A Greenpeace, amely nem először hatolt be valamely francia atomerőmű területére, a márciusi akcióval arra a veszélyre akarta felhívni a figyelmet, amelyet szerintük Európa öregedőben lévő atomerőművei jelentenek. A szervezet azt kéri, hogy Franciaország és Németország a megújuló energiákra való átállást részesítse előnyben.
A fessenheimit azért választotta a környezetvédő szervezet, mert az a legrégebben üzemelő, áramtermelő atomerőmű Franciaországban. A 900 megawatt teljesítményű ikerblokkok 1977-ben kezdték meg a villamosenergia-termelést. Három évvel ezelőtt a francia nukleáris hatóság (ASN) számos biztonsági elemzést követően jóváhagyta a reaktorblokkok üzemidejének meghosszabbítását tíz évvel.
![]() |
(Fotó: Wikimedia Commons) |
Francois Hollande államfő azonban azóta ígéretet tett arra, hogy Franciaország 2016-ig végleg bezárja a fessenheimi létesítményt, a környezetvédők viszont az azonnali bezárást sürgetik. Franciaország egyébként élen jár a nukleáris energia felhasználásában: az elektromos áram 75 százalékát az országban található 19 atomerőműben 58 atomreaktor termeli meg – írja az MTI.
Amit a paksi atomerőmű honlapjáról kiderül, az első paksi atomerőmű-blokk 1982 decemberében kezdte meg a termelést, majd 1987-ig fokozatosan kapcsolódott be újabb három. „A Paksi Atomerőmű Zrt. vezetése... 20 évvel - 2032-2037-ig - meg kívánja hosszabbítani a blokkok üzemidejét... Az Országos Atomenergia Hivatal az erőmű 1. blokkjára 2012 decemberében kiadta a meghosszabbított üzemeltetésre vonatkozó engedélyt” – írják.
A franciaországi perre visszatérve, a nemzetközi környezetvédő szervezet tagjait birtokháborítással és csoportosan elkövetett garázdasággal vádolják. A csütörtöki tárgyaláson, amelyen csak a két francia és egy 73 éves német gyanúsított jelent meg, az ügyész három és négy hónap közötti felfüggesztett börtönbüntetést kért rájuk.
"Bizonyos törvényeknek nem kellene létezniük. Például annak, amelyik megtiltja a behatolást egy erőműbe azért, hogy riasszuk honfitársainkat. Időnként muszáj olyat tenni, amit én csinálok. Legitim, még akkor is ha illegális" - mondta a bíróság előtt az egyik francia aktivista, a Rouenban élő 41 éves Eddy Varin.
"Nem szívesen tettük ezt. Sajnos a média számára is érdekes eseményeket kell szervezni annak érdekében, hogy felhívjuk az emberek figyelmét. Csak így tudunk nyomást gyakorolni a politikusokra" - fogalmazott a másik francia vádlott, a 43 éves Jean-Michel Vourgere párizsi informatikus.
![]() |
(Fotó: Greenpeace) |
A Greenpeace-aktivisták március 18-án reggel 6 óra előtt kamionnal érkeztek az elzászi létesítményhez, és létrák segítségével másztak át a területet körülvevő kerítésen. Többségüket azonnal őrizetbe vették, néhányan viszont Stop risking Europe (Elég Európa veszélyeztetéséből) feliratot feszítettek ki az egyik reaktor kupolájára. Őket helikopteren közelítette meg a rendőrség. Délután, az akció végén, mind az 55 résztvevőt előállították.
A nukleáris létesítmény a belügyminisztérium szerint egy pillanatig sem volt veszélyben, és a hatóságok azonnal észlelték, hogy környezetvédők médiaakciójáról van szó.