP-papír lehetett.
A külföldi részvényeket tartó kisbefektetők ugyanakkor hallgattak a régi tőzsdei mondásra, és eladtak valamennyit a papírjaikból. Zsinórban hét hónapnyi vásárlás után májusban 12 milliárd forintot kivettek a külföldi részvényeikből, de az árfolyamnyereség ezeken még így is olyan nagy volt, hogy a háztartások állománya 927,8 milliárd forintra nőtt, már csak 9,5 milliárd forintra volt a januári történelmi csúcstól.