Az egészségügyi főhatóság az év elején még csak arra intette a felnőtteket, hogy kétévesnél kisebb gyerek kezelésére ne használjanak az elképesztő választékban kapható készítményekből semmiféle szert. A gyógyhatásúnak állított anyagok legtöbbször egyáltalán nem rövidítették meg a kis páciensek betegségének időtartamát.
Világszerte mind a gyógyszerek forgalomba hozatalával, engedélyezésével foglalkozó hivatalok, mind a gyógyszergyárak sokat foglalkoznak azzal a gonddal, hogy a hagyományosan alkalmazott és recept nélkül beszerezhető készítményekkel szemben régebben nem támasztottak olyan szigorú feltételeket mint a mai gyógyszerekkel szemben - például engedélyezés előtt nem vizsgálták megfelelő ideig.
Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrző Hivatal (FDA) adatai szerint az Egyesült Államokban évente átlag 7000 gyerek kerül a kórházak sürgősségi osztályaira életveszélyes állapotban a szokványos, megfázás elleni készítmények használata után. Kanadában ez év őszén gyógyszergyártók egy csoportja azt javasolta, hogy a szájon át szedhető, köhögés és megfázás elleni, szabadon vásárolható szereket négyévesnél fiatalabb gyerekeknek ne adják be, mert a nem megfelelő alkalmazás következményei kiszámíthatatlanok.
A hivatalos javaslat most hatévesre növelte a korhatárt, a gyártóknak pedig erre figyelmeztetniük kell a vásárlót. Új készítmények esetén a megfelelő vizsgálatok alapvetően megváltoztathatják a helyzetet. Az USA-ban az FDA csaknem félezer, 2-5 éves gyerek gondos megfigyelése után engedélyezte a sanofi-aventis kutatóinak gyógyszerét. A Nasacort orrpermet a gyerekek igen gyakori, allergiás orrhurutjának kezelésére került forgalomba, a szakemberek pedig meggyőző vizsgálatokkal igazolták a szer hatékonyságát és biztonságosságát.
A magyarok fele tudja, mibe fog belehalni
A nőkre még veszélyesebb a pánik
Még mindig a fű a drogosok kedvence
A csomagolás ijesztőbb, mint a gyógyszer?
Az olcsóbb gyógyszerek is ugyanolyan jók
MTI