Az NGM által tegnap kiküldött meghívó nemcsak az újságírókat, de néhány szakszervezeti vezetőt is meglepett. A szaktárca az új Munka törvénye ünnepélyes aláírására, a szakszervezetekkel kötött megállapodás bejelentésére invitálta meg a sajtó munkatársait. A hvg.hu tegnap este arról írt, hogy Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke is újságíróktól értesült az eseményről. Így járt Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke is.
A szakszervezeti vezetők szerint voltak egyeztetések a hét elején, de "semmifajta aláírásról nem volt szó". Ma délelőtt ez mégis megtörtént.
Választhattak: rossz vagy még rosszabb?
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter ma mégis azt jelentette be, hogy megállapodást kötött az új Munka törvénykönyvének a kollektív munkavállalói jogokra és a munkaviszonyra vonatkozó részéről a kormány a munkaadói és munkavállalói érdekképviseletekkel. Tehát nem a teljes törvényről, csak annak egy részéről van szó.
A munkavállalói érdekképviseletek hangoztatták: a kormány ígéretet tett arra, hogy a nyitott kérdéseket a hatályba léptető és az átmeneti rendelkezések között szabályozzák, illetve csak a "rossz és a még rosszabb" közül választhattak.
A szakszervezetek szerint eddig csak a kollektív jogokról és a munkaidőpótlékokkal kapcsolatban sikerült megegyezni a szaktárcával, de a kormány még nem is reagált a közös felvetésekre.
A munkáltatói oldal boldog
A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) aktív szerepet játszott azon a háromoldalú egyeztetésen, melynek végső fázisában a szakszervezetek jogállását érintő rendelkezésekről folytattak egyeztetést, és jutottak olyan megállapodásra, amely biztosítja a munkavállalói érdekvédelem feltételeit - írja szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében a szövetség.
AZ MGYOSZ szerint a megállapodás értelmében a szakszervezetek az eredeti koncepcióhoz képest több jogosítványt kapnak. Többek között a szakszervezeti képviselők szélesebb köre kaphat munkajogi védettséget, nő az érdekvédelemre fordítható munkaidő-kedvezmény, ami erős garanciát jelent a szakszervezetek megfelelő működésére. A szakszervezeti tagdíjakat továbbra is a munkaadó vonja majd le a bérekből, ezzel is egyszerűsítve a szakszervezetek adminisztratív működését - hívja fel rá a figyelmet az MGOSZ.
Rolek Ferenc, az MGYOSZ alelnöke szerint "a mai napon egy tisztességes megállapodást kötöttünk a munkavállalók és a kormány képviselőivel, ami minden szempontból összhangban van a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) és az Európai Unió munkaügyi szabályozásaival egyaránt. Komoly erőfeszítésekre és kompromisszumokra volt szükség minden oldalról ahhoz, hogy ezt az eredményt végül elérhessük. Véleményem szerint a szakszervezetek számára is előnyös a mostani megegyezés, hiszen olyan módosításokat tartalmaz, melyek egyértelműen partnerséget jelentenek a munkaadók, a munkavállalók és a kormányzati szervek között, és garantálják a szakszervezeti autonómia megmaradását".