Fotó: Diákhitel Zrt. |
HIányzik a szakdolgozat vagy a nyelvvizsga? Jön a levél
A hivatal közölte: a magyar állami ösztöndíj igénybevételéhez kapcsolódó kötelezettségekkel összefüggésben az elmúlt két hónapban több mint kétezer olyan volt hallgatónak küldtek határozatot, aki sikeres kimeneti vizsgát tett vagy abszolutóriumot (végbizonyítványt) szerzett, de oklevelét nem szerezte meg (nem írt szakdolgozatot, vagy nem szerzett nyelvvizsgát).
A határozatot elsősorban azok a hallgatók kapták meg, akik 2012 őszén négy féléves képzést (mesterképzést vagy felsőoktatási szakképzést) kezdtek meg. A határidő az esetek nagy részében augusztus 31.
A kiküldött határozatban az összesen igénybe vett magyar állami ösztöndíj összegét és az oklevélszerzés határidejét közölte az OH.
Ha 4 félévig tanultál, 6 félév alatt diplomát kell szerezned
Az oktatas.hu oldalon közzétett tájékoztató szerint a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény értelmében a magyar állami ösztöndíjas hallgatóknak a képzési idő másfélszerese, azaz a négy féléves képzések esetében hat félév alatt kell megszerezniük az oklevelüket. (Ez alól kivételt jelentenek azok, akiknek volt passzív félévük, hiszen az oklevélszerzési határidőt minden egyes passzív félév kitolja.)
Vissza kell fizetni az állami támogatás felét
A hallgató kötelezettsége, hogy a képzés kezdetétől számítva a követelményekben előírt képzési idő másfélszeresén belül oklevelet szerezzen. Ha nem teljesíti ezt a feltételt, akkor az államnak vissza kell fizetnie az igénybe vett állami ösztöndíj 50 százalékát (ettől függetlenül később is megszerezheti az oklevelet, de a fizetési kötelezettsége már fennáll).
Hogyan lehet mégis megúszni?
Ha a (volt) hallgató nyelvvizsga megszerzése érdekében külföldi tanulmányokat folytat vagy felnőttképzésben tanulja a nyelvet, akkor az oklevélszerzési határidő lejártáig kérelmezheti a határidő felfüggesztését, a megfelelő dokumentumok – felnőttképzési szerződés vagy külföldi tanulmányokról szóló jogviszony-igazolás – benyújtásával. Felfüggesztés legfeljebb két évre adható.
Lehetőség nyílik az oklevélszerzés alóli mentesség kérelmezésére, ha a hallgató az oklevelét tartós betegsége, balesete vagy szülés miatt nem képes megszerezni, illetve amennyiben a hallgató három gyermeket szült.