Trump beszédet tart egy nappal az eskütétel előtt. EPA/Chris Kleponis |
Még pár óra és megkezdődik a világ első számú politikai vezetőjének beiktatási ceremóniája. Emberemlékezet óta nem övezte amerikai elnököt olyan szintű politikai bizonytalanság, mint amely most Trumpot körüllengi. Amit szinte bizonyosan el lehet mondani, hogy Trump - szép szóval, vagy önkényesen –, de új nemzetközi kereskedelmi megállapodásokra törekszik, amely könnyedén csaphat át globális kereskedelmi háborúba.
Kína és Mexikó napokon belül sorra kerül
Wilbur Ross leendő amerikai kereskedelmi miniszter szerdai meghallgatásán - Hszi kínai elnök globalizáció melletti davosi beszédére reagálva - Kínát a világ legprotekcionistább országának nevezte, egyúttal saját magát az "értelmes külkereskedelem" támogatójaként festette le. A hivatalba lépés után rögtön újra akarja tárgyalni a NAFTA szerződést Kanadával és főként Mexikóval, illetve sokkal agresszívabban lépne fel a kínai dömpingárak és államilag támogatott szektorok ellen. Ugyanakkor kijelentette, hogy tudatában van a 30-as évek második felének amerikai protekcionizmusa által okozott recessziónak, a "történelemből pedig tanulni kell".
Káncz Csaba |
Egy kínai állami lap vezércikke szerint bár egy kereskedelmi háborúban Kína többet veszíthet, nem lesznek gyengék és félénkek. Ígérik, az amerikai protekcionizmusra kemény válaszlépéseket fognak adni, az ország nem fogja megadni magát. Többek között az amerikai agrárexport és a Boeing kerülhet kínai célkeresztbe a Global Times szerint.
Trump és csapata ráadásul ma újabb sértést küld Peking címére. Jü Sji-kun volt elnök vezetésével ugyanis tajvani biztonsági vezetők és törvényhozók egész delegációja fog részt venni az elnöki beiktatáson. Mint ismeretes egyébként, magyar politikust nem hívtak meg a ceremóniára, holott mind a román miniszterelnök, mint a román parlament elnöke jelen lesz. Ez meglehetősen világos jelzés Trump elkövetkező régiós politikai játszmájára vonatkozóan.
Mivel lobbanthatja be Trump az aranyárat?
Amerikai pénzügyi elemzők a Trumppal kapcsolatos feszült politikai helyzet miatt most az aranyat ajánlják a befektetők figyelmébe. Megítélésük szerint Trump a beiktatás alkalmával vagy utána reálisan szemlélve öt olyan kijelentést is tehet, amelytől megugrana az arany ára. Mik ezek?
- Ha kampányígéretének megfelelően Trump Kínát valuta-manipulátornak nevezi;
- ha kifejezi szándékát, hogy elveti az "egy Kína"-elvet;
- ha deklarálja, hogy a Kína által a Dél-kínai-tengeren épített mesterséges szigetek illegálisak;
- ha tovább ösztönzi az EU tagjait a szövetség elhagyására;
- ha támogatást nyújt egy gyors kereskedelmi szerződés megkötéséhez az Egyesült Királysággal; ösztökélve Londont, hogy "kemény Brexitet" hajtson végre.
Az arany mellett szól még, hogy Trump tervezett óriási infrastruktúra-fejlesztési programjai az első évtizedben mintegy 7,2 ezermilliárd dollárral növelné meg az álladósságot, jelentősen meglökve az inflációt, ezzel további keresletet támasztva az arany iránt. Az utóbbi időben ráadásul az orosz és a kínai jegybank komoly aranyvásárlóvá lépett elő. A World Gold Council kimutatása szerint a Kreml az elmúlt 24 hónapban 50 százalékkal, 1542 tonnára növelte aranykészletét, Kína pedig napjainkra már 1840 tonnát tartalékol.
Káncz Csaba jegyzete