A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteki gyorstájékoztatója szerint az idén októberben az előzetes adatok alapján az ipari termelés 6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A termelés az év első tíz hónapjában 0,7 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari termelési index októberben 0,5 százalékos csökkenést tükrözött.
Audi, Mercedes, Opel
Az októberi 6 százalékos bővülés a várakozásokhoz közeli mértékű, de elmarad a TakarékBank előrejelzésétől - közölte Suppan Gergely, a bank senior elemzője az MTI-hez eljuttatott pénteki elemzésében. Hozzátette: a megugrás bázishatásnak köszönhető, az előző hónaphoz viszonyítva ugyanis 0,5 százalékkal csökkent az ipari termelés.
Az elemző szerint a következő hónapokban elsősorban a járműgyártás adhat további lendületet az ipari termelésnek, részben az autópiaci kilátások javulása, részben a Magyarországon létesített autóipari kapacitások felfutása miatt.
Suppan Gergely biztatónak nevezte, hogy az európai és a német konjunktúramutatók a kilábalás irányába mutatnak, így a külső kereslet élénkülése várható. A belső kereslet szintén élénkülhet az év hátralevő részében. Ezt tükrözik az ipar megrendelési adatai is, az új rendelések 31 százalékkal, a rendelésállomány 24,6 százalékkal emelkedett szeptemberben - hangsúlyozta az elemző. Mindezek hatására szerinte az utolsó negyedévben az ipari termelés 7-8 százalékkal bővülhet.
Az egész évben az Audi győri üzemének elindulásával, a Mercedes és az Opel üzemek kapacitásának felfutásával, bázishatások miatt és a következő hónapokban várhatóan javuló belső és külső kereslet mellett 2-2,4 százalék körül növekedhet az ipar kibocsátása, míg jövőre 6-6,5 százalékos bővülésre számít Suppan Gergely.
Dinamikusabb bővülés
Keszeg Ádám, a Raiffeisen Bank elemzője erősnek nevezte az októberi adatot. Elmondta: várható volt a javulás, de a Raiffeisennél valamivel lassabb, 4,5 százalékos növekedésre számítottak. Hozzátette, hogy az őszi hónapokban láthatóan egy fokozattal feljebb kapcsolt az ipari termelés.
Az elemző szerint is arra lehet számítani, hogy az ipar dinamikusabb bővülése az év hátralévő részében fennmarad. Az ipari termelés már a harmadik negyedévben is felfelé húzta a gazdasági növekedést, és ez a negyedik negyedévben szintén így lesz - mutatott rá.
Keszeg Ádám úgy véli, egyszeri tényező lehet, hogy októberben az előző havitól 0,5 százalékkal elmaradt a termelés. Májusban is volt csökkenés áprilishoz képest, de aztán folytatódott a bővülés - mondta.
A Raiffeisen növekedési előrejelzése 1,4 százalékos az év egészére, jövőre pedig az ipari termelés 3 százalékos növekedésével számolnak - közölte az elemző.