Ezt a döntést a tárca a sertéstartókkal és a szakmai érdekképviseleti szervezetekkel egyeztetve hozta meg - olvasható a Vidékfejlesztési Minisztérium közleményében. Ugyanakkor a múlt héten a tárca államtitkára, V. Németh Zsolt egy lapinterjúban még azt mondta, hogy a minisztérium az élő sertésre és a sertéshúsra is kiterjesztené a fordított áfafizetés lehetőségét. Budai Gyula államtitkár egy vidéki fórumon szintén megerősítette a fordított áfa bevezetésének lehetőségét.
A Magyar Sertéstartók Szövetsége tiltakozott az élő sertés kereskedelmében a fordított áfa bevezetése ellen. A szövetség szerint azoknak a sertéstartóknak, akik keverék takarmányt vásárolnak, a számlák után keletkező 27 százalékos forgalmi adót meg kell fizetniük az eladónak, ahogy a gyógyszer, az áram és egyéb számlák után. Ugyanakkor nettó áron kellene értékesíteni a sertéseket, ezért forráshiányosakká és állandó áfa-visszaigénylőkké válnának.
A sertéstartók felhívták a figyelmet arra is: ha az élő állatokat nettó áron kell számlázni a húsiparnak, az felerősítené a számla nélküli sertéseladási szándékot, amely együtt járna a termeléshez szükséges alapanyagok feketekereskedelmével is.
Júliustól egyébként a gabonatermékeknél már életbe lépett a fordított adózás, így jelentősen csökken a feketekereskedelem a gabonapiacon, és a költségvetés áfa-bevétele is folyamatosan nő. A gazdákkal és a szakmai érdekképviseleti szervekkel egyeztetve, javaslataikkal összhangban a szaktárca a sertéságazatban nem kezdeményezi a fordított áfa bevezetését.