Az idei összesített tranzakciószám így megközelítheti a Duna House által már év elején prognosztizált 95 ezret. A kereslet sem volt magas, az év második leggyengébb hónapja volt a november.
Az index tavaly ugyanekkor épp a legmagasabb pontján állt (79-en), igaz ez a végtörlesztési időszak kezdete volt. A Duna House havi jelentése szerint az idei év vége e tekintetben a szezonalitásnak megfelelően alakul.
Milyen lakásokat vesznek?
Novemberben a panellakások négyzetméterára vidéken 130 ezer forint fölött alakult, Pesten meghaladta a 150, Budán pedig a 180 ezret. A tégla lakásokat a keleti országrészben vették a legolcsóbban (164 000 Ft/m2) és Budán a legdrágábban (328 000 Ft/m2). A felújítandó lakásokat Pest megyében vették legnagyobb arányban, de ez is csak összes vásárlás 8%-át tette ki. Továbbra is a jó és kiváló minőségű ingatlanoknak van piaca.
Vidéken erősen csökkent egy hónap alatt a 20-40 m2 közötti garzonok adásvétele (11%) és inkább a valamivel nagyobb méretű ingatlanok cseréltek gazdát. Ezzel együtt bővült a 100-200 ezer Ft/m2 ingatlanok kategóriája is és az 5-10, illetve a 10-15 millió Ft közötti ingatlanoké. Pest megyében (köszönhetően az agglomerációnak) megint felugrott a 40 millió fölötti ingatlanok aránya a háromszorosára (9%) és ezzel a 140 ezer Ft/m2 ársávba tartozó kínálat is látványosan emelkedett.
Budán (az agglomerációval ellentétben) csökkent a nagy értékű, 40 millió forint feletti ingatlanok forgalma az egy hónappal ezelőtt mértekhez képest 13%-ról 5%-ra. Pesten az 5-10 millió közötti sáv erősödött a drágábbak terhére.
Hol keresnek lakást?
Ismét a 2. kerület végzett a népszerűségi lista élén, miután a leendő vevők 18 %-a jelölte be a régiót, mint az egyik lehetséges célpontot. Mögötte a 13. és 11. kerületek végeztek. Észak-Buda és Pest belső kerületei vonzzák továbbra is leginkább a vevőket, a keleti régió ettől némileg elmarad, a főváros déli szektora pedig teljes lemaradást mutat.
Merre mennek az ingatlanárak?
A Duna House adatai szerint nincs jelentős változás az árakban. A vidéki családi házat kínálók szenvedték el átlagosan a legnagyobb áresést, 11%-os árcsökkenést további 10% vevői alkuval. Az összes ingatlantípus átlagában Budapestben 5% árcsökkenés és 6% alku, vidéken 7% árcsökkentés és újabb 7% vásárlói alku volt jellemző.
Ki vesz ilyenkor lakást?
Az októberi visszaesést követően Budapesten visszaerősödött az első lakásukat megvásárlók aránya és 34%-kal ismét a legnépesebb tábort alkották, holott az illetékváltozás szerint érdemes volna jövőre halasztaniuk a beruházást. A befektetők aránya ellenben feleakkora, mint egy hónappal ezelőtt.
Vidéken a legnépesebb korosztályt a 30-asok tették ki 35%-kal, ők átlagban 11 millió fölött költöttek. Ennél olcsóbban vásároltak a magukat beosztottnak vallók, ők átlagosan 62 m2-es lakásokat vásároltak 8,5 millió forint alatt. Nagyjából velük megegyező paraméterekkel vettek az első lakást vásárlók is. A legtöbbet, átlagban 15 millió forintot a nagyobb lakásba költözők adtak ki.
Ki ad el ilyenkor?
A nyárvégi fellendülést követően a fővárosban egyre csökken a nagyobb lakásba vágyó eladók aránya. A szeptemberi 54%-os arányuk 36%, novemberben pedig már csak 29%, bár még így is a legnépesebb csoport. Látványosat ugrott viszont a kisebbe költözők részesedése az októberi 15%-ról 27%-ra.
Vidéken szintén csökkent a nagyobb lakásba költözés miatt eladók aránya, bár kisebb mértékben. Az eladók harmada örökölt ingatlant értékesít, átlagban 6,8 millió forintért. Legmagasabb átlagáron, közel 16,5 millió forintért azok adtak el, akik a generációk különköltözését jelölték meg az eladás okának, arányuk azonban rendkívül csekély (4%). Nem sokkal maradtak el vidéken a vállalkozók, ők 15,7 milliós átlagon értékesítettek, arányuk viszonylag nagy az összes eladó között (18%) - derül ki a Duna House elemzéséből.