Bővülő pénzügyi szektor
A folyamat első jelei a 2008-as válság idején mutatkoztak, amikor hirtelen beszűkültek az amerikai lehetőségek, Kínát pedig nem igazán rázta meg a válság. Az utóbbi időben viszont a bónuszokat kezdték visszavágni az amerikai cégek, miközben Kínában a lehetőségek bővülnek. Jóllehet a gazdaság növekedésének üteme lassul, a szerkezete egyúttal átalakul, és olyan szektorok bővülnek, ahol szükség van a pénzügyi szakemberekre.
Állami hatás
A mostani hullámban az is szerepet játszik, hogy a kínai kormány támogatni kezdte a vállalkozásokat, így elég sok startup indul útjára, melyek finanszírozása komoly üzletág lett. A bankrendszer és általában a pénzügyi közvetítőrendszer gyorsan fejlődik, annak ellenére, hogy a tavalyi tőzsdei lufi pukkadása után a hatóságok meglehetősen piacellenes módon avatkoztak be a tőzsdei ügyletekbe. A kockázati tőkések mindenesetre 37 milliárd dollárt fektettek tavaly az induló vállalkozásokba.
Korlátlan lehetőségek
Közben az IMF tartalékvalutává minősítette a jüant a dollár, a font, az euró és a jen mellett, így jüan piaca élénkül, a bankoknak extra devizakereskedőkre van szükségük. A jó szakembereknek most könnyűek az előrejutási lehetőségeik, ahogy mondják, a határ a csillagos ég, míg a telített amerikai szakemberpiacon hosszú időt kell várni, hogy előreléphessen valaki.
Ami szokatlan
Sokak döntését a jó lehetőségek mellett az is befolyásolja, hogy szívesen települnek haza szüleik, rokonaik közelébe. Ugyanakkor a Bloomberg szerint sokukat egyfajta kulturális és munkamorál sokk is éri. Elmondásuk szerint, míg Amerikában a munkafolyamatok jól tervezettek, Kínában sok a hirtelen, esetleges döntés, hiányzik a szervezettség, ráadásul a résztvevők sokszor késnek is a megbeszélésekről. Ami az utóbbi időben még sokkoló a visszatérők számára, az ingatlanárak meredek emelkedése.
Az ingázók
Végül nem mindenki marad, a visszatérők nagyjából 5 százaléka úgy dönt, hogy neki túl nehéz visszailleszkedni egykori otthoni környezetébe, sokkal kényelmesebb a megszokott amerikai életforma, még ha nincsenek is olyan nagy lehetőségek, mint korábban gondolták. És olyanok is akadnak, akik többször váltanak: egy ideig Kínában élnek és dolgoznak, ha megunták, visszamennek Amerikába, aztán ha újra kihívásra vágynak, újra mennek az óhazába.