Ő az első, aki távozott Abe Sindzó miniszterelnök kormányából.
Szépség és divat, állami pénzből?
Névjegy A politikusi dinasztiából származó Obucsi Juko (apja miniszterelnök, nagyapja parlamenti képviselő volt) 2000-től 2012-ig tagja volt a japán parlamentnek, 2008 szeptemberétől egy évig esélyegyenlőségi miniszter is volt, majd 2012 decemberétől pénzügyminiszter-helyettesi posztot töltött be. |
A miniszteri posztra szeptember elején kinevezett Obucsi Juko 2007 és 2012 között több mint tízmillió jent (több mint 22 millió forintot) költött el állítólag úgy, hogy a kiadásoknak semmi köze nem volt a politikai munkájához.
A Mainicsi Simbun című balközép napilap a birtokába jutott számlák alapján arról számolt be, hogy a miniszter asszony egyebek között szépségápolási cikkeket vásárolt nagy üzletekben. A számára adományokat gyűjtő szervezet pedig 3,62 millió jent költött el a miniszter sógorának divatüzletében.
Másnak kell meggyőzni a japánokat arról, hogy az atomerőmű jó
Elemzők szerint a miniszter távozása nagy csapás a miniszterelnök számára, aki nagyon számított a negyvenegy éves, kétgyermekes politikusra abban, hogy meggyőzze az atomerőművek körül élőket a reaktorok újraindításának szükségességéről.
A fukusimai atomerőművet elpusztító 2011. márciusi földrengés és szökőár után minden atomerőművet leállítottak a szigetországban, az összesen 54 reaktor azóta sem működik. A hőerőműveket csúcsszinten járatják az igények kielégítésére, de ez rendkívül drága, mert a fűtőanyagul szolgáló kőolajat és földgázt teljes egészében importálni kell.
Néhány órával később egy másik miniszter is lemondott
Néhány órával Obucsi után egy másik miniszter, Macusima Midori is lemondott - az ok magyar szemmel nézve elképesztő: az ellenzék azzal vádolja a minisztert, hogy papír legyezőket osztogatott kampánycélból a választóknak, ezzel megsértette a választási törvényt. Az igazságügyminiszter ezért mondott le.