A Központi Statisztikai Hivatal előzetes adatai szerint májusban az export és import euróban számított értékei közel azonos mértékben, 1,7, illetve 1,8 százalékkal növekedtek, az áprilisi 4 százalékos mérséklődést követően. Az aktívum euróértéken számolva 11 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Részletek>>
Beindult a Mercedes-gyár
Suppan Gergely, a TakarékBank senior elemzője szerint megközelíti a várakozásokat a májusi 701,2 millió euró külkereskedelmi többlet, ami minimálisan meghaladja a tavalyi 698,2 millió eurót. Hangsúlyozta, hogy az export újra bővült az előző hónapokban megfigyelt csökkenések után. Az elemző szerint a kivitel javulása tükrözi az ipar májusi növekedését, amit feltehetően a Mercedes-üzem termelésének elindulása okozott.
A szakértő várakozásai szerint a nyersanyagárak visszaesése miatt a következő hónapokban javuló cserearányokra lehet számítani, miközben a belső kereslet visszaesése miatt az import növekedése továbbra is elmaradhat az exportétól, ezért a külkereskedelem többlete újra javulást mutathat. A külső kereslet visszaesését pedig a Mercedes fokozódó termelése ellensúlyozhatja. Suppan Gergely az év egészében 7,3 milliárd euró exporttöbbletre számít a tavalyi 6,89 milliárd után.
Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője szerint a külkereskedelem kedvezőbb májusi alakulása összefüggésben lehet azzal, hogy a múlt héten megjelent ipari termelési adatok is a vártál lényegesen jobbak lettek. Kedvező, hogy pozitív dinamika látható mind az exportnál, mind az importnál, ami az elmúlt hónapokban nem volt így.
Még nem kell rontani a prognózison
Véleménye szerint némi élénkülés tapasztalható, bár ez az élénkülés gyenge, és kérdéses, hogy az év második felében tud-e folytatódni. Magyarországot "húzza" a Mercedes gyár beindulása, ami segíti a hazai ipari, és ezen keresztül az export mutatókat is.
Árokszállási Zoltán megítélése szerint az éves exporttöbblet javulhat az idén, de ebben jelentős szerepe van annak, hogy a beruházások és a fogyasztás is gyenge. A legfrissebb ipari és külkereskedelmi adatok megjelenése előtt az Erste Banknál nem zárták ki, hogy rontani kell az idei GDP-kilátásokat. A májusi adatok fényében ezzel várnak, továbbra is 0,5 százalékos GDP-csökkenést prognosztizálnak.