2001 augusztusában Saha a Fulham színeiben gólt lőtt a Sunderlandnek a Premier League-ben, a világ legnézettebb bajnokságában. A francia csatár még most is emlékszik, mennyire feljazott volt: "mintha a föld fölött lebegnék", mondja.
Még buzgott benne az adrenalin, amikor gólját megünneplendő, vett magának egy 15 ezer fontos motort. Az egyetlen probléma csak az volt, hogy Sahának nem volt jogosítványa. Egy hirtelen meggazdagodott fiatalember meggondolatlan vásárlása volt ez.
"Szeretem elmesélni ezt a történetet, mert ekkor fogtam fel, hogy sokkal óvatosabbnak kell lennem, különben borzasztó bajba kerülhetek" - mondta a Financial Timesnak Cote d’Azur-i otthonából a most 42 éves Saha egy Zoom-beszélgetésben.
A francia csatár 1997-ben a Metz együtteséből indulva 16 évet töltött az elitfutballban, hogy aztán több Premier League klub után az olasz Lazio legyen pályafutása utolsó állomása.
Saha többször is felért a csúcsra, hiszen a Manchester Uniteddel kétszer nyert bajnokságot, egyszer Bajnokok Ligáját is, de húszszor francia válogatott is volt, ahol négy gól szerzett.
Ám a csúcsok mellett többször is padlót fogott: sérülések hátráltatták karrierjét, olyannyira, hogy sokan a foci egyik be nem teljesült ígéretének tartják. De az is kiderült, hogy még ennél is rosszabb dolgokat kellett elviselnie:
számtalan történetet tud felidézni, hogy pazarolta el megkeresett pénzét.
Az egyik ilyen sztori, amikor megtudta, hogy többezer fontos tartozása van ki nem fizetett rezsiszámlái miatt. Vagy egy másik alkalommal, amikor egy adóoptimalizálást ígérő rendszert kezdett használni, aminek a vége az lett, hogy egy ellenőrzést követően kénytelen volt „hatjegyű összeget” fizetni a brit adóhatóságoknak. (Az egyik becslés szerint körülbelül 500 Premier League-es játékos fektetett be ilyen konstrukciókba, amiken akár egymilliárd fontot is veszthettek.)
Saha számára a legrosszabb akkor jött el, amikor az egyik meg nem nevezett klubjánál átnézte saját szerződését, és az apróbetűs résznél felfedezte, hogy ügynöke belegyezett egy hatszámjegyű összeg kifizetésébe a szóban forgó klub partnere számára. A francia csatár megdöbbenve látta, hogy egy ilyen tekintélyes összeget kell fizetnie egy olyan embernek, akit nem is ismer.
Bár Saha úgy érezte, alá kell írni a szerződést, azért az ügynökét kirúgta. "Elfogadhatatlan, nekem dolgozol, nem a klubnak vagy bárki másnak... Teljesen, totálisan őrület volt." - mondta Saha.
Visszatekintve ezekre a történetekre egy közös vonást fedez fel bennük: rossz tanácsokat kapott annak idején, mások pedig kihasználták pénzügyi tudatlanságát. Ez megértette vele, miért veszíti el sok élvonalbeli futballista rendkívüli fizikai képességei révén megszerzett vagyonát. Ezek a fiatalemberek, akik gyakran nagyon kevés formális oktatásban részesültek, vonzzák azokat, akik a sportolók révén szeretnének meggazdagodni.
"A gond az, hogy valakiben bíznod kell, aki aztán a pénzedet kezeli" - mondja Saha. "Ez nem olyan, mint amikor autót veszel, és rögtön látszik, hogy nem működik. A pénzügyek nem pont így működnek. Két, három, négy évbe is beletelik, mire végül rájössz, hogy átvertek vagy rossz tanácsot kaptál. Szóval, ez elég nagy probléma."
Saha tapasztalata egyáltalán nem egyedi. Az XPro nevű, volt játékosoknak segítő jótékonysági szervezet szerint a PL korábbi játékosainak 60 százaléka csődbe megy visszavonulása után öt éven belül. Sokan elválnak, és mentális problémákkal küzdenek miután szögre akasztották a stoplist.
Saha szintén szétment korábbi partnerével, három gyermeke édesanyjával, de úgy véli, elég szerencsés volt, hogy viszonylag jómódú maradt. Nem szállt ki teljesen a futballból, alkalmanként televíziós szakértőként működött közre a meccseken, de alapvetően új kihívásokat keresett.
Játékosként szerzett tapasztalatai miatt 2014-ben kezdett dolgozni az AxisStars nevű cégén, amely sportolóknak és a szórakoztatóiparban dolgozóknak nyújt segítséget pénzügyi döntéseikben.
A tanácsadók, ügyvédek és ügynökök díjat fizetnek azért, hogy csatlakozzanak az AxisStars-hoz, ahol a vállalat vezetősége ellenőrzi őket. Miután szolgáltatást nyújtottak a tagoknak (vagyis a sportolóknak), olyan minősítést kaphatnak, amely hasonló az olyan alkalmazásoknál, mint az Uber vagy az Airbnb, így más tagok jelzik munkájuk minőségét.
Saha szerint egy olyan központi helyet igyekeznek kivívni, ahol mindenféle problémára megoldást találnak a sportolók.
Az ötlet számos változáson ment keresztül, mielőtt találkozott Kate Hamer, az Unilever és a Walt Disney korábbi digitális marketingvezetőjével, aki üzleti partnere és társtulajdonosa lett a cégben.
A Premier Leauge-ben futballozó játékosok átlagos fizetése 2019-ben 3 millió fontot is meghaladta, miközben a teljes munkaidőben dolgozó angol átlagfizetés 38 600 font. Vagyis egy PL-focista hetente közel kétszer annyit keres, mint átlagbérért dolgozó szigetországi munkavállaló.
Saha elmondása szerint az AxisStars 400 tagja között megtalálható Paul Pogba, a Manchester United sztárja, de rajta kívül korábbi PL-játékosok, rögbijátékosok,, zenészek és komikusok is. A tagok mintegy 100 profi cég és magánszemély szolgáltatásaihoz férnek hozzá.
Mindazonáltal ez nem nagy üzlet. Az angol szabályozás szerint az AxisStars csak a mikrovállalkozásnak számít, ami a Seedrs nevű crowdfunding oldalon tervez forrásokat bevonni. A cég csak most kezdte tesztelni a forrásgyűjtést, míg bevétele csak a múlt évtől keletkezett.
Nem úgy hangzik, mintha Saha hamarosan ismét a játékosként élvezett milliomos-életmódhoz térne vissza. Míg a cége növekedése fontos számára, a személyes meggazdagodás mintha kevésbé izgatná.
"Eleget kerestem ahhoz, hogy tudjam, tenni kell valamit a rossz pénzügyi tanácsokkal, hogy mások ne kövessék el ugyanazokat a hibákat" - mondja az exfocista.
Éppen ezért a cél az, hogy az AxisSport megbízható legyen korábbi sportolók számára, és hogy Saha levezethesse futballkarrierje utáni energiáit.
Ki a vezetői példaképe?
George Weah, az AC Milan volt futballistája, akit 2018-ban Libéria elnökéne választottak meg. Bármi, amit Weah tett, stílusosan, erőteljesen és elszántan tette.
Ha nem vezető lenne, hol tevékenykedne?
Az oktatásban valahol. Szeretném kommunikációs készségeimet fejleszteni, és aztán megosztani tudásomat.
Mi volt az első vezetői lecke, amit megtanult?
Tudni kell rangsorolni. Játékosként is ez volt a feladat, de vállalkozóként igazán tudni kell fókuszálni. Persze, meg kell hallgatni egy csomó tanácsot, de... igazán fókuszáltnak kell maradni, nem fejleszteni mindent, és nem folyton multitask-üzemmódban dolgozni.
"Úgy érzem, most az új célom az, hogy a dolgokat valódi tartalommal építsük fel" - mondja. "Szánunk rá időt, ügyelve arra, hogy stratégiában partneri viszonyt alakítsunk ki a megfelelő emberekkel, olyanokkal, akik valóban a probléma helyes kezelésével akarnak foglalkozni."
Ez még értékesebb egy olyan ember szájából, aki maga is drága, csillogó dolgokat vásárolt, amikor szaladt vele a szekér. Végül lett jogosítvány motorra? "Nem" - mondja nevetve Saha, "de van egy robogóm, az pont elég nekem."
Biztos, hogy egy startup alapítójaként hosszú órákat dolgozni nem helyettesíti a góllövés örömét 76 ezer ember előtt az Old Traffordon. A Financial Times kérdésére, hogy nem hiányzik-e neki a foci, Saha a következőt válaszolja:
"Vannak időszakok, pillanatok, amikor nézem a United meccseit, és szeretnék megint ott lenni, játszani, de a kemény edzések egyáltalán nem hiányoznak, ahogy a rengeteg utazás sem, a két- vagy háromnaponta játszott meccsek. Őrületes a mérkőzések intenzitása is."
A foci hírnevet és csodálatot hozott neki, de Saha úgy véli, az üzleti világ több kihívást, és más kielégülést tartogat számára.
"Nagyon büszke vagyok arra, amit most csinálok, mert kívül kerültem a komfortzónámon. Úgy érzem, többet fejlődtem polgárként most, mint játékosként" - zárja a beszélgetést Saha.
Mi a helyzet Magyarországon?
Az biztos, hogy itthon sem nagyon különbözik a kép: tíz éve Sallói István 70 százalékra becsülte azok arányát, akik futballista karrierjük után nem tudnak mit kezdeni magukkal. Sőt, Boda Imre, aki 1987-ben bajnok lett az MTK-val, még ennél is nagyobbra becsülte azok arányát, akik "nagy gondokkal küzdenek, százból egynek sikerül elérnie, hogy megmaradjon az életszínvonala".
Azóta túl sok változás nem történhetett, ahogy az origo tavalyi nagy cikkéből és felhívásából erre következtetni lehet. Korábban már többször felmerült, hogy belga és holland mintára az aktív játékosoknak a fizetésük bizonyos százalékát letétbe kellene helyezni a pályafutásuk utáni újrakezdés alapjául, de nálunk ez a megoldás egyelőre legfeljebb önkéntes alapon következne be. De a Hivatásos Labdarúgók Szervezete (HLSZ) hiába kapacitálja a tagjait, hogy önkéntesen vállalják a fizetésük bizonyos százalékénak letétbe helyezését, egyelőre nem nagy sikerrel teszi ezt.
„Az már világosan kiderült, hogy önkéntes alapon ez nem fog működni – mondta az origónak dr. Horváth Gábor, a HLSZ főtitkára. – Többször kezdeményeztük már egy afféle karrieralap létrehozását, de a játékosok túlnyomó többsége nem mutatott erre hajlandóságot, pedig bizonyosnak tetszik, hogy egy ilyen rendszerrel jelentősen szűkülne a rászoruló időskorú labdarúgók köre"
Szabálymódosítás nincs tervben, az MLSZ a HLSZ-re vár ebben az ügyben.A futballszövetség álláspontja az, hogy amennyiben életképes kezdeményezés jön létre, azt szívesen támogatják, de az első lépést a játékos-szakszervezetnek kell megtennie, ami már azoknak a véleményét is tükrözi, akik a pénzükről lemondanának. Csányi Sándor elnök szerint a kluboké a fő felelősség.
A Labdarúgó Szövetség egyébként létrehozta a Focisegély-alapítványt, és azon keresztül segélyez bajba jutott labdarúgókat, illetve a 2020-as beszámolója szerint 115 millió forintot fizetett éven túli lakáskölcsönökre focistáknak, szociális segélyként.
Volt focistáink vállalkozóként is szerencsét próbálnak, ám ahogy laptársunk tavaly ősszel megvizsgálta, több a problémás vállalkozás, mint a tényleges sikersztori.
Az mfor.hu által vizsgált 15 cégből
- négynek egy forint árbevétele nem volt tavaly,
- kilenc cég zárta veszteséggel 2019-et,
- nyolc cégnek pedig mínusz tartományban van a saját tőkéje, közülük négy esetben legalább két egymást követő évben ez volt a helyzet, ezekből egy esetben, Böde Dániel Felkov Bt.-jénél viszont a negatív saját tőke problémája már 2016 óta fennáll.
- A legnagyobb árbevételt tavaly Tőzsér Dániel cége, a Rosegold Ingatlanfejlesztő Kft. érte el, 685,5 millió forintot, amitől közel 100 millióva marad le Szalai Ádám OLS-Omega-Laser-Steeltec Kft.-jének 573,2 milliós bevétele.
- A legnagyobb profitot Torghelle Sándor és Juhász Roland közös cége könyvelhette el, a TS&JR Property Kft. 20,99 millió nyereséggel zárta 2019-et. Mögötte találjuk Szalai Ádám imént említett érdekeltségét 14,5 milliós profittal. Osztalékfizetés azonban egyik esetben sem történt.
Akármerre nézünk is, a focisták pénzügyi tudatossága régen is, most is meglehetősen hiányos volt és maradt, így a Saháéhoz hasonló cégeknek sok országban lenne létjogosultságuk.