1p
Kelet-Közép Európa jelenlegi bajainak jó részéért, a folyamatos korrupcióért és a néhol államcsőd közeli állapotokért súlyos felelősség terheli az IMF-et, a Világbankot, és az EBRD-t mivel rákényszerítették térségünkre az ultraliberális gazdaságpolitikát, minden áron erőltették a privatizációt.

David Stuckler az alapblog.hu-nak adott újabb interjúban kifejtette, hogy még mindig sokkal jobban jártak azok az országok, ahol engedték labdába rúgni a külföldi tőkét, mint ahol a gazdaságot totálisan az újdonsült hazai tőkének engedték át. Véleménye szerint minél több lehetőséget biztosítottak egy országban a nemzeti tőkének, annál nagyobb lett a korrupció így például ez a nemzeti alapú privatizáció Oroszországot szabályosan csődbe is juttatta. Mindazonáltal a megkérdezett cambridge-i tudós szerint általánosságban a kelet-európai társadalmi és gazdasági kudarcokért súlyos felelősség terheli az IMF-et, a Világbankot és az Európai Beruházási Bankot, az EBRD-t.

David Stuckler szerint a rendszerváltással a térségben nem az igazi, a nyugati értelemben vett szabadság kora jött el, hanem a legkegyetlenebb kapitalizmusé. Huszonnégy volt kommunista ország több ezer vállalatánál és vállalkozójánál végzett saját és világbanki felmérések vitán felül igazolják, hogy igazából egy kudarctörténet a rendszerváltás, legalábbis annak gazdasági része. Véleménye szerint a legsúlyosabb bűnnek az bizonyult, hogy hagyták szétbomlani az állami struktúrákat, még életképes egészségügyi ellátórendszereket és oktatási szisztémákat vertek szét – a privatizáció „szentségére” hivatkozva.

A tudományos publikáció egyik szerzője  David Stuckler, a cambridge-i egyetem szociológia professzora, aki egy korábbi interjúban kifejtette, hogy a pénzügyi válság kirobbanása óta megdöbbentő ütemben növekszik Európa-szerte az öngyilkosok száma. Részletek>>

A kutató kiemelte, hogy a káoszban a vezető kommunista káderek találták fel magukat a legjobban, ők szerezték meg a kuponok, a kárpótlási jegyek és minden más tömeges privatizációhoz szükséges eszköz nagy részét, így ez az egészen piciny kisebbség akkora gazdagságra tett szert olyan rövid idő alatt amire nem akad példa a történelemben. David Stuckler szerint az IMF-nél, a Világbanknál és az EBRD-nél nem lehetett nem észlelniük, hogy a dolgok a visszájára fognak elsülni  mégis nemcsak, hogy nem próbálták elejét venni a folytatódásnak, hanem még nagyobb sebességre akartak kapcsolni, a privatizációk kiszélesítését, még erőteljesebb ütemét kezdték diktálni, sokkterápiás kezelésben látták a megoldást.

A szakértő hozzátette, hogy a nemzetközi szervezeteket igazolták a makroadatok, azonban nem vették figyelembe a felszín alatti társadalmi feszültségeket. A kutató kiemelte: a tanulmányuk azt bizonyítja, hogy a privatizáció  ahelyett, hogy fair viszonyok megteremtését segítette volna elő Kelet-Európában, példátlan méretűvé fokozta a korrupciót.

Az eredmények alapján a kelet-európai országok drámai eladósodottsága is a rossz privatizációval magyarázható, mert a privatizációkkal összefüggésben szinte szétverték - minden értelemben - az állami struktúrákat. A kutató elmondta, hogy nemcsak minden stratégiai ágazatot kivettek a szuverenitáshoz szükséges állami felügyelet alól, hanem mindazzal, amit privatizáció ürügyén tettek, végzetesen sérülékennyé tette az államot és az önkormányzati rendszert.

A kutató kiemelte, hogy azokban az országokban okoz a korrupció nagyobb károkat, ahol mesterségesen visszaszorították a külföldi tőkét a nemzeti tőkével szemben. A külföldi tulajdonosok össze nem vethetően átláthatóbbak, mint a nemzeti tőke által uralt cégek.

A teljes interjút itt olvashatja>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lenyűgöző videó került elő Varga Judit, Rogán Antal és Gulyás Gergely közös múltjából
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 12:48
Magyar Péter vádjainak fényében a szereplők minden egyes arcrándulása egészen új értelmezést nyer.
Makro / Külgazdaság Valamit már mondott az ügyészségnek Varga Judit - kihallgatták a hangfelvétel ügyében
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 10:56
Elárulta az ügyészség, hogy berendelték a volt igazságügyminisztert a Magyar Péter vádjai kapcsán indult eljárás során.
Makro / Külgazdaság Hszi Csin-ping nem hagyja magát
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 09:06
És a kínai fejlődést sem engedi megállítani. Erről is beszélt a kínai vezető a holland miniszterelnökkel történt találkozója után.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hírt is kapott Orbán Viktor, itt vannak a friss adatok
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 08:30
A bruttó átlagbér már 600 ezer forint felett jár, 14,6 százalékos növekedéssel.
Makro / Külgazdaság Kitalálja, milyen nevek nem hangzottak el Varga Judit közel kétórás interjújában?
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 07:16
Sokat beszélt, de a lényegről kevesett mondott a volt miniszter.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor váratlanul felhívta Szijjártó Pétert, miközben interjút készítettünk a külügyminiszterrel
Csabai Károly - Wéber Balázs | 2024. március 27. 16:22
Nagyinterjút adott a Privátbankárnak a külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Ilyet is ritkán látni a benzinkutakon!
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:50
Az egyik drágul, a másik olcsóbb lesz.
Makro / Külgazdaság Hasít a svéd H&M ruházati cégóriás
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:20
Megugrott a svéd Hennes & Mauritz AB (H&M), a világ második legnagyobb divatáru-kiskereskedelmi láncának profitja a február végével záródott negyedévben.
Makro / Külgazdaság Ez történne, ha nálunk is euró lenne
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 13:27
Márciusban javult, három havi csúcsot ért el a gazdasági hangulatindex mind az EU-ban, mind az euróövezetben, a foglalkoztatási kilátások mutatószáma pedig magas szinten stabilan tartotta magát az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG ECFIN) szerdai jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Bécs? Budapest? Vagy Bukarest? Érdekes rangsor készült
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 11:12
A világ nagyvárosai éles versenyt vívnak azért, hogy magukhoz vonzzák a kezdő vállalkozásokat, amelyek nagyra nőve országaik gazdaságának jelentős szereplői és nem mellesleg adóalanyai lehetnek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG