Mi történt?
Az EU augusztus 1-jétől léptette életbe az Oroszország elleni szankciók úgynevezett harmadik lépcsőjét. Az uniós intézkedések korlátozzák Oroszország hozzáférését a nemzetközi tőkepiacokhoz, fegyverembargót vezetnek be, valamint megtiltják az úgynevezett kettős felhasználású, polgári és védelmi célokra is használható termékek katonai célú exportját, emellett pedig azt is meggátolják, hogy Oroszország olajkitermeléshez használt technológiákhoz juthasson hozzá az EU tagállamaiból.
Aztán válaszoltak az oroszok
Másnak ennyire Arról, hogy mekkora termeléskiesést jelent majd például a németeknek, az olaszoknak, vagy épp a szlovákoknak az embargó, arról bővebben ebben az összefoglaló cikkünkben olvashat. |
Oroszország válaszul az ellene bevezetett nyugati szankciókra múlt csütörtökön bejelentette, hogy egy éven át nem engedi be a területére az Európai Unióból, az Egyesült Államokból, Ausztráliából, Kanadából és Norvégiából származó marhahúst, sertéshúst, gyümölcs- és zöldségtermékeket, baromfit, halat, sajtot, tejet és tejtermékeket. Az embargó több száz millió euró kárt okozhat az európai uniós termelőknek.
Ennyire fog nekünk fájni
Magyarországon a gazdák 2,5 millió tonna zöldséget és gyümölcsöt állítanak elő, a termelés 5-7 százaléka irányul az orosz piacra. Ennek értéke nagyjából 15-20 milliárd forint éves szinten.
Elemzők szerint mintegy 0,2 százalékponttal vetné vissza a hazai össztermék (GDP) növekedést éves szinten, ha teljesen megszűnne a mezőgazdasági termékek kivitele Oroszországba. Részletek >>> |
A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek (Magosz) szerint a szakértők által vártnál is nagyobb gondot jelenthet a magyar agrárium számára az orosz embargó. Jakab István kedden közölte, az unió belső piacán jelennek majd meg azok az áruk, amelyeket az embargó miatt nem lehet kivinni az orosz piacra.
A várható túlkínálat komoly gondot okozhat a magyar gazdálkodóknak, akik termékeik mintegy 80 százalékát az Európai Unión belül értékesítik.
Mi is beálltunk a pénzkérők sorába
EU, fizess! A szankció bejelentése után egy-két nappal már nem csak a lengyel kormány, de a francia és a görög termelők is fölszólították az Európai Uniót, hogy térítsék meg az embargó miatt keletkezett kárukat vagy vezessen be ártámogatást. |
Az ügyben szerdán Navracsics Tibor is megszólalt. A külgazdasági és külügyminiszter a Twitter-oldalán közölte: éves szinten 80 millió euró (mintegy 25 milliárd forint) veszteséget jelenthet a magyar mezőgazdasági exportnak az oroszok válaszlépése, ezért hamarosan európai uniós kompenzációra lesz szükségünk.
Ennyi van és kész!
Karel De Gucht, az EU kereskedelmi biztosa múlt pénteken azt közölte, hogy az Európai Bizottságnak 400 millió eurós (125 milliárd forint) alap áll rendelkezésére ahhoz, hogy kártalanítsa az EU-tagállamok mezőgazdasági termelőit az orosz élelmiszer-embargó miatt.