A hónapok óta húzódó folyamat azzal kezdődött, hogy egy pécsi cég egy nyolcmilliós, ki nem fizetett tartozás miatt kezdeményezett felszámolási eljárást. Később, ahogyan egyre komolyabbá vált a dolog, úgy próbált a kormányzat is bekapcsolódni és megmenteni az üzemet. A Gyulai Húskombinátot egy a közelmúltban hozott kormánydöntés nyomán kiemelt státusú vállalatként akarták működtetni, vagyis az ilyen esetekben a Hitelintézeti Felszámoló Nonprofit kft. lesz a felszámolója. Egy bírósági végzés után, néhány hete már ki is nevezték a vagyonfelügyelőt, aki már egyeztetett is a város vezetőivel a termelés folytatásáról. Hivatalosan ugyan még nem rendelte el a felszámolást a bíróság, tehát a termelés folytatódhatott volna.
A Népszabadság értesülése szerint azonban az elmúlt hetekben alig-alig termelt a húsüzem, mert ehhez egyszerűen már nem voltak pénzügyi tartalékai. A termékek szállítására ugyanakkor nagy szükség lenne, mert a konkurencia már most próbál belépni a Gyulai piacaira. Vagyis egy leállással magas labdát dobnának a versenytársaknak. Amennyiben a közgyűlés most ellenszegült volna a felszámolási eljárásnak, akkor a termelés még hosszú ideig állt volna. A felszámolás alatt azonban ez megindulhat.
A hitelező bankok zárolták a társaság számláit, a felszámolással megváltozik a helyzet, a felszámoló nyithat új számlát, az ide befolyt árbevételt lehet termelésre fordítani. A vezérigazgató szerint a cégnek jelenleg több mint 400 millió forint értékű, még ki nem fizetett áru után lesz árbevétele és a raktárakban hasonló értékű árukészlete van. A társaságnak két húsboltja üzemel Békéscsabán és Gyulán, az üzletek árbevételeiből két napra alapanyagot tudtak vásárolni, így szombaton és hétfőn a kolbász- és a májasüzem is dolgozik, mintegy kétszáz emberrel.
A társaság vagyona meghaladja az ötmilliárd forintot, a szállítói tartozások összege 1,9 milliárd forint.
Ahhoz, hogy a cég stabilan tudjon termelni, nagyon rövid határidőn belül másfél milliárd forintra lett volna szüksége, összességében azonban 3 és fél milliárd forintos hitelállományt görgetett maga előtt. Ezt azonban képtelen volt maga ledolgozni, illetve a hitelt előteremteni. A vagyonfelügyelő kinevezése után a hitelező bankok nagyon kedvezőtlenül ítélték meg a Gyulai helyzetét, és roppant merevekké, elutasítókká váltak.
A húskombinát végjátéka a válsággal kezdődött. Igaz 2007-ben még mintegy 30 milliós nyereséget értek el, a korábbi évek hatalmas vesztesége után. A gazdasági válságban azonban megcsappant a kereslet a magas árfekvésű Gyulai termékek iránti. A másik gondot az forinttal euróval szembeni árfolyamának gyengülése jelentette. Ezt csak tetézte, hogy az alapanyagárak egyre magasabbak lettek. Mindezek együtt egyre nagyobbra duzzasztották a hitelállományt. A kitörést az export jelenthette volna, ám tavaly a kölcsönök szintje már olyan mértékű lett, amelyet nem nagyon tudott finanszírozni a vállalat, így a külpiacokra sok esetben nem tudta teljesíteni a szállításait.