Feltehetőleg a veszteséges működtetés miatt nem indítja újra a tiszaújvárosi Tisza II. erőművet az Invest Finance Consulting (IFC)) Zrt., amely az elmúlt év decemberében vásárolta meg a létesítményt az amerikai AES Corporationtól - írta az Észak-Magyarország napilap.
A 900 megawatt névleges kapacitású erőmű tulajdonosa idén tavasszal akarta újra üzembe állítani a mintegy száz embert foglalkoztató létesítményt, ám erről egyelőre letett, mert az a mostani gazdasági viszonyok miatt csak veszteséget termelne - írta a napilap. Ezért csak állagmegóvással és a létesítmény üzemkész állapotban tartásával foglalkozik az IFC.
A cikk emlékeztet arra, hogy az AES azért állította le az erőmű kőolajjal és földgázzal üzemelő áramtermelő blokkjait, mert a Magyar Villamos Művek Zrt. egyre kisebb mennyiségben vásárolta az áramot. A szakértők ennek okát pedig abban látják, hogy a magyar áramszükséglet mintegy harmadát már az olcsóbban hozzáférhető importból biztosítják. A leállás közvetlen oka pedig az volt, hogy a tavaly áprilisig érvényben lévő, de meg nem hosszabbított áramátvételi szerződés automatikusan megszűnt - írta az Észak-Magyarország.
A napi szükséglet ötödét termelhetné
A cikk írásakor (~14:30) az ország áramfogyasztása kevesebb, mint 4600 megawatt volt. A MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. oldalán elérhető adatokból az látszik, hogy az előző napi csúcs 5400 megawatt volt.
Forrás: MAVIR |
Csakhogy hiába termelhetné meg ennek nagy részét a tiszaújvárosi erőmű, annyira drága lenne a korszerűtlen technológia miatt, hogy nem érné meg. Bezárása előtt az Magyar Villamos Művek is csak töredékét használta ki a kapacitásnak. Így, legalábbis egyelőre lakat marad az ország harmadik, az atomerőművünket leszámítva a második legnagyobb erőművünkön.